Jak wykonać podjazd z płyt ażurowych?
Płyty ażurowe są ciekawym materiałem przeznaczonym do utwardzenia pieszych ścieżek komunikacyjnych i podjazdów. Tworzą tereny biologicznie czynne o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Za tego typu rozwiązaniem przemawia także korzystna cena zakupu połączona z łatwością montażową. Płyta ażurowa nie powinna sprawić większych trudności podczas układania. Poniżej przybliżymy dokładniej możliwości jej zastosowania oraz specyfikę prac montażowych.
Szukasz firmy, która wykona dla Ciebie podjazd do garażu? Wypełnij ten krótki formularz i otrzymaj ciekawe oferty od brukarzy w Twojej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gdzie warto stosować płyty ażurowe?
Nowoczesne płyty ażurowe coraz częściej zastępują tradycyjne nawierzchnie. Są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż kostka brukowa. Ponadto zapewniają lepsze odwodnienie terenu. Doskonale „zbierają” wodę opadową i umożliwiają jej przesiąknięcie do gleby. Dzięki temu umożliwiają optymalny wzrost pobliskich roślin ogrodowych.
Co więcej, podjazd z płyt ażurowych jest traktowany jako powierzchnia biologicznie czynna. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych działek budowlanych. Niektóre plany zagospodarowania przestrzennego wymuszają na inwestorach pozostawienie na działce odpowiednio dużej powierzchni biologicznie czynnej. Tradycyjna kostka brukowa, czy pełne płyty drogowe nie zdałyby w tym wypadku egzaminu. Pisaliśmy już o ich wadach i zaletach w tym artykule. Tymczasem płyta ażurowa jako powierzchnia biologicznie czynna może posłużyć do budowy podjazdów i ścieżek o dowolnym metrażu.
Warto też podkreślić, że płyty betonowe ażurowe są produktami odpornymi na ściskanie. Dobrze sprawdzą się zarówno do ruchu pieszego, jak i do przemieszczania się samochodów osobowych. Nie ulegają odkształceniom i nie pękają pod wpływem działania ujemnych temperatur. Dzięki temu tworzą trwałe nawierzchnie, które nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji ani konserwacji.
Dobry plan kluczem do sukcesu
Przystępując do samodzielnego układania podjazdu z płyt ażurowych warto się dobrze przygotować. Na wstępie przemyślmy kompozycję kolorystyczną płyt, rozmiar podjazdu oraz jego dokładną lokalizację. Płyty betonowe ażurowe są dostępne w zróżnicowanych paletach barw. Możemy stworzyć z nich ciekawe wzory dekoracyjne, które podkreślą charakter otoczenia. Oprócz walorów dekoracyjnych ważne będzie precyzyjne wymierzenie podjazdu. Zaplanujmy go w taki sposób, by umożliwić sobie wygodne wjeżdżanie na posesję i otwieranie bramy. Podczas planowania trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu.
Im lepiej przygotujemy się do prac, tym większe szanse na stworzenie podjazdu bez żadnych niedoróbek. Poniżej znajdziesz opis, jak krok po kroku wykonać podjazd z płyt ażurowych. Jako ciekawostkę – tu znajdziesz porady na temat układania kostki brukowej.
Pierwszy etap prac – przygotowanie podłoża
Płyty ażurowe należy ułożyć na odpowiednio przygotowanym podłożu. Pierwszym krokiem będzie wytyczenie podjazdu i ustalenie górnego poziomu nawierzchni. W tym celu wbijamy kołki na wszystkich narożach, zaznaczamy poziom przyszłej nawierzchni, a na preferowanej wysokości przeciągamy linkę. Będzie to linia graniczna wysokości płyt ażurowych. Jej obecność ułatwi nam utrzymanie poziomu na późniejszych etapach montażowych.
Po dokładnym wyznaczeniu terenu przystępujemy do przygotowania podłoża. Usuwamy od 20 do 50 cm gruntu rodzimego, wyrywamy korzenie roślin, usuwamy kamienie i wszelkie nierówności. Głębokość wykopu zależy od specyfiki podłoża oraz grubości płyt.
Następnie wyrównujemy i utwardzamy pozostałą glebę. Co prawda płyty ażurowe odprowadzają wody opadowe. Jednak dobrze będzie wyprofilować podjazd z minimalnym spadkiem.
Po wstępnym przygotowaniu należy jeszcze zagęścić podłoże. W tym celu wysypujemy ok. 10 cm warstwę grubego piasku bądź pospółki. Rozprowadzamy go równomiernie po całej powierzchni, poziomujemy i utwardzamy.
Drugi etap – podbudowa
Wykonanie podbudowy będzie miało istotny wpływ na trwałość całej nawierzchni. Pamiętajmy, że to właśnie podbudowa stanowi warstwę nośną. Jej nieprawidłowe wykonanie może doprowadzić do odkształceń w nawierzchni, a nawet do pękania ażurowych płyt.
Podbudowa pod płyty ażurowe powinna być jak najbardziej przepuszczalna. Preferowanym materiałem będzie grubo frakcyjny grys, żwir bądź tłuczeń. Grubość warstwy podbudowy zależy od przeznaczenia nawierzchni. Pod płyty ażurowe przeznaczone pod ruch pieszy (np. na ścieżki w ogrodzie) stosuje się ok. 10 cm warstwę podbudowy. W przypadku podjazdów dla samochodów osobowych zalecana grubość podbudowy to 20 do 40 cm.
Materiał na podbudowę wysypujemy równomiernie na całej powierzchni przyszłego podjazdu i ubijamy. Dobrą praktyką jest wysypywanie grubo frakcyjnej podbudowy w dwóch etapach. Po wysypaniu pierwszej warstwy wykonuje się zagęszczanie, następnie wysypuje się drugą warstwę i ponownie zagęszcza. Dzięki temu w podbudowie znajduje się mniej szczelin, a co za tym idzie, zagęszczenie materiału jest dokładniejsze.
Trzeci etap - obramowanie
Płyta ażurowa (podobnie jak płyty drogowe) może być wykończona krawężnikami, obrzeżami bądź palisadami. Wybór materiału na obrzeża zależy od upodobań inwestora, preferowanego efektu dekoracyjnego oraz od przeznaczenia nawierzchni. Niezależnie od swojej charakterystyki obramowanie spełnia funkcję stabilizującą. Sprawia, że płyty betonowe ażurowe nie zmieniają swojego położenia, a podjazd staje się bardziej odporny na deformacje. Obramowanie powinno znaleźć się po każdej stronie podjazdu i wyznaczać jego granice.
Czwarty etap – podsypka
Podsypka stanowi ostatnią warstwę pod płyty ażurowe. Służy do dokładnego wyrównania podłoża i ułatwienia późniejszych prac montażowych. Podsypka pod płyty betonowe ażurowe powinna być możliwie jak najbardziej przepuszczalna. W jej roli dobrze sprawdzi się piasek łamany oraz kruszywa naturalne.
W niektórych przypadkach podsypka może zawierać domieszkę cementu. Jednak w przypadku płyt ażurowych nie jest to polecane rozwiązanie. Mieszanka cementu i piasku stworzy barierę, która w znaczny sposób zmniejszy przepuszczalność nawierzchni. Zalegająca w otworach płyty woda w czasie sezonu zimowego mogłaby doprowadzić do jej uszkodzenia.
Grubość podsypki pod płyty ażurowe powinna wynosić od 3 do 6 cm. Wysypujemy ją równomiernie na całej powierzchni. Warstwa podsypki powinna posiadać ten sam kąt nachylenia co znajdująca się pod nią warstwa podbudowy.
Pamiętajmy też, że podsypka nie powinna być zagęszczana. Wystarczy wyrównać jej warstwę łatą, a następnie przejść do etapu układania płyt.
Piąty etap – układanie płyt
Płyty betonowe ażurowe i płyty drogowe są dość łatwe w montażu. Prace zaczynamy od wyłożenia jednego rzędu wzdłuż wyznaczonej uprzednio linii brzegowej. Każda płyta ażurowa powinna być umieszczona bezpośrednio przy obrzeżu. Podczas montażu musimy zadbać o zastosowanie równych odstępów i wysokości. Płyty ażurowe powinny być na bieżąco ostukiwane przy użyciu gumowego młotka. Dzięki temu umożliwimy sobie łatwe wyrównanie nawierzchni.
Po ułożeniu płyt na obrzeżach przystępujemy do ułożenia kolejnych linii. Ponownie ostukujemy i wyrównujemy każdy z układanych elementów.
Szósty etap – wypełnianie otworów
Podjazd z płyt ażurowych można użytkować dopiero po wypełnieniu otworów. W przeciwnym razie powierzchnia może ulec wykruszeniu. Wypełnienie można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wysypaniu ziemi i obsianiu trawy. Dzięki temu podjazd z płyty będzie wyglądał bardziej naturalnie, a trawa skomponuje się z wyrastającą nieopodal roślinnością. Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania jest też atrakcyjna cena. Ziemia i nasiona traw nie będą obciążeniem dla naszego budżetu.
Drugim rozwiązaniem jest wypełnienie otworów żwirem bądź kruszywem łamanym. Dzięki temu zyskujemy możliwość stworzenia ciekawej dekoracji. Kruszywo może przybierać dowolną barwę, co daje możliwość skomponowania efektownych wzorów dekoracyjnych. Nowoczesna płyta ażurowa z wypełnieniem z kruszywa dobrze komponuje się zarówno w aranżacjach nowoczesnych jak i klasycznych. Jedyną wadą tego rozwiązania jest wyższa cena (w porównaniu z wypełnieniem przygotowanym przy użyciu zwykłej ziemi).
Oba omówione powyżej techniki tworzenia wypełnień skutecznie odprowadzają wody opadowe do wierzchnich warstw gleby i mogą być stosowane na podjazdach oraz pieszych ścieżkach komunikacyjnych.
Czego unikać?
Jednym z najczęściej powtarzających się błędów jest brak odpowiedniego przygotowania. Podjazd z płyt powinien być starannie wytyczony. Dobrym pomysłem będzie także stworzenie własnego projektu. Samodzielny montaż nie jest skomplikowany. Jednak niedbalstwo na etapie przygotowań może doprowadzić do licznych problemów. Najważniejsze będzie odpowiednie wytyczenie, wyrównanie oraz utwardzenie podłoża. Wszelkie niedociągnięcia następujące w etapie wykonywania podbudowy mogą negatywnie wpłynąć na trwałość podjazdu. Najczęściej popełnianym błędem jest niedostateczne utwardzenie podbudowy połączone z niewłaściwym wyprofilowaniem podłoża.
Podczas prac warto także zadbać o dobór lepszej jakości materiałów. Najtańsze płyty ażurowe nie posiadają zbrojenia. Atrakcyjna cena ich zakupu może wydawać się kusząca, jednak tego typu produkty nadają się wyłącznie na piesze ścieżki komunikacyjne w ogrodzie. Na parkingi i podjazdy warto wybierać zbrojone płyty ażurowe, które zapewnią większą trwałość oraz odporność na ściskanie.