Jak powstają projekty kostki brukowej?

Efektowne aranżacje z kostki brukowej wokół domu muszą być starannie przemyślane i zaplanowane. Projekty podjazdów, ścieżek oraz alejek powstają na indywidualne zamówienie, dzięki zostają odpowiednio spersonalizowane.

Pierwszym etapem wykonania projektu powinna być wizyta na miejscu realizacji. Projektant musi zapoznać się ze specyfiką nawierzchni i określić przeznaczenie użytkowe kostki. Projekty pojazdów i ścieżek powinny być dopasowane do pobliskiej architektury. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru kolorystyki i wzorów.

p>Dobrze wykonane projekty określają wymiary kostki brukowej, jej wzór oraz barwę. Dokumentacja projektowa może zostać wykonana w 2D bądź 3D. Projekt 2D może wydawać się mniej dokładny, jednak w pełni prezentuje stylistykę przyszłej nawierzchni. Projekt 3D stanowi wizualizację, która ukazuje inwestorowi pełne walory dekoracyjne kostki. Dzięki temu łatwo będzie zdecydować, czy wzory kostki brukowej spełniają wszystkie oczekiwania estetyczne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykonywania podjazdu do garażu, radzimy zapoznać się z tymi materiałami.

Samodzielnie zaplanowane projekty i wzory kostki brukowej przed domem

Znajdź dobrego i taniego brukarza

Znalezienie dobrej firmy brukarskiej to trudne zadanie. Warto porównać przynajmniej 4-5 ofert przed podjęciem decyzji.

Najlepszym sposobem na znalezienie wielu ofert jest usługa Szukaj Wykonawcy dostępna na kb.pl. Wypełniasz krótki formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od firm z okolicy. Usługa jest bezpłatna. Formularz znajduje się tu.

Sprawdź!

Zazwyczaj projekty kostki brukowej wokół domu tworzą przyszli wykonawcy nawierzchni. Ich wiedza oraz doświadczenie pozwalają na wykonanie wzoru kostki, który najlepiej spełni oczekiwania inwestora. Jednak okazuje się, że projekty podjazdów i ścieżek możemy także wykonać samodzielnie. Umożliwił nam to znany producent kostki, firma Libet. Na jej stronie internetowej odnajdziemy przydatny program projektowy 3D Wizualizer. Dzięki niemu możemy sprawdzić jak wzory kostki brukowej prezentują się na danej powierzchni.

Program bazuje co prawda na projektowaniu wyglądu budynku oraz elewacji zewnętrznej. Jednak możemy do niego dopasować wzory kostki brukowej przed domem. Do każdego modelu domu pojawiają się trzy różne propozycje prezentujące aranżacje z kostki brukowej. Możemy dowolnie modyfikować barwę, rodzaj oraz wymiary przyszłej nawierzchni. Dzięki temu stworzymy koncepcyjny projekt, który ukaże jak prezentują się konkretne modele kostki firmy Libet.

Program 3D Wizualizer posiada także opcje szkicownika. Możemy w nim zaprojektować rozmieszczenie ogrodowych alejek, pojazdów, parkingu, czy pieszych ścieżek komunikacyjnych. Projektant sam wybiera kształt oraz rozmiary nawierzchni. Program automatycznie oblicza ilość potrzebnego materiału. Co więcej, wskazuje koszt zakupu kostki i obrzeży. Dzięki temu możemy dość dokładnie oszacować wydatki poniesione na zakup materiałów. Po zakończeniu działań można zapisywać lub wydrukować przygotowane projekty kostki brukowej.

Garść inspiracji, czyli ciekawe wzory kostki brukowej

W ofertach producentów znajdują się niezliczone modele i wzory kostki brukowej. Niektóre z nich cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Poniżej zaprezentujemy kilka propozycji popularnych, renomowanych firm.

Oferta firmy Bruk Bet

 • Bruk Śląski – popularna kostka brukowa, dostępna w siedmiu rozmiarach. W ofercie sprzedaży pojawiają się wiele wariantów kolorystycznych. Model owej kostki skutecznie imituje zabytkowy bruk. Jednak wielobarwność i duże możliwości dekoracyjne sprawiają, że jest też chętnie wybierany na podjazdy oraz ścieżki zainspirowane stylem nowoczesnym. Koszt zakupu kostki z modelu Bruk Śląski waha się pomiędzy 44, a 76 zł/m2.
 • Novator Piano – to interesująca kostka wielkoformatowa o grubości 8 cm. Nadaje się na podjazdy, ulice i parkingi. Dostępna w kilku wariantach kolorystycznych dobrze komponuje w przydomowych aranżacjach. Koszt zakupu kostki Novator Piano to 98 – 110 zł/m2.
 • Kontur – kolejne interesujące modeli kostki brukowej. Dostępne w czterech formatach i bogatej palecie kolorystycznej. Nadają się do wykończenia przydomowych nawierzchni. Cena zakupu jest uzależniona od formatu oraz barwy kostki. Zazwyczaj osiąga kwotę 48 –76 zł/m2.
 • Nosalin – kostka brukowa dostępna w grubości 4, 6 i 8 cm. Przybiera bardzo ciekawą barwę, a jej kształt komponuje się z tradycyjnym charakterem aranżacji. W oparciu o kostkę Nosalin powstają ciekawe projekty podjazdów i przydomowych chodników. Cena zakupu waha się pomiędzy 38, a 78 zł/m2.
Ogromny wybór wzorów i kolorów kostki brukowej sprawia, że możesz ją dopasować do każdej aranżacji podwórka i do koloru elewacji. Warto wcześniej zrobić projekt kostki brukowej.
Najciekawsze projekty i wzory kostki brukowej

Oferta firmy Polbruk

Polbruk jest kolejnym znanym producentem kostki brukowej. W ofercie znajdziemy ciekawe modele, które idealnie sprawdzą się na przydomowym podjeździe, parkingu czy ścieżce komunikacyjnej. Interesującymi modelami są miedzy innymi:

 • Avanti – to kostka brukowa oferowana w grubości 6 i 8 cm. Dostępna w kolorze szarym, ciemnoszarym, żółtym, grafitowym, czerwonym i brązowym. Kostka Polbruk Avanti posiada ciekawą, płukaną fakturę. Bogata paleta barw pozwala na wykonanie wielu unikalnych dekoracji. Dobrze przemyślane wzory kostki brukowej przed domem komponują się zarówno ze stylem nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Kostka Polbruk Avanti kosztuje od 81 do 89 zł/m2.
 • Cermino – ciekawe wzory kostki brukowej, które imitują zabytkowy bruk. Kostka jest dostępna w grubości 6 i 8 cm, co daje jej wiele możliwości zastosowania. W ofercie producenta znajdziemy aż dziewięć wariantów kolorystycznych. Istnieje też możliwość zakupu modelu o postarzanej fakturze. Cena zakupu kostki brukowej Cermino wynosi od 68 do 92 zł/m2.
 • Terno – dość tania kostka brukowa o nietypowych barwach. Posiada cztery rozmiary i grubość 6 cm. Może być z powodzeniem stosowana na podjazdach i przydomowych parkingach. Aranżacje z kostki brukowej Terno dobrze komponują się ze współczesnym budownictwem. Cena zakupu wynosi ok. 74 zł/m2.
 • Trento – kostka brukowa imitująca zabytkowy bruk. Ciekawie prezentuje się w przydomowych aranżacjach i nadaje otoczeniu nastrojowy charakter. Kostka brukowa Trento jest dostępna w grubości 6 oraz 8 cm. Zróżnicowane wymiary kostki brukowej nadają jej duże możliwości zastosowania. Cena zakupu tego modelu wynosi 68 do 89 zł/m2.

Oferta firmy Bodokrusz

 • Wenecja Soft Antic – interesująca kostka dekoracyjna o ciepłych barwach. Idealnie skomponuje się z większością nowoczesnych i tradycyjnych zabudowań. Prosta forma oraz stonowane wybarwienie mogą zostać wykorzystane na alejkach oraz tarasach. Wenecja Soft Antic jest dostępna w czterech różnorodnych rozmiarach. Cena jej zakupu wynosi ok. 86 zł/m2.
 • Nativo Soft Antic – kostka brukowa nawiązująca do wyglądu zabytkowego bruku włoskich uliczek. Dostępna w trzech wersjach kolorystycznych oraz czterech rozmiarach. Aranżacje z kostki brukowej Nativo Soft Antic bardzo dobrze komponują się w stylowych, zacisznych przestrzeniach. Dużym atutem tego produktu jest atrakcyjna cena. Kostka Vativo Soft Antic kosztuje ok. 65 zł/m2.
 • Viale – to model kostki o bardziej wyrazistych barwach. Dobrze komponuje się z nowoczesnym budownictwem. Kostka Bodokrusz Viale daje szerokie możliwości dekoracyjne. Pięć wyrazistych wariantów kolorystycznych daje możliwość stworzenia nietypowych wzorów. Kostki z serii Viale przybierają kształt trapezów. Koszt zakupu to niespełna 78 zł/m2.
 • Grado – następna kostka brukowa w kształcie trapezu. Dostępna w pięciu rozmiarach oraz pięciu wersjach kolorystycznych. Tego rodzaju wzory kostki brukowej pasują do aranżacji rustykalnych oraz nowoczesnych. Tworzą eleganckie, a jednocześnie trwałe nawierzchnie. Cena kostki Grado wynosi ok. 65 zł/m2.
 • Larino – kostka o nierówno wybarwionej powierzchni, dająca niecodzienny efekt dekoracyjny. Larino jest dostępna w trzech wariantach rozmiarowych i pięciu stonowanych kolorach. Niecodzienny wygląd kostki dobrze sprawdza się na chodnikach oraz tarasach.  Produkty z modelu Larino nabędziemy za ok. 65 zł/m2.

Oferta firmy Libet

 • Atrio – kostka brukowa grubości 8 cm. Dostępna w rozmiarze 27 x 18 cm, 36 x 18 cm oraz 45 x 18 cm. Posiada trzy warianty kolorystyczne. Aranżacje z kostki brukowej Atrio dobrze prezentują się zarówno na prywatnych posesjach jak i na publicznych parkingach, alejkach oraz ulicach. Koszt zakupu tego modelu to 89 zł/m2.
 • Via Trio – to śrutowano szczotkowane kostki szlachetne. Nadają się do zastosowania na tarasach, podjazdach, alejkach i różnego rodzaju przydomowych ścieżkach. Dostępne w trzech wariantach rozmiarowych i pięciu kolorach. Kostka brukowa Via Trio nabędziemy za ok. 91 zł/m2.
 • Quardo – kostka o powierzchni płukanej. Posiada grubość 6 i 8 cm oraz dwa warianty rozmiarowe. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo bogata kolorystyka. Kostka brukowa Quardo posiada cztery wersje kolorystyczne. Koszt zakupu kostki o grubości 6 cm wynosi ok. 79 zł/m2. Za modele o grubości 8 cm trzeba już zapłacić 84 – 86 zł/m2.
 • Tract – prostokątna kostka o stonowanym, dość ciemnym zabarwieniu. Dostępna w sześciu rozmiarach. Dobrze sprawdza się na prywatnych posesjach, a także na pasażach, publicznych chodnikach i ulicach o niewielkim natężeniu ruchu. Koszt zakupu kostki z serii Tract wynosi niespełna 89 zł/m2.
 • Qubo – nowość w ofercie firmy Libet. Jest to kostka szlachetna w formie kwadratów. Posiada jeden wymiar 10 x 10 cm i grubość 8 cm. Dostępna w kolorze piaskowo beżowym i bazaltowym granicie. Można ją wykorzystać na różnego typu parkingi, podjazdy, ścieżki i alejki. Model Qubo nadaje nawierzchni dość niecodzienny, nowoczesny wygląd. Dzięki temu dobrze komponuje się z nowoczesnym budownictwem mieszkalnym. Cena zakupu modelu Qubo wynosi 89 zł.
 • Durango – bardzo popularna kostka brukowa dostępna w czterech rozmiarach. Przybiera kolor karmelowo-szary, srebrno-szary, bazaltowo-szary, piaskowo-beżowy oraz torfowy brąz. Nadaje się do różnorodnych zastosowań. Jej standardowa faktura może zostać dopasowana do większości stylów aranżacyjnych. Kostka z serii Durango będzie nas kosztowała ok. 86 zł/m2.
 • Picolla – popularna kostka w kształcie trapezu. Posiada grubość 6 cm i pięć wariantów rozmiarowych. Jej płukana powierzchnia bardzo dobrze prezentuje się w stylowych aranżacjach tradycyjnych. Kształt trapezu pozwala na wykonanie ciekawych wzorów. Cena zakupu wynosi ok. 78 zł/m2.
 • Pepito – Kostka szlachetna w kształcie kwadratu. Dostępna w jednym rozmiarze 10 x 10 cm i grubości 6 cm. Aranżacje z kostki brukowej Pepito zyskują ponadczasowy charakter. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty w kolorze antracytowym. Dobrze skomponują się w nowoczesnym oraz tradycyjnym budownictwem. Orientacyjna cena zakupu kostki Pepito wynosi 76 zł.

W zaprezentowanym powyżej zestawieniu zaprezentowaliśmy jedynie niektóre modele kostki brukowej. Pełna oferta producentów jest znacznie bogatsza. Dzięki temu bez problemu wykonamy unikalne nawierzchnie z kostki, które można dopasować do przydomowego ogrodu, czy stylistyki zabudowań.

ikona podziel się Przekaż dalej