Profesjonalne mycie kostki brukowej

Kostka brukowa - popularne zabrudzenia

Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów służących do wykonania utwardzonego podjazdu, chodników i placu na terenie oraz w pobliżu posesji. Częste użytkowanie przyczynia się do jej zabrudzenia. Jeżeli zależy nam na jej ładnym i estetycznym wyglądzie zaleca się systematyczne czyszczenie polbruku. Możemy tego dokonać samodzielnie lub wynająć w tym celu profesjonalną firmę.

Najczęściej kostka brukowa jest zabrudzona naniesionym błotem oraz pyłkiem roślin. Jednak takie zabrudzenia łatwo spłuczemy przy pomocy samej wody. Zdecydowanie trudniej jest pozbyć się plam po olejach lub różnego rodzaju silnych detergentach. Za uciążliwe uznaje się również pojawianie się mchów i porostów. Tego typu problem najczęściej pojawia się na polbruku wystawionym na ekspozycję północną. Bardzo często kostka brukowa wymaga mycia po przeprowadzonych remontach, szczególnie elewacji budynku. Tynkowanie ścian zewnętrznych doprowadzić może do powstania uciążliwych plam na polbruku.

Jak przebiega profesjonalne czyszczenie polbruku?

Jeżeli z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy samodzielnie podjąć się czyszczenia polbruku, to dobrym pomysłem na pewno będzie skorzystanie z usługi profesjonalnego mycia kostki brukowej. Firma najczęściej stosuje ciśnieniowe mycie kostki brukowej. Jednak ostateczny sposób walki z zabrudzeniami jest dostosowany do rodzaju oraz skali zabrudzenia. W niektórych sytuacjach czyszczenie polbruku przebiega kilkuetapowo, zawsze zaczynając od najbardziej uporczywych plam i zabrudzeń.

Znajdź dobrego i taniego brukarza

Znalezienie dobrej firmy brukarskiej to trudne zadanie. Warto porównać przynajmniej 4-5 ofert przed podjęciem decyzji.

Najlepszym sposobem na znalezienie wielu ofert jest usługa Szukaj Wykonawcy dostępna na kb.pl. Wypełniasz krótki formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od firm z okolicy. Usługa jest bezpłatna. Formularz znajduje się tu.

Sprawdź!

Do popularnych rodzajów mycia polbruku firma wykorzystuje:

  • Mycie ciśnieniowe - mycie kostki brukowej wodą pod wysokim ciśnieniem jest najczęściej wybieraną metodą, która pozwala na szybkie i skuteczne uzyskanie pożądanego efektu. Należy mieć na uwadze, że tego typu czyszczenie kostki ogrodowej sprawdzi się przy naturalnych zabrudzeniach z błotka, pyłków oraz kurzu. Profesjonalny karcher poradzi sobie również z wszelkimi zabrudzeniami wywołanymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Czyszczarki do kostki brukowej - są to specjalne urządzenia, które służą przede wszystkim do mechanicznego usuwania mchu i porostów. Czyszczarki wyposażone są w szczotki o stalowym lub nylonowym włosiu. Jest to urządzenie, które usuwa mech i porosty pojawiające się pomiędzy kostką brukową, bez konieczności stosowania chemicznych preparatów.
  • Piaskowanie - jest to sposób mycia kostki betonowej, który pozwala na wyeliminowanie najbardziej uciążliwych zabrudzeń, szczególnie powstałych w wyniku budowy lub remontów. Unowocześnioną metodą piaskowania jest hydropiaskowanie, czyli piaskowanie z użyciem wody.
  • Zastosowanie sorbentu - jest to sposób czyszczenia kostki betonowej z tłustych plam, powstających szczególnie w wyniku wycieku oleju silnikowego. Sorbent jest substancją, która wchłania całkowicie olej lub inne chemikalia. Ta metoda mycia kostki brukowej zalecana jest zaraz po pojawieniu się zabrudzenia, dopóki nie doszło do zaschnięcia plamy.
  • Korzystanie z preparatów chemicznych - do mycia kostki ogrodowej wykorzystuje się preparaty chemiczne odpowiednio dopasowane do konkretnych typów zabrudzeń.

Cena czyszczenia kostki betonowej

Koszt czyszczenia kostki ogrodowej jest uzależniony od kilku czynników. Do nich zalicza się przede wszystkim powierzchnia polbruku, który chcemy czyścić, jak i również stopień zabrudzenia. Ponadto ostateczna cena obejmuje sposób czyszczenia kostki brukowej. Za metr kwadratowy czyszczenia kostki betonowej zapłacimy już od kilku do kilkunastu złotych.

Należy mieć na uwadze, że koszt czyszczenia polbruku zawsze jest wyliczany w sposób indywidualny. Nawet jeżeli na stronie firmy świadczącej tego typu usługi znajdziemy cennik, to najczęściej ma on jedynie wymiar informacyjny. Pamiętajmy również o tym, aby do końcowej ceny doliczyć również opłaty związane z dojazdem pracowników na teren naszej posesji. Sprawdź także ten artykuł na temat samodzielnego czyszczenia kostki brukowej.

Jak samodzielnie czyścić kostkę brukową?

Mycie kostki brukowej karcherem

Jeżeli nie chcemy korzystać z profesjonalnych usług mycia kostki brukowej, możemy samodzielnie zadbać o jej wygląd. Jednym z popularnych rozwiązań na utrzymanie polbruku w czystości, jest jego mycie karcherem. Dostępne są różne urządzenia, które pozwalają przede wszystkim na usuwanie brudu przy pomocy wody wypływającej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ciekawym rozwiązaniem jest karcher wyposażony w specjalną szczotkę, która ułatwia czyszczenie kostki brukowej.

Zastosowanie szczotki do mycia kostki brukowej posiada wiele zalet. Przede wszystkim mycie polbruku jest łatwiejsze i dokładniejsze. Ponadto obudowa szczotki nie pozwala na tryskanie wody, przez co minimalizujemy ryzyko zachlapania ścian zewnętrznych domu, czy też innych obiektów. Szczotkę można zakupić osobno, chociaż coraz częściej karcher przeznaczony do czyszczenia powierzchni płaskich, posiada taki element na swoim wyposażeniu.

Kostka brukowa w ten sposób może być czyszczona bez użycia jakichkolwiek dodatkowych detergentów. Pamiętajmy również o tym, aby przed samym czyszczeniem, kostka brukowa powinna być zamieciona i pozbawiona mchów oraz porostów. Natomiast po zakończonym myciu polbruku pod ciśnieniem, koniecznie powinniśmy uzupełnić przerwy między kostką świeżym piaskiem. Woda uderzająca w polbruk pod ciśnieniem powoduje nie tylko usuwanie brudu, ale również wypłukiwanie piasku.

Chemiczne czyszczenie polbruku

Jak myć kostkę brukową i czy sprawdzi się myjka ciśnieniowa? Nie zawsze myjka ciśnieniowa jest w stanie umyć niektóre zabrudzenia. Ponieważ wiele uporczywych plam powstaje w wyniku m.in. wycieku oleju, czy też są to po prostu pozostałości po remoncie domu. Wtedy najlepiej jest sięgnąć po chemiczne preparaty, które poradzą sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami. Zanim jednak zastosujemy jakikolwiek środek, aby umyć polbruk, koniecznie musimy zapoznać się z zaleceniami ze strony producenta. Ponieważ większość z nich zalicza się do grupy agresywnych preparatów, które wymagają nie tylko rozcieńczania, ale również zachowania ostrożności podczas korzystania.

Do popularnych preparatów, dzięki którym możliwe jest mycie kostki brukowej, zaliczymy:

  • Sorbent do mycia kostki brukowej - jest to sypki preparat, który służy do pochłaniania wszelkiego rodzaju olejów, paliw, smarów, a także innych cieczy, których nie możemy pozbyć się przy pomocy zwykłej wody. Najczęściej do głównych składników sorbentu zalicza się tlenek krzemu, który jednocześnie znajduje się w piasku. Ponadto w składzie znajdziemy również tritlenek glinu, czy też tlenek żelaza (III). Zaletą sorbentu jest możliwość wielokrotnego wykorzystania, pamiętając przy okazji, że środek ten nie oddaje cieczy. Jednak jego skuteczność jest uzależniona od czasu zastosowania, ponieważ sorbent działa jedynie na świeżo powstałe plamy.
  • Preparat do mycia kostki brukowej - w tej grupie znajdują się zarówno płyny, jak i również koncentraty wymagające wcześniejszego rozcieńczania. Służą one przede wszystkim do czyszczenia kostki betonowej, ale można również znaleźć środki przeznaczone do czyszczenia kostki granitowej.
  • Impregnat do kostki brukowej - dzięki niemu możliwa jest konserwacja kostki betonowej, rzadziej również granitowej. Zadaniem tego preparatu jest nadanie kostce warstwy ochronnej o właściwościach hydrofobowych. Taka konserwacja polbruku pozwala na zabezpieczenie go przed działaniem czynników atmosferycznych, a także ułatwia czyszczenie w przypadku różnych zabrudzeń.

Wiedząc już, jak myć kostkę brukową na terenie swojej posesji, możemy zająć się poszukiwaniem sprzętu do pielęgnacji ogrodu. Do takich elementów zalicza się między innymi traktorek kosiarka. Warto mieć na uwadze, że traktorek kosiarka również może być wyposażony w dodatkowy adapter służący do zamiatania powierzchni płaskich.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii podjazdy i ścieżki