Odśnieżanie chodnika – jaki sprzęt wybrać?

Pierwszym krokiem na uniknięcie oblodzenia chodnika jest regularne odśnieżanie. Wybór metody odśnieżania jest uzależniony od specyfiki terenu oraz metrażu chodnika. Mniejsze, przydomowe ścieżki najczęściej odśnieża się przy użyciu łopaty do śniegu. Przy większych podjazdach i długich ścieżkach możemy też wykorzystać ręczny pług do śniegu. Jest to bardzo poręczne narzędzie, pozwalające na wygodne odśnieżanie większej powierzchni. Ręczny pług do śniegu kosztuje nieco więcej niż zwykła łopata do śniegu, jednak jego użycie nie wymaga ciągłego schylania. W efekcie jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które nie mogą dźwigać lub posiadają problemy z kręgosłupem.

Kolejny sposób na odśnieżanie to wykorzystanie urządzeń mechanicznych. Odśnieżanie chodnika możemy przeprowadzić za pomocą niewielkich odśnieżarek spalinowych, wyrzucających śnieg na prawą lub lewą stronę. Rozwiązanie umożliwia szybkie odśnieżanie długich ścieżek i alejek.

Mechaniczne odśnieżarki występują w różnych wariantach i cenach. Koszt zakupu urządzeń do użytku przydomowego okazuje się dość przystępny. Urządzenia mogą posiadać mechanizm samobieżny, różne szerokości i dodatkowe funkcje. Wybór odśnieżarek mechanicznych jest tak duży, że łatwo wybrać sprzęt do przestrzeni własnego chodnika oraz do swoich możliwości finansowych.

Po usunięciu śniegu należy sprawdzić, czy na nawierzchni nie występuje lód. Oblodzenie chodnika wymaga szybkiej interwencji. Lód można usunąć mechanicznie, lub skorzystać ze specjalnych preparatów. W ofercie sprzedaży znajdziemy także specjalne skuwacze do lodu. Trzeba pamiętać, że skuwacze nie nadają się do stosowania na kostce brukowej, bowiem istnieje ryzyko uszkodzenia jej powierzchni.

Co zrobić, gdy na chodniku robi się ślisko? Czym posypać chodnik?

Czym posypać chodnik? Sól drogowa

Najczęstszą metodą na oblodzenie chodnika i drogi jest posypywanie solą drogową. Chlorek sodu posiada niższą temperaturę zamarzania niż woda, dzięki czemu pozwala na wydajne odmrażanie chodnika. Lód posypany solą drogową rozpuszcza się nawet w ujemnych temperaturach.

Sól jest stosunkowo tania, eliminuje oblodzenie, jednak nie jst wolna od wad.

Podstawowym mankamentem tego rozwiązania jest negatywny wpływ na roślinność. Sól drogowa może niszczyć buty i jest szczególnym zagrożeniem dla spacerujących zwierząt, które mogą cierpieć na pękanie poduszek i bolesne urazy.

Warto także zauważyć, że sól nie jest korzystna dla środowiska naturalnego. Nie poleca się posypywania nią chodnika otoczonego roślinnością. Sól wpływa na zanikanie roślin, spowodowane tak zwaną suszą fizjologiczną. Dodatkowym mankamentem jest też sól, która rozchlapuje się pod kołami samochodu wjeżdżającego na podjazd. Sól zmieszana z wilgocią jest jednym z istotnych czynników powodujących korozje karoserii samochodowych.

Kolejną odpowiedzią na pytanie, czym posypać chodnik i lód na podjeździe jest zelit i sorgo. Są to mniej popularne produkty, które możemy stosować wtedy, gdy na nawierzchniach robi się ślisko. Zeolit intensywnie absorbuje wilgoć i zapobiega zamarzaniu. Z kolei sorgo może topić lód w ujemnych temperaturach. Zarówno zeolit, jak i sorgo nie są tak szkodliwe dla roślin jak sól. Ich mankamentem okazuje się wyższa cena zakupu.

Czym posypać chodnik? Jak sprawdza się piach i drobne kruszywo na drogę?

W momencie, gdy na chodniku robi się ślisko, możemy sięgnąć po sprawdzony piach. Jest to kolejne stosunkowo tanie rozwiązanie. Co prawda piach nie rozpuści lodu tak jak sól, jednak skutecznie zmniejszy poślizg na oblodzonych powierzchniach. Piach jest rozwiązaniem ekologicznym, bezpiecznym dla roślinności ogrodowej. Będzie też dobrą opcją na posesje, po których poruszają się zwierzęta.

Ciekawym rozwiązaniem staje się także drobne kruszywo na drogę. Co prawda na ogół nie stosujemy go na oblodzenie chodnika przy domu, jednak możemy wykorzystać go na podjazdach i alejkach ogrodowych.

Kruszywo na drogę zapewnia większą przyczepność opon, ale i butów. Co ciekawe, materiał nadaje się do ponownego wykorzystania w kolejnych latach. Na wiosnę wystarczy zmieść go z chodnika lub podjazdu, umieścić w worku i przechowywać do ponownego sezonu. Dzięki temu drobne kruszywo na drogę staje się rozwiązaniem bardzo ekonomicznym w wykorzystaniu. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czy możliwe jest betonowanie zimą.

A może podgrzewany podjazd i chodnik?

Nowoczesny, podgrzewany podjazd i chodnik to rozwiązanie dedykowane dla bardziej wymagających inwestorów. Na podgrzewanej nawierzchni nie tworzy się lód, dzięki czemu nie musimy martwić się częstym odśnieżaniem ani tym, czy na chodniku zrobiło się ślisko. Nie potrzebna będzie również sól, piach lub kruszywo na drogę. Podgrzewany podjazd oczyszcza się samoczynnie, a rozwiązanie zdobywa coraz szersze grono zwolenników.

Jak działa podgrzewany podjazd i chodnik? Wykonawcy proponują kilka technologii, które dopasowuje się do specyfiki danej posesji. Najczęściej pod nawierzchnią chodnika i podjazdu montuje się standardowe maty grzewcze o mocy około 300W/m2. Jest to wystarczająca moc do odśnieżenia chodników i neutralizacji oblodzenia. Maty układa się przed wylaniem betonu. Na schodach można też wyłożyć stało oporowe przewody grzejne. Będzie to idealne rozwiązanie do wszystkich nawierzchni o nieregularnych kształtach.

Dobrze wykonany podgrzewany podjazd i chodnik działają niemal bezobsługowo. System posiada specjalny sterownik, którym możemy modulować ustawienia podgrzewania nawierzchni. Jedynym mankamentem takich systemów jest fakt, że podgrzewany podjazd wiąże się z niemałymi wydatkami. Dodatkowo trzeba liczyć się z kosztami eksploatacji, które rosną wraz z rozmiarem ogrzewanego chodnika lub podjazdu.

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek spowodowany nieodśnieżoną drogą?

Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za wypadek spowodowany nieodśnieżoną drogą, musimy zgłębić przepisy prawne. Owa odpowiedzialność jest unormowana w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W zapisach ustawowych znajdziemy poniższy informację:

"Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości."

Według zapisów, właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do sprzątania chodnika, na którym dopuszczono płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

W związku z powyższym, odpowiedzialność za wypadek spowodowany nieodśnieżoną drogą może ciążyć na właścicielu posesji lub zarządcy danego terenu. Dlatego warto reagować natychmiast, gdy zauważymy, że na przynależącej do nas nawierzchni wytworzył się lód, a na chodniku zrobiło się ślisko. Osoba poszkodowana na nieodśnieżonym chodniku może zażądać odszkodowania. Odpowiedzialność za wypadek spowodowany nieodśnieżoną drogą może wiązać się z koniecznością wypłacenia niemałej rekompensaty finansowej.

ikona podziel się Przekaż dalej