Cena kostki granitowej - zobacz, ile kosztują różne rodzaje kostki granitowej
Kostka granitowa, mimo iż jej cena nie jest najniższa, ma bardzo wiele cech, które sprawiają, że jest chętnie wykorzystywana na nawierzchnię przy domach prywatnych i jako bruk na alejki ogrodowe. Wiele wzorów i kolorów kostki granitowej pozwala na niebanalną aranżację przydomowej przestrzeni. Kostka granitowa jest ceniona za swoje liczne walory użytkowe, trwałość oraz estetyczny wygląd. Sprawdzamy, czym się charakteryzuje ten rodzaj bruku oraz, jaka jest oferta kostki brukowej na naszym rynku.
Jeśli potrzebujesz firmy świadczącej usługi brukarskie, wypełnij formularz w usłudze Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. W odpowiedzi otrzymasz oferty tylko najlepszych firm z twojej okolicy, które są chętne podjąć się tego zadania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego kostka granitowa jest godna uwagi?
Kostka brukowa granitowa jest droższa od kostki betonowej, jednak wiele czynników przemawia na jej korzyść. Kostka granitowa jest to kostka kamienna, która jest wytrzymała, odporna i trwała. Niestraszne są dla niej zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, nie nasiąka również wilgocią.
Kostka brukowa granitowa jest odporna na ścieranie, a układanie kostki granitowej niczym nie różni się od układania bruku innego typu. Firmy, których specjalizacją jest brukarstwo, mają w ofercie różnorodne wzory bruku z granitu, który występuje nie tylko w bogatych kształtach, ale również kolorystyce.
Jak wspomniano, granit wykazuje wysoką odporność na ścieranie, a co za tym idzie, długo zachowuje swoje walory wizualne i dekoracyjność. Jest również odporna na czynniki środowiskowe i pogodowe. Nie jest wrażliwa na promienie UV, mróz czy kwasy.
Oferta firm, w której kręgu zainteresowań leży brukarstwo, obejmuje kostki oraz płyty granitowe różnego typu, koloru oraz wielkości. Mamy do dyspozycji kostki łupane, cięto-łupane oraz cięte. Jeśli chodzi o kolory, dostępna jest przede wszystkim kostka: granitowa szara, granitowa czerwona i granitowa czarna. Produkowane są również specjalne elementy granitowe na krawężniki granitowe i obrzeża. Krawężniki granitowe są równie efektowne, co kostka granitowa. Również ich układanie nie nastręcza specjalnych trudności, jeśli wiemy, w jaki sposób to zrobić.
Warianty kostki granitowej - wymiary i kolory
Kostka brukowa granitowa występuje w różnych wariantach wymiarowych oraz kolorystycznych. Najbardziej powszechne wymiary kostki z granitu to 4/6, 7/9, 8/11, 15/17. Tak się składa, że wymiar jest jednym z czynników decydujących o cenie tych produktów. Najmniejsze kostki są najczęściej równocześnie najdroższe. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na cenę, jest barwa kostki.
Szara oraz szaro ruda kostka granitowa jest zdecydowanie najtańsza. Ceny kostki żółtej i czerwonej są już wyższe. Czarna kostka osiąga relatywnie najwyższe ceny, choć nie jest to regułą. Co oczywiste, wydajność kostki zależy w głównej mierze od jej wymiarów, nie koloru.
Brukarstwo w dużej mierze opiera się na kostce z granitu, ponieważ kostka betonowa, mimo iż tańsza, nie cieszy się tak dużą sympatią prywatnych inwestorów ze względu na swój mniej estetyczny wygląd. Naturalnie oferta firm, w których obrębie zainteresowań znajduje się brukarstwo, posiada często również kostkę betonową. Niektóre firmy jednak specjalizują się w wyrobie jedynie kostki z granitu.
Zastosowanie kostki z granitu
Granitowa kostka posiada szerokie zastosowania, głównie ze względu na wydajność kostki tego rodzaju. Dla inwestorów prywatnych jest atrakcyjnym uzupełnieniem przydomowego anturażu. Kostka kamienna z granitu może być dowolnie stosowana, jednak ze względu na wytrzymałość na obciążenia, należy przestrzegać odpowiednich wymiarów dla danego miejsca. Jeśli chcesz sprawdzić, ile będzie kosztowało wykonanie podjazdu i ścieżek w twoim ogrodzie, tutaj znajdziesz kalkulator kosztów budowlanych, dzięki któremu w łatwy sposób oszacujesz wartość takiej inwestycji.
Kostka brukowa granitowa o wymiarach 4/6 najlepiej sprawdzi się na alejki ogrodowe, tudzież tarasy czy wypełnienie wokół klombów i drzew. Można wykonać z niej również schody granitowe albo wykorzystać jako kamień murowy. Generalnie kostka brukowa granitowa o niewielkich wymiarach, zwana mozaikową, nie jest przeznaczona do ruchu pojazdów. Jest natomiast bardzo ozdobna, szczególnie wyróżnia się tutaj czarna kostka oraz szaro ruda i czerwona. Kostka granitowa 4/6 idealnie nadaje się do układania fantazyjnych wzorów na ścieżkach czy alejkach ogrodowych.
Bardziej wszechstronna w zastosowaniu jest kostka kamienna 7/9. Układanie kostki granitowej w tym rozmiarze przebiega w taki sam sposób, jednak może ona posłużyć również jako nawierzchnia na podjazd domu jednorodzinnego czy prywatny parking. Może odbywać się po niej ruch kołowy lekkich samochodów osobowych, ale może służyć również jako kamień murowy dla mniejszej kostki, na obrzeża oraz niewielkie krawężniki granitowe.
Kostka brukowa 8/11 oraz 15/17 to bardzo wytrzymały materiał na nawierzchnie poddawane dużym obciążeniom. Można je stosować na parkingach dla samochodów ciężarowych oraz na różnego typu podjazdach. Kostka kamienna 15/17 sprawdzi się również w miejscach takich, jak place magazynowe oraz podjazdy dla maszyn budowlanych.
Układanie kostki granitowej
Układanie kostki granitowej można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić fachowej firmie. Wykonawcy, których domeną jest brukarstwo, oprócz kostki różnego autoramentu, posiadają częstokroć w ofercie również transport kostki na paletach oraz układanie kostki granitowej. Jednak koszty finalne całej inwestycji będą dużo niższe, jeśli zdecydujemy się na samodzielne ułożenie bruku, ponieważ cena materiałów i robocizny jest częstokroć dość znaczna.
Układanie kostki granitowej rozpoczynamy od korytowania. Jest to czynność polegająca na usunięciu wierzchniej warstwy ziemi. Chodzi o to, żeby po ułożeniu kostki cały teren był równy. Glebę usuwa się na poziomie od 20 do 50 centymetrów. Głębokość korytowania w dużej mierze zależy od przewidywanego obciążenia. Pod nawierzchnie spacerowe, takie jak alejki czy ścieżki ogrodowe, wystarczy wykonać korytowanie o głębokości 15-20 centymetrów.
Kolejnym etapem jest wykonanie podbudowy. Po zakończeniu korytowania, dno należy wyrównać. Wykonanie podbudowy pod bruk polega na wyłożeniu dna kruszywem grubym. Alternatywnie można zastosować piasek wymieszany z cementem na sucho. Wkład należy ubić. Grubość podbudowy również jest uzależniona od planowanego obciążenia nawierzchni. Dla większych obciążeń podbudowa musi być grubsza i wynosić około 40 centymetrów.
Niezależnie, czy układamy płyty granitowe czy zwykłą kostkę granitową, należy w dalszej kolejności wykonać obrzeża. Mogą to być krawężniki granitowe lub obrzeża z kostki o większych rozmiarach. Po wykonaniu obrzeży, następnym etapem jest zrobienie podsypki. Drobna podsypka powinna stanowić warstwę kilku centymetrów. Może być to piasek wymieszany z cementem lub z odsiewek kamiennych. Na koniec warstwę należy wyrównać, lecz nie można ubijać.
Ostatnim krokiem jest układanie kostki. Płyty granitowe lub kostka kamienna powinny być układane blisko siebie i lekko dobijane, przy użyciu gumowego młotka. Po ułożeniu kostki, całość należy utrwalić, wysypując piasek na nawierzchnię i wmiatając go w szczeliny. Dla bardziej efektywnego utrwalenia, można polać ułożoną kostkę granitową wodą - piasek lepiej ubije się w szczelinach.
Schody granitowe są siłą rzeczy trudniejsze do ułożenia niż płaska nawierzchnia. Na stronach internetowych dostępne są tutoriale, które pomogą zaznajomić się z prawidłowym układaniem kostki, schodów z granitu oraz krawężników. Więcej informacji na temat układania różnego rodzaju kostki brukowej znajdziesz w naszym artykule: Układanie kostki brukowej - ceny, porady, sprawdzone sposoby.
Czyszczenie kostki brukowej
Kostka granitowa jest łatwa w pielęgnacji i nie ulega szybkiej degradacji, ale oczywiście może się zdarzyć, że będzie wymagała czyszczenia. Błoto, kurz oraz różnego typu zabrudzenia pochodzenia organicznego nie wyglądają estetycznie, a podjazd czy alejki ogrodowe stają się niechlujne.
Najbardziej ekologicznym i nieinwazyjnym sposobem na czyszczenie kostki brukowej jest stosowanie myjki ciśnieniowej. Możemy ją nabyć w sklepach ogrodniczych oraz marketach budowlano-wykończeniowych. Cena takich produktów oscyluje w granicach od 100 do 300 złotych w górę. Sprzedaż kostki przez hurtowników wiąże się z nieco niższymi cenami.
Podczas mycia kostki granitowej, należy pamiętać, aby strumień wody padał na nawierzchnię pod odpowiednim kątem. Chodzi o uniknięcie sytuacji wymywania piasku ze szczelin. Gdy mimo zachowania ostrożności, dojdzie do takiej sytuacji, należy bezwzględnie piasek uzupełnić, w trosce o stabilność i wytrzymałość nawierzchni.
Cena myjki ciśnieniowej do przydomowych zastosowań jest niewątpliwie atrakcyjna, biorąc pod uwagę szerokie spektrum jej zastosowań. Oprócz kostki brukowej, możemy używać jej do mycia samochodu, roweru, schodów i tarasu oraz mebli w ogrodzie.
Niestety może się zdarzyć że woda nie poradzi sobie skutecznie z plamami i zabrudzeniami kostki. W ostateczności można sięgnąć po chemiczne preparaty doczyszczające. Najczęściej są to środki, które miesza się z odpowiednią ilością wody, a następnie polewa lub spryskuje czyszczoną nawierzchnię. Po odpowiednim czasie, spłukuje się substancję ciepłą wodą.
Na rynku polskim istnieją produkty doczyszczające do kostki granitowej, przeznaczone do różnego rodzaju plam i zanieczyszczeń. Można nabyć preparaty usuwające mchy i porosty lub dedykowane do zanieczyszczeń petrochemicznych.
Brukarstwo - ceny kostki granitowej
Kostka granitowa nie należy do najtańszych, jednak jej cena jest dużo niższa niż na przykład kostki brukowej klinkierowej, a nawet bazaltowej. Ceny kostki betonowej są często dużo niższe, jednak kostka betonowa nie prezentuje się tak dobrze na podjeździe czy w ogrodzie, jak bruk z granitu.
Jak wspominaliśmy we wstępie, stosunkowo najtańsza jest szara kostka z granitu. Jest ona równocześnie najmniej dekoracyjna i ozdobna. Ceny szarej kostki zamykają się w przedziale od 30 do 70 złotych za m2. Podobne ceny kształtują się w przypadku kostki szaro rudej.
Najdroższy bruk to płyty granitowe i czerwona oraz czarna kostka. Cena czarnej i czerwonej kostki to przedział od 80 do nawet 300 złotych za m2 w górę. Cena spada w zależności od ilości zamawianego materiału oraz od rodzaju firmy, której specjalizacją jest brukarstwo. Należy pamiętać, że cena jest uzależniona również od rozmiarów kostki.
Ceny kostki rudej oraz żółtej to mniej więcej od 40 do 90 złotych w górę. Jak widać, rozbieżności pomiędzy różnymi rodzajami kostki granitowej, mogą być dość znaczne. Tak jak w przypadku innych materiałów budowlanych i wykończeniowych, to nie ceny powinny stanowić ostateczny wyznacznik. Tego samego koloru i wymiarów kostki różnych producentów mogą posiadać bardzo różnorodną jakość.
Jeśli zdecydujemy się na fachowe układanie kostki, warto odwiedzić kilka stron internetowych firm, które się w tym specjalizują i porównać oferty. Ceny układania kostki przez fachowców zaczynają się od 30 złotych za m2. Wpływ na nią mają między innymi rodzaj kostki, rodzaj podłoża oraz podbudowy. Liczy się również zakres wykonywanych prac. Układanie krawężników i obrzeża kosztuje od 23 do 26 złotych wzwyż za mb.
Podane wyżej ceny to koszty samej robocizny. Dużo więcej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na kompleksowe ułożenie kostki, wraz z wykonaniem korytowania, podbudowy, podsypki oraz transportem materiałów. Jednak w przypadku kompleksowej obsługi firmy dają najczęściej gwarancję obejmującą kilka lat. Jeśli zainteresował cię temat kostki granitowej, tutaj znajdziesz jeszcze więcej przydatnych informacji.