Alejka ogrodowa - przeznaczenie

Dopiero zaczynasz projektować swój ogród? Zastanawiasz się, czy warto wdrożyć pomysł, aby na jego terenie znalazła się przynajmniej jedna alejka? Zapewne jeszcze wcześniej musisz dokładnie rozważyć, w jakim celu takie ścieżki ogrodowe zaprojektować. Okazuje się, że ich funkcjonalność jest naprawdę szeroka. Pamiętajmy o tym, iż każda alejka w ogrodzie pełni przede wszystkim funkcję estetyczną. Pięknie prezentują się pośród rabat kwiatowych, a nawet poprawiają wygląd pozornie zwykłego warzywniaka.

Kolejną zaletą i jednocześnie przeznaczeniem ścieżek ogrodowych jest to, iż wyznaczają miejsca, po których można swobodnie chodzić. W ten sposób nie podepczemy roślin, a także nie będziemy musieli korzystać z trawnika, aby przemieścić się w inny zakątek ogrodu. Ponadto taka alejka jest w stanie wydzielić nam konkretne strefy naszego ogrodu. Dzięki niej nie tylko odseparujemy konkretne rabaty, ale również będziemy mogli oddzielić oczko wodne od trawnika, czy też strefę wypoczynkową od uprawianych warzyw.

5 sprawdzonych pomysłów na to, jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie

Jeżeli już wiemy, że pomysł na zrealizowanie alejek jest godny uwagi, to jeszcze warto wcześniej się zastanowić, jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie. Okazuje się, że do wyboru mamy naprawdę wiele różnych możliwości, wśród których znajdziemy również będące ekonomicznymi rozwiązaniami. Zastanawiając się nad tym, co na ścieżkę wyłożyć, będzie nam łatwiej zaprojektować również inne elementy ogrodu.

Zobacz, jakie pomysły można wykorzystać na to, aby tanio wykonać ścieżki w ogrodzie.

Ścieżka ogrodowa z kory drzewnej - jeżeli interesuje nas to, z czego można wykonać ścieżkę ogrodową, aby na pewno nie przepłacić, to do takich materiałów zalicza się między innymi kora drzewna. Nie tylko jest łatwo dostępna, ale jednocześnie prezentuje się niezwykle naturalnie, szczególnie w pobliżu krzewów iglastych. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż kora z czasem ulega biodegradacji lub też zaczyna się kruszyć. Dlatego co jakiś czas trzeba ją uzupełniać. Dodatkowo warto po korę ułożyć agrowłókninę, dzięki czemu zapobiegniemy zarastaniu ewentualnymi chwastami. Myśląc o tym, jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie, warto zauważyć, iż na 1 metr kwadratowy powierzchni, należy zużyć około 80 litrowe opakowanie kory drzewnej, które kosztuje około kilkunastu złotych.

Ścieżka ogrodowa z drewna - jeżeli jesteśmy już przy naturalnym materiale, jaki może być wykorzystany do budowy ścieżek ogrodowych, to można wykorzystać pomysł na drewniane plastry drewna. Oczywiście zakup dekoracyjnych plastrów drewna mija się z celem, ponieważ ich cena może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę. Natomiast jest to bardziej opłacalne, jeżeli mamy możliwość, aby takie elementy drewniane przygotować we własnym zakresie. Plastry drewna nie muszą być regularne. Układamy je obok siebie, po wcześniejszym obniżeniu terenu o kilka centymetrów, tak aby drewniana ścieżka nie ulegała przesunięciu. Plastry drewna możemy układać zarówno ściśle obok siebie, jak i również nieco dalej, a przestrzenie pomiędzy nimi możemy wypełnić przy pomocy żwiru lub kamienia ozdobnego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami budowy i wykończenia tarasu.

Pozostałe pomysły na ścieżki ogrodowe

Kamienie polne na ścieżkę ogrodową - zastanawiając się nad tym, z czego można wyłożyć ścieżkę ogrodową, jednocześnie nie wydając na ten cel zbyt dużej sumy pieniędzy, można zdecydować się na kamienie polne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż ich układanie będzie wymagać bardzo dużego nakładu pracy, ze względu na znalezienie takich kamieni, ich przetransportowanie, a następnie również ułożenie. Ponadto polne kamienie będą najlepiej prezentować się w dużych ogrodach.

Ścieżki ogrodowe ze starych cegieł - pomysł na to, z czego można wyłożyć ścieżki ogrodowe bez dużego nakładu finansowego, może nas doprowadzić do użycia starych cegieł. Jeżeli posiadamy taki materiał pochodzący z rozbiórki, to nie tylko możemy wykorzystać cegły do utworzenia alejek, ale jednocześnie nie ma problemu ze zmianą koloru cegieł na zupełnie inny.

Ścieżki ogrodowe żwirowe - jeszcze jeden pomysł na to, z czego wyłożyć ścieżki ogrodowe, to przede wszystkim zastosowanie zwykłego żwiru. Rzeczywiście będziemy mieć tutaj do czynienia z bardzo tanim materiałem, jednak może on nie być do końca stabilny.

Oczywiście to nie są wszystkie materiały, które można wyłożyć na ścieżki ogrodowe. Ponieważ oprócz nich jest jeszcze wiele innych propozycji, które jednak niekoniecznie będą już zaliczać się do takich tanich. Oprócz takich informacji warto sprawdzić jeszcze, jak obsadzić taras roślinami, jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia, czy też jaki kamień pod drenaż oczyszczalni okaże się najbardziej sprawdzonym materiałem.

ikona podziel się Przekaż dalej