Układanie kostki brukowej – instrukcja krok po kroku

Kładzenie kostki brukowej. Główne zasady

Układanie kostki brukowej to zadanie dla specjalistów. Nie jest to prosta do wykonania praca, więc wykonanie kostki powinno być poparte specjalistyczną wiedzą. Podczas planowania chodnika, powinieneś przemyśleć wielkość powierzchni. Musisz już z góry założyć, na jakiej powierzchni chcesz ułożyć swoją kostkę. To istotne zwłaszcza ze względu, że trzeba będzie ową powierzchnię później solidnie utwardzić. Istotna będzie również informacja, pod co potrzebne tak właściwie jest wykonanie nawierzchni. A więc, czy będzie to chodnik do spacerowania, alejka w ogrodzie czy jednak podjazd dla samochodów. To bardzo ważne informacje, które pozwolą dobrać grubość i wymiary kostki.

Nie jest polecane układanie dużych kostek na np. krętej ścieżce bez krawężników. Źle sprawdzi się też drobna kostka na większej powierzchni. To, jak gruba będzie kostka brukowa, zależeć będzie m.in. od ciężaru przenoszonego na grunt i natężenia ruchu. Jeżeli kostki chodnikowej będziesz używał np. pod ciężkie auta, to materiał musi być grubszy (do 80 cm). Jeśli jednak będą po niej spacerować ludzie, nie musi być to bardzo duża grubość – wystarczy średnio ok. 20 centymetrów.

Projekt nawierzchni i transport. Porady

Zanim rozpoczniesz prace w ogrodzie lub przed domem, koniecznie przygotuj sobie cały projekt nawierzchni. Tylko w ten sposób będzie można policzyć, ile kostki potrzeba będzie na wykonanie całości i kładzenie polbruku. Oczywiście, powinieneś też wziąć pod uwagę ewentualne nadwyżki – nie zawsze wszystko może pójść bowiem zgodnie z planem. Kostki chodnikowej, która zostanie, będziesz mógł użyć chociażby na dodatkowe elementy nawierzchni bądź wymianę w przyszłości (gdy np. kostka się uszkodzi). Przed przystąpieniem do pracy, wypadałoby również określić wzór, jaki chcesz ułożyć z kostki brukowej.

10 metrów sześciennych kostki to średnio ok. 20 ton. Weź też pod uwagę, że w jakiś sposób trzeba będzie przetransportować żwir na podbudowę i tłuczeń. Niestety, nie da się przenieść takiego ciężaru samodzielnie. Będziesz musiał więc pamiętać o transporcie na plac budowy, a później wykorzystaniu samochodu do rozwiezienia kostki i ułożenia jej tam, gdzie finalnie powinna się znaleźć. Pojazd, którym przewożona będzie kostka brukowa, powinien mieć przyszykowany wygodny dojazd oraz swobodną możliwość przemieszczenia się. Jeżeli np. droga będzie kręta lub brama zbyt wąska, pojawi się… spory problem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem układania kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej – instrukcja i etapy

1. Na samym początku należy określić poziom, na którym powinna się znaleźć nawierzchnia. Następnie, należy wyznaczyć punkty – to w nich przeciąga się żyłkę przez kołki. Ta żyłka wskazywać będzie górną część kostki brukowej (bez krawężników) lub samych krawężników. Tam, gdzie będzie utworzona ścieżka, należy usunąć ziemię – na głębokość zaplanowanej grubości materiału. Jeżeli planujesz wykonać niewielką nawierzchnię z kostki brukowej, możesz zrobić to ręcznie. Jeżeli jednak kładzenie kostki będzie przygotowywane „na większą skalę”, trzeba już będzie posłużyć się profesjonalnym sprzętem (zgarniarką / spycharką). Metody są zróżnicowane i zależne od możliwości.

2. W tym kroku trzeba będzie wyrównać powierzchnię. Należy zrobić spadki oraz linie, które będą przyszłą nawierzchnię odwadniać. Właśnie w tym etapie poziomuje się chodnik (w przypadku małej powierzchni, wystarczy poziomica – duże powierzchnie wymagają maszyn drogowych), robi zakręty oraz rozjazdy i krzywe przejściowe.

3. Teraz należy się zająć wyrównaniem całości i ubiciem dna. Możesz tego dokonać walcem albo zagęszczarką. To bardzo ważny etap, ponieważ będzie świadczył o kształcie nawierzchni, trwałości czy odwodnieniu. Musisz się do tego etapu szczególnie przyłożyć. Dopiero później, przejdź do kolejnych kroków.

Układanie bruku – metody i technologia

Jak ułożyć kostkę? Kolejne etapy

4. Wykonanie chodnika to wcale nie jest prosta sprawa. Nie tylko prawidłowe ułożenie kostki jest ważne. Musisz jeszcze wykonać podbudowę.  Technologia jej utworzenia polega na użyciu materiałów niespoistych (piasek z cementem / tłuczone kruszywo), a następnie ułożeniu ich na utwardzonej powierzchni. W tym etapie trzeba będzie rozścielić piasek i go ubić. Warstwa i jej grubość zależna będzie od rodzaju podłoża i obciążenia, jakie przewidujesz.

Kostka brukowa układana w parku, a także układanie kostki brukowej, wykładanie kostki brukowej i porady
Samodzielnie układanie kostki brukowej, czyli wykładanie kostki brukowej krok po kroku

Możesz zrobić podsypkę piaskowo-cementową bez problemu, jednak zazwyczaj pojawiają się na drodze różne utrudnienia – zwłaszcza, gdy chcesz stworzyć dużą nawierzchnię. Musisz wiedzieć, że zagęszczanie i układanie nawierzchni powinieneś skończyć, zanim zawiąże się cement w podsypce. Koniecznością będzie również pielęgnowanie podsypki, czyli przykrywanie kostki piaskiem (3-4 cm po niej i w koło całości). Powinieneś też nawilżać to miejsce przez minimum tydzień, do 10 dni. Czyścić powierzchnię zaś powinno się w zależności od pogody – po ok. 3 tygodniach od ułożenia całości.

5. Pora na obramowanie krawężnikami, które jest doskonałym elementem alejek lub podjazdów. Takie obramowanie można zrobić z gotowych obrzeży. Między nimi układa się później kostkę brukową, a brzegi z betonu zabudowuje.

6. Kiedy już ułożysz obrzeża oraz warstwę konstrukcyjną podbudowy, przejdź do wykonania odsypki z kamiennych odsiewek. To właśnie jej zadaniem będzie osadzenie kostek i pozbycie się różnic wysokości na nich. Każda kostka wystawać powinna o kilka milimetrów, na niezagęszczonej warstwie, ponad poziomem projektowanej nawierzchni. To szalenie ważne, bo w czasie ubijania kostek, podłoże osiada.

Wykładanie kostki brukowej. Ostatnie etapy układania kostki brukowej

7. Przechodzimy teraz do ostatnich prac, a więc układania kostki. Jak ułożyć kostkę? Pamiętaj, że nie można jej układać blisko siebie! Nie może się więc ona stykać ze sobą. Powinieneś utworzyć między nimi małe odstępy po to, by później wypełnić te miejsca płukanym piaskiem. Średnio są to przerwy ok. 3-5 mm. Jeżeli prawidłowo wykonasz ten etap, to bardzo dobrze! Spoiny warunkują bowiem trwałość całej nawierzchni. To etap, którego nie można zaniedbać. Kiedy będziesz układał kostkę brukową, najlepiej będzie mieszać materiał z kilku palet. Dzięki temu będziesz mógł wpłynąć na ujednolicenie koloru chodnika.

8. Przedostatnim elementem układania kostki brukowej jest wspomniane już wcześniej fugowanie – czyli wypełnianie przerw między ułożonymi kostkami. Zasyp drobnoziarnistym piaskiem wszystkie kostki, a później rozprowadź go szczotką po całości. Granulacja piasku powinna wynosić maksymalnie 2 mm. Nie kupuj grubego piasku, bo będzie się on zawieszał między przerwami. To może zaś spowodować nierówne wypełnienie fug – a więc, chodnik nie będzie wówczas prawidłowo zabezpieczony.

9. Został już ostatni etap, mianowicie wibrowanie nawierzchni. To nic innego, jak po prostu jej zagęszczenie. Zanim jednak rozpoczniesz tę część układania chodnika, usuń zalegający na nim piasek. Kiedy zagęścisz fugi, powinieneś zrobić to jeszcze raz. Dzięki temu uzupełnisz wybrakowane miejsca i sprawisz, że przerwy między kostkami będą dokładnie wypełnione i zabezpieczone. Nawierzchnia musi być jednolita. Na chodniku nie może być żadnych przerw czy wybrzuszeń. Nie ma mowy o różnicach wysokości – zwłaszcza tam, gdzie kostki stykają się ze sobą. Jak widzisz, wykładanie kostki brukowej nie jest aż tak skomplikowanym zadaniem.

Kiedy możesz zacząć używać w koło swojej powierzchni z kostki? Otóż, niemal zaraz po skończeniu wszystkich tych dziewięciu etapów, które szczegółowo omówiliśmy powyżej. Istotne będzie jedynie, by systematycznie czyścić chodnik i dbać o niego – każdą porą roku.

ikona podziel się Przekaż dalej