Czyszczenie kostki brukowej krok po kroku – sposoby, środki, porady
Zarówno do wyłożenia podjazdu i chodników, jak i tarasu, kostka brukowa jest chętnie wybieranym materiałem wykończeniowym na prywatnej posesji. Kamienna nawierzchnia na przykład z kostki Polbruku stanowi swego rodzaju wizytówkę domu i ogrodu i powinna zawsze wyglądać estetycznie i czysto. Ważna jest regularna pielęgnacja i profesjonalne mycie bruku. Sposób czyszczenia zależy między innymi od rodzaju użytych materiałów. Czyszczenie kostki brukowej z naturalnego kamienia wymaga przykładowo innych środków niż wykonanej z betonu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najlepsze porady – jak czyścić kostkę brukową?
Podstawowa pielęgnacja kostki brukowej
Rabaty kwiatowe trzeba pielić, drewniane elementy malować, a kostkę brukową regularnie czyścić. Ścieżki, podjazdy czy tarasy z kostki brukowej muszą w codziennym użytkowaniu wiele wytrzymać i są narażone nieustannie na deszcz, śnieg i mróz. Szkody na nawierzchni tworzą nie tylko zwyczajne plamy, ale też sama natura z wilgocią, nawiewaniem liści, mchem i porostami. Jak mocne są porosty, przebarwienia i chwasty na kostkach i między nimi, zależy od stanowiska oraz rodzaju kamienia.
Na jasnych i jednolitych wykładzinach zanieczyszczenia są bardziej widoczne niż na ciemnych albo strukturalnych. Na słonecznych miejscach zielone pokrywy nie mają szans na przetrwanie, natomiast w wilgotnych i osłoniętych od wiatru szybko się rozrastają. Na wszystkich stanowiska mogą pojawiać się porosty, a więc związki glonów i niektórych grzybów, powodując uciążliwe osady w różnych miejscach. W przeciwieństwie do płytek tarasowych z ceramiki, których fugi są wypełnione zaprawą, kostka brukowa ma zawsze szczeliny i to bardzo liczne. Tam gromadzi się podłoże i wyrastają chwasty.
Dla zachowania pięknego wyglądu podjazdu i ogrodu, profesjonalne mycie bruku trzeba przeprowadzić przynajmniej raz w roku. W zależności od warunków pogodowych oraz od tego, czy w pobliżu rosną drzewa i krzewy, kamienie brudzą się i porastają mchem i chwastami mniej lub bardziej intensywnie. Cena zabiegu oraz pracochłonność są znaczne, jednak efektowny wygląd otoczenia domu musi kosztować. Regularność prac pielęgnacyjnych kostki brukowej zapewnia łatwiejsze utrzymanie jej w odpowiednim stanie.
Czyszczenie kostki brukowej krok po kroku
1. Usuwanie luźnych zanieczyszczeń – podstawowe czyszczenie nawierzchni.
W przypadku kostki brukowej o porowatej powierzchni rozmaite płyny mogą szybko wnikać w głębsze warstwy i tworzyć trwałe plamy, które potem z trudem dają się usunąć. Jeśli kostką brukową jest wyłożone miejsce do wypoczynku, trzeba ewentualne plamy z czerwonego wina, tłuszczu i inne możliwie szybko wycierać.
Zamiatanie należy do regularnej pielęgnacji kostki brukowej i jest zarazem pierwszym krokiem, zanim zostaną zastosowane środki chemiczne albo domowe do czyszczenia. Przed przystąpieniem do mycia, trzeba usunąć piasek, liście i resztki roślinne, które w połączeniu z wodą stworzyłyby napowierzchni błoto. Luźne zanieczyszczenia można zamieść klasyczną miotłą albo szczotką z tworzywa sztucznego, niepowodującą zarysowań. Na dużych powierzchniach można ułatwić sobie pracę, stosując ręczną zamiatarkę na przykład firmy Kärcher.
2. Czyszczenie fug między kostką brukową
Mech i chwasty między kostkami można usunąć specjalną szczotką do czyszczenia fug. Może to być szczotka ręczna albo z silnikiem elektrycznym, który napędza okrągłą szczotkę drucianą albo nylonową. Przeważnie rośliny dadzą się po prostu wyrwać z podłoża z korzeniami.
3. Czyszczenie nawierzchni brukowej
Kiedy mech i chwasty zostały usunięte z fug, a cała powierzchnia dokładnie zamieciona, można przystąpić do właściwego czyszczenia. Stosuje w tym celu środki chemiczne albo domowe, przydatne mogą być też czasem myjki ciśnieniowe (np. Kärcher). Trzeba przy tym zwracać uwagę, że niektóre rodzaje kamienia, jak piaskowiec, marmur i wapień, są bardzo wrażliwe i zniosą nie każdy środek czyszczący. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu kostki brukowej.
Różne sposoby czyszczenia kostki brukowej z betonu i kamienia
Czyszczenie powierzchni kostki brukowej
Wybór najlepszego sposobu przywrócenia pierwotnego wyglądu podjazdu albo chodnika zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego jest wyprodukowana kostka. Z reguły rozróżnia się tutaj kamienie naturalne i beton, które potrzebują odmiennego podejścia. Przed każdym czyszczeniem należy usunąć wszystkie luźne zanieczyszczenia, jak piasek, liście i kurz. Mycie ciśnieniowe nie zawsze jest wskazane, ponieważ powierzchnia niektórych kamieni może się porysować, co będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi mchów i porostów.
Jeśli kostka brukowa jest wykonana z naturalnego kamienia jak granit, marmur albo wapień, żrące środki chemiczne na bazie chloru albo kwasów należy koniecznie pozostawić w szafie. Zamiast nich należy zastosować czystą wodę i neutralny pod względem kwasowości środek myjący. Zrezygnować należy również z narzędzi z ostrymi krawędziami i drucianych szczotek, aby nie uszkodzić kamieni.
Do czyszczenia kostki brukowej z betonu można zastosować samodzielnie przygotowany roztwór wody i sody oczyszczonej. Po naniesieniu roztworu na powierzchnię trzeba odczekać co najmniej pięć godzin. Następnie kostkę spłukuje się obficie czystą wodą i pozostawia do wyschnięcia. Często kostka brukowa jest już fabrycznie impregnowana. W takim wypadku impregnat ułatwia mycie i chroni bruk przed warunkami atmosferycznymi.
Usuwanie plam z kostki brukowej
- Białe plamy na kostce brukowej
W przypadku białych plam na betonowej kostce brukowej chodzi o tak zwane wykwity. Nie mają one wpływu na wytrzymałość materiału, ale psują wygląd ozdobnej nawierzchni. Wykwity są osadem wapiennym, szczególnie pospolitym na młodym betonie i zanikają po 2-3 latach. Dojrzewanie betonu trwa do trzech lat i wykwity są zjawiskiem normalnym. Białe plamy na kostce brukowej z betonu można usunąć środkiem do czyszczenia betonu, który rozpuszcza biały nalot. Innym sposobem jest impregnowanie powierzchni, co zahamuje procesy powodujące wykwity.
- Plamy z oleju na kostce brukowej
Podczas grillowania zdarza się nieraz, tłuszcz kapnie na bruk. Najlepiej jest usunąć go od razu, aby nie wniknął w głąb kostki. W tym celu można rozpuścić w gorącej wodzie dwie kostki do zmywarki i otrzymanym roztworem usunąć plamy z tłuszczu. Jeśli nawierzchnię brukową zaplami olej silnikowy, trzeba wtedy działać szczególnie szybko. Można użyć środka wiążącego jak żwirek dla kota albo piasek. Zaschnięte plamy z oleju dają się usunąć terpentyną, alkoholem albo czystą benzyną.
- Plamy z rdzy na kostce brukowej
Aby z nawierzchni wyłożonej kostką brukową usunąć plamy z rdzy, trzeba użyć specjalnego odrdzewiacza. W żadnym wypadku nie wolno stosować zawierających kwas środków domowych, jak na przykład kwas cytrynowy. Nieprzydatne są też zwykłe środki czyszczące.
- Guma do żucia, odchody ptasie i inne trudne plamy
Ptaki w ogrodzie są piękne i pożyteczne, ale nierzadko pozostawiają ślady na tarasie albo chodniku. Aby usunąć z kostki brukowej białe plamy ptasiego pochodzenia, trzeba sięgnąć po ciepłą wodę i miękką szczotkę. Plamom należy pozwolić całkowicie wyschnąć, ponieważ wilgotne odchody mogą się podczas czyszczenia wetrzeć w głąb kamienia.
Guma do żucia najłatwiej się usuwa, kiedy jest mocno zamrożona. Aby usunąć ją z kostki brukowej, trzeba użyć najlepiej sprayu do zamrażania. Pomóc może też woreczek z lodem.
Aby kostka brukowa zawsze pięknie wyglądała
Trudno o inny fragment posesji bardziej narażony na zanieczyszczenie i wpływ szkodliwych czynników atmosferycznych, niż powierzchnia podjazdu albo chodników z polbruku koło domu. Utrzymanie kostki brukowej w należytym stanie wymaga regularnego i pracochłonnego czyszczenia. Zasada jest prosta: im częściej wykonuje się czyszczenie kostki brukowej, tym mniej osadza się na niej pyłu, porostów i zanieczyszczeń – kamienie są łatwiejsze do mycia.
Dobry sposób na zachowanie czystej powierzchni wyłożonej kostką, to regularne zamiatanie miękką szczotką kurzu i piasku. Wśród tych drobinek znajdują się często nasiona trawy i chwastów, które szybko wykiełkują w szczelinach nawierzchni – łatwo wtedy przekonać się naocznie, ile rośnie trawa. Szczególnie jesienią powinno się usuwać suche liście i części roślin, ponieważ zawierają one garbniki, które mogą wnikać w kostkę brukową i tworzyć brzydkie plamy. Zamiast stosować środki chemiczne, dobrze jest wykonać zabieg ułożenia pod warstwę kostki włókniny przeciw chwastom. Chociaż cena włókniny i nakłady pracy są przy tym dość znaczne, nie da się całkowicie uniknąć wyrastania mchu i innych roślin, ponieważ wiele nasion nalatuje z góry.