Krawężniki betonowe i obrzeża betonowe na Twoim podjeździe - ceny, rodzaje, porady
Wszystkie ścieżki, alejki i podjazdy z kostki brukowej powinny być starannie wykończone. W punktach granych montuje się krawężniki lub specjalne obrzeża betonowe, które nadają stabilność nawierzchni. W poniższym wpisie zaprezentujemy podstawowe rodzaje owych produktów, określimy ceny zakupu oraz wyszczególnimy najważniejsze zasady wyboru.
Chcesz otrzymać ofertę na układanie kostki? A może potrzebujesz poprawić krawężnik ogrodowy? Wystarczy, że wypełnisz ten formularz, a skontaktują się z Toba firmy zainteresowane podjęciem zlecenia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Po co montuje się krawężniki betonowe i obrzeża?
Krawężniki i obrzeża betonowe wzmacniają nawierzchnie, a jednocześnie zapobiegają rozsuwaniu się kostki brukowej. Jednak nie jest to koniec ich możliwości. Dobrze dobrane obrzeże pełni także funkcje dekoracyjne. Może zostać użyte do oddzielenia poszczególnych stref przydomowej aranżacji. Stosowane do wzmocnienia chodnika lub podjazdu będzie dodatkowo uatrakcyjniało wygląd nawierzchni. Odpowiednio wybarwione obrzeża betonowe mogą podkreślić stylistykę nawierzchni i uatrakcyjnić jej wygląd. W ofertach sprzedaży znajdują się ciekawe materiały budowlane, które można dopasować do specyfiki niemal każdej nawierzchni.
Gdzie stosować krawężniki betonowe i palisady, a gdzie obrzeża?
Obrzeża znajdują zastosowanie do wykończenia chodników i alejek ogrodowych. Skutecznie zabezpieczają nawierzchnie przeznaczone do ruchu pieszego. Układamy je bezpośrednio na podłożu. Niestety taki rodzaj wzmocnienia może się nie sprawdzić na podjazdach, uliczkach oraz ruchliwych parkingach. Obrzeża betonowe nie zapewnią pełnego zabezpieczenia przed rozsuwaniem się obciążonej pojazdami kostki. Dlatego w tym przypadku stosuje się odporne krawężniki betonowe. Krawężnik zostaje osadzony na tak zwanej ławie betonowej. Odpowiednie osadzenie zabezpiecza go przed zmianą położenia. Otoczona w ten sposób kostka betonowa nie przesuwa się i jest dobrze przygotowana do oddziaływania nacisku pojazdów samochodowych. Warto także pamiętać, że krawężniki drogowe wystają ponad nawierzchnię. Dzięki temu stanowią dodatkową formę zabezpieczenia, zapobiegającą wyjeżdżaniu poza wydzieloną strefę ruchu.
W ofertach sprzedaży znajduje się także obrzeże palisadowe. Najczęściej wykorzystujemy je przy niewielkich nasypach. Palisada betonowa zapobiega osuwaniu się ziemi i dodatkowo stabilizuje nawierzchnie.
Najpopularniejsze rodzaje obrzeży i krawężników
Bloczki betonowe, krawężniki i obrzeża dostępne w ofercie sprzedaży można podzielić według ich przeznaczenia użytkowego. W grupie najczęściej stosowanych produktów znajdują się:
Obrzeże palisadowe – czyli tak zwana palisada betonowa. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nadaje się do stabilizowania nasypów. Stanowi rodzaj wzmocnienia wykorzystywanego przy zmianie poziomu nawierzchni. Palisada betonowa może być zastosowana zarówno do wzmocnienia pieszych szlaków komunikach jak i do ustabilizowania podjazdów lub parkingów.
Obrzeże ogrodowe – służy do wydzielania stref w aranżacjach ogrodowych. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty wykonane z różnego typu materiałów. Dużą popularnością cieszą się obrzeża betonowe. Są bardzo odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych i skutecznie stabilizują nawierzchnie. Mogą być elementem oddzielającym poszczególne strefy aranżacyjne. Obrzeża betonowe i kostka betonowa są chętnie wybierane do wykończenia ogrodowych alejek. Jednak w ofertach sprzedaży znajduje się także obrzeże ogrodowe z tworzyw sztucznych. Jest ciekawą alternatywą dla wyrobów betonowych. Tworzywo sztuczne odznacza się niewielką wagą, atrakcyjną ceną oraz łatwością montażu. Plastikowe obrzeże ogrodowe może imitować drewno, a nawet kamień naturalny. Na szczególną uwagę zasługuje plastikowe obrzeże trawnikowe. Najczęściej wykorzystujemy je do oddzielenia trawnika od rabat kwiatowych. Obrzeże trawnikowe skutecznie zapobiega przedostawaniu się roślinności do innych stref aranżacyjnych. Jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem do zabezpieczania chodników i alejek.
Krawężniki betonowe – posiadają wszechstronne możliwości zastosowania. Mogą zabezpieczać nawierzchnie uliczne, płyty ażurowe i różnego rodzaju piesze ścieżki komunikacyjne. Krawężniki drogowe mogą posiadać kilka uniwersalnych kształtów. Tak zwane krawężniki najazdowe stosuje się przy wjazdach na parkingi i posesje. Umożliwiają bezproblemowe przejeżdżanie pojazdów. Krawężniki drogowe mogą też posiadać formę prostą, stopniową (przeznaczoną do stopniowego przejścia wysokości prostego krawężnika drogowego do wysokości krawężnika najazdowego) oraz łukową. Te ostatnie wykorzystuje się na skrzyżowaniach ciągów komunikacyjnych oraz przy podjazdach i uliczkach o nieregularnych kształtach.
Krawężniki betonowe mogą być także przeznaczone do wykończenia aranżacji ogrodowych. Tak zwane krawężniki ogrodowe wyglądają bardziej estetycznie niż ich drogowe odpowiedniki. Inny może być także ich rozmiar. Betonowy krawężnik ogrodowy dobrze stabilizuje ruchliwe alejki i strefy z roślinnością. Zaletą tego rozwiązania jest atrakcyjna cena zakupu. Krawężnik ogrodowy może być znacznie tańszy niż koska brukowa.
W sprzedaży handlowej znajdują się także materiały budowlane, które posiadają bardziej wszechstronne możliwości zastosowania. Kostka brukowa może być wykorzystana do układania nawierzchni, a także do wykończenia obrzeży. Dużą popularnością cieszy się kostka betonowa. Różnorodne wzory, kolory i formaty dają prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wzory kostki brukowej dopasujemy zarówno do aranżacji nowoczesnych jak i tradycyjnych. Elegancko ozdobią chodniki i ogrodowe alejki. Warto pamiętać, że obrzeże z kostki układa się w taki sposób, by jej poziom odpowiadał poziomowi nawierzchni. Dzięki temu ścieżka bądź alejka nabiera eleganckiego charakteru, a użytkownicy są zabezpieczeni przed przypadkowym potknięciem.
Ceny materiałów na obrzeża
Palisady, krawężniki i obrzeża są dostępne w dość rozpiętym wachlarzu cen. Poniżej przedstawimy orientacyjny cennik dobrej jakości materiałów wyprodukowanych przez znanych producentów.
Obrzeża i krawężniki
- Betonowe obrzeże trawnikowe 6 x 100 cm – 12 do 16 zł/szt.
- Betonowe obrzeże chodnikowe 8 x 100 cm – 18 do 23 zł/szt.
- Krawężnik drogowy 15 x 100 cm = 20 do 33 zł/szt.
- Krawężnik drogowy 12 x 100 cm – 18 do 25 zł/szt.
- Krawężnik drogowy 20 x 100 cm – 30 do 37 zł/szt.
- Krawężnik wjazdowy 15 x 100 cm – 25 do 28 zł/szt.
- Krawężnik wjazdowy 20 x 100 cm – 30 do 40 zł/szt.
- Krawężnik skośny 15 x 100 cm – od 30 do 38 zł/szt.
- Krawężnik skośny 20 x 100 cm – 40 do 48 zł/szt.
- Trapezowy krawężnik ogrodowy 30 x 100 cm – 30 do 50 zł/szt.
- Obrzeże ogrodowe 20 x 100 cm kolor – 8 do 12 zł/szt.
- Obrzeże ogrodowe 20 x 100 cm szare – 7 do 12 zł/szt.
- Obrzeże ogrodowe 25 x 100 cm kolor – 12 do 20 zł/szt.
- Obrzeże ogrodowe 25 x 100 cm szare – 10 do 15 zł/szt.
- Obrzeże ogrodowe 30 x 100 cm kolor – 15 do 20 zł/szt.
- Obrzeże ogrodowe 30 x 100 cm szare – 10 do 18 zł/szt.
Palisady
- Palisada betonowa 8 x 8 x 30 cm – 2 do 5 zł/szt.
- Palisada betonowa 12 x 12 x 40 cm – 5 do 10 zł/szt.
- Palisada łamana 10 x 10 x 45 cm kolor – 8 do 15 zł/szt.
- Palisada łamana 10 x 10 x 60 cm kolor – 12 do 20 zł/szt.
- Palisada łamana 12 x 12 x 90 cm kolor – 35 do 50 zł/szt.
- Palisada łamana 15 x 15 x 90 cm kolor – 40 do 65 zł/szt.
Powyższy cennik został opracowany na podstawie ofert firm Libet, BrukBet oraz Polbruk. Podane ceny przedstawiają wartości orientacyjne. Cena poszczególnych modeli obrzeży, palisad i krawężników może się nieznacznie różnić.
Jeżeli jesteś zainteresowany również cenami kostki brukowej, zachęcamy do tego artykułu.
Podstawowe zasady montażu obrzeży
Pierwszym etapem prac powinno być usunięcie warstwy humusu i przygotowanie wykopu pod fundament. Optymalny rozmiar fundamentu pod płyty drogowe równa się grubości obrzeża, plus 10 cm z każdej strony. Lekkie krawężniki ogrodowe, które nie będą narażone na obciążenia lub uszkodzenia mechaniczne mogą być wkopane bezpośrednio w ziemię. W przypadku niskich palisad i kostki brukowej można wykonać wylewkę z chudego betonu.
Obrzeże mocujemy na wylewce zachowując ok. 3 mm odstępy pomiędzy elementami. W późniejszym etapie przystępujemy do wykonania podbudowy i właściwej nawierzchni.
Montaż obrzeży i krawężników jest stosunkowo prosty. Jednak wymaga dużej precyzji, dobrego rozplanowania wszystkich elementów oraz przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu brukarstwa. Jeżeli chcesz zrobić to samodzielnie, przeczytaj wpierw ten artykuł.