Ile cementu na podsypkę pod kostkę brukową? Wyjaśniamy krok po kroku
Kostka brukowa jest chyba najczęściej wykorzystywanym materiałem do zrobienia podjazdów, ścieżek i chodników w ogrodach. Odpowiednie wykonanie kostki brukowej to gwarancja, że dekoracja będzie trwała i estetyczna. Jednym z najważniejszych elementów jest podsypka. Dowiedz się, ile cementu na podsypkę pod kostkę brukową i dlaczego warto ją zastosować!
Z tego artykułu dowiesz się:
Cement pod kostkę brukową – dlaczego warto
Ułożenie kostki brukowej wymaga zrobienia odpowiedniej podbudowy. Jest to najważniejszy element podczas układania nawierzchni. Podbudowa ma ważne zadanie – jest odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń, dzięki czemu podjazd czy chodnik nie staną się wybrzuszone i nierówne. Na dodatek podsypka zabezpiecza kostkę przed działaniem niskiej temperatury. Dobre rozłożenie podsypki sprawia, że całość jest bardzo równa, więc cała kostka wygląda o wiele ładniej i bardziej estetycznie.
Na podsypkę używa się różnego rodzaju materiałów. Jednym z nich jest właśnie cement. Robi się najczęściej podsypkę cementowo-piaskową. Taki rodzaj podłoża ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia trwałość powierzchni i gwarantuje jej stabilność. To dzięki temu kostka nie będzie osiadać ani przesuwać się, jest to bardzo ważne zwłaszcza w miejscach, gdzie jest naprawdę duży nacisk, jak podjazd. Cement pod kostką może także chronić podłoże przed przeciekaniem wody i innych substancji. Dzięki niemu w podłożu nie tworzy się błoto i zabrudzenia. Jest to dobry wybór, jeśli zależy ci na trwałości, jakości i względach estetycznych.
Ile cementu na podsypkę pod kostkę brukową
Grubość warstwy podsypki pod kostkę wynosi od 3 do 5 cm. Jest to tylko warstwa wyrównawcza. Następnym krokiem jest podbudowa, którą kładzie się wyżej. Jej grubość jest zależna od wielu czynników, ale przede wszystkim od przeznaczenia kostki brukowej. W mało uczęszczanych miejscach, jak ścieżki w ogrodzie, wystarczy by podbudowa miała 10-20 cm grubości. Na podjazdach materiału trzeba dodać więcej, około 20-40 cm grubości.
Nie stosuje się samej podsypki z cementu, lecz miesza go z piaskiem. Stosunek cementu do piasku należy obliczyć biorąc pod uwagę planowaną eksploatację. Robi się proporcję cementu do piasku 1:2, 1:4, a nawet 1:6, w zależności od poziomu nacisku, który ma znieść podjazd czy chodnik. W domowych warunkach najczęściej stosuje się wszędzie podsypkę w stosunku 1:4. Dowiedz się także, jak zrobić drenaż i jak zalać wylewkę betonową na ziemi, by nie zbierała się woda!
Jak obliczyć, ile cementu pod kostkę brukową kupić?
Obliczenie ile cementu trzeba podsypać pod kostkę brukową, nie jest trudne. Trzeba jednak znać bardzo wiele różnych wymiarów. Przede wszystkim trzeba przyjąć, jaka ma być grubość podsypki. Zazwyczaj to będzie około 15 cm, ale może być mniej lub więcej w zależności od obciążenia. Należy także wyznaczyć teren, jaki ma być zajęty przez kostkę. Trzeba dobrze wymierzyć powierzchnię podjazdu oraz wszystkich ścieżek, chodników i części przed domem, które będą wyłożone kostką.
Kolejnym krokiem jest wyliczenie objętości – powierzchnię, na którym zostanie ułożona kostka, należy przemnożyć przez planowaną głębokość. Oczywiście nie cała objętość będzie z cementu. Jeśli wybierasz mieszankę w stosunku 1:4, podziel objętość na 5. Wynik to będzie objętość cementu, który musisz kupić.
Podsypka pod kostkę burkową – cement czy inne alternatywy?
Kostka brukowa może być układana zarówno na podsypce z cementu, jak i innych rodzajach. Bardzo często stosuje się piasek, który podsypuje się, ponieważ jest tańszy. Ta metoda jest także nieco łatwiejsza do wykonania, ale ma swoje wady. Przede wszystkim nie zapewnia takiej trwałości podłoża, jak cement. Kostka jest także bardziej stabilna. Dowiedz się także, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie.
Kolejną alternatywą jest stosowanie klejów do kostki. Zapewniają stabilność i trwałość, ale mają znaczące wady: są droższe niż cement i znacznie droższe niż piasek. Na dodatek są o wiele bardziej skomplikowane w stosowaniu. Każda opcja ma swoje wady i zalety, dlatego warto zastanowić się i znaleźć rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się do naszych potrzeb i możliwości finansowych.
Bibliografia:
- https://malfarb.pl/czy-dawac-cement-pod-kostke/ dostęp 18.12.2023 r.
- https://www.takova.pl/blog/jak-przygotowac-podsypke-pod-kostke-brukowa/ dostęp 18.12.2023 r.