Kostka betonowa – rodzaje

Kostka brukowa betonowa przeznaczona jest do budowy ciągów komunikacyjnych w miejscach publicznych oraz aranżacji przestrzeni prywatnej. Cechuje się dużą odpornością na różnice temperatur. Jest łatwa w układaniu i czyszczeniu, a jej ceny są umiarkowane. Może być jednowarstwowa lub dwuwarstwowa. Kostka cementowa jednowarstwowa wykonana jest w całości z tego samego materiału. Dwuwarstwowa na warstwie betonowej ma warstwę wykończeniową z dodatkiem kruszywa, która zwiększa jej parametry i estetykę.

W zależności od sposobu wykończenia dzielimy ją na:

  • Kostkę cementową przemysłową o jednolitej, gładkiej powierzchni, najczęściej w kolorze szarym. Wykorzystuje się ją głównie w miejscach użyteczności publicznej;
  • Kostkę cementową szlachetną, która wyróżnia się atrakcyjną powierzchnią. Dzięki specjalnej obróbce zyskuje ona dodatkowe walory wizualne oraz antypoślizgowe.

W zależności od wykończenia kostki brukowe dzielimy na szorstkie, gładkie i postarzane. Zastosowanie różnych technologi produkcji pozwala na uzyskanie odmiennych efektów.

Do kostek szorstkich zaliczamy:

  • Kostka brukowa płukana – drobiny betonu z wierzchniej warstwy zostały wypłukane, co powoduje ekspozycję barwnych ziaren kruszywa. Ta technika pozwala na uzyskanie efektu wyglądu naturalnego kamienia. Zaletą tego rodzaju kostki jest antypoślizgowość, dzięki czemu idealnie sprawdzą się na schody;
  • Kostka brukowa szczotkowana – powierzchnia poddana szczotkowaniu zyskuje nierówną, antypoślizgową fakturę o dużych walorach estetycznych;
  • Kostka brukowa śrutowana – śrutowanie, któremu poddaje się powierzchnię kostki, odkrywa drobnoziarniste, zmatowiałe kruszywa. Dzięki temu kostka wygląda jak ze szlachetnego materiału. Trudno odróżnić ją od kostki granitowej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze kostki brukowe

Szukasz kostki brukowej w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane kostki brukowe przez naszych czytelników. Te ceny mogą Cię zaskoczyć!

Kostki gładkie to:

  • kostka brukowa melanżowa;
  • kostka brukowa wzmocniona kolorystycznie np. grafitowa;
  • kostka z metalicznymi odcieniami.

Kostki postarzane:

  • Kostka postarzana – jej powierzchnia poddana została młoteczkowaniu, co sprawia, że wyglądem przypomina staroświecki bruk.
  • Kostka o powierzchni łupanej – jej estetyka stylizowana jest na starą. Cechuje się nierównymi krawędziami tak jak kamień łupany. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem układania kostki brukowej?

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową? Porady

Grubość kostki cementowej

Planując ułożenie nawierzchni z kostki brukowej, należy rozpocząć od ustalenia, jakie parametry musi ona posiadać. Czy potrzebujemy kostki tarasowej, czy kostki chodnikowej? Ta druga musi być bardziej odporna na ścieranie i nasiąkanie. To, z jakiego materiału wykonana jest kostka brukowa, oraz jaką ma powierzchnię to aspekty bardzo istotne. Miejsce, w którym będzie ona położona może wymagać powierzchni antypoślizgowej. Należy więc zwrócić uwagę na fakturę. Kolejnym ważnym elementem jest wielkość. W sprzedaży znajdują się różnej wielkości i grubości kostki brukowe i płyty betonowe. Jednak najbardziej znani producenci jak Polbruk czy Libet oferują produkty o grubości:

  • 4 cm – odpowiednie do ruchu pieszego i pojazdów o masie do 2 t;
  • 6 cm – odpowiednie do ruchu pieszego i pojazdów o masie do 3,5 t;
  • 8 cm – odpowiednie do ruchu samochodów ciężarowych;
  • powyżej 10 cm – odpowiednie do natężonego ruchu ciężarowego.
Kostka cementowa na białym tle, a także kostka brukowa, oferta i cena
Kostka brukowa krok po kroku, czyli kostka cementowa, jej rodzaje i cena

Wzory kostki brukowej

Najpopularniejsze są kostki chodnikowe i płyty betonowe w kolorze melanżu, szarości, brązu. Jednak od pewnego czasu to kostka grafitowa jest najmodniejsza. Projekt nawierzchni może uwzględniać różnorodną kolorystykę, np. kontrastową jak grafitowa i biała. Doskonale prezentuje się zestawienie  łączące barwy ciepłe z ciepłymi np. czerwienie, żółcie i brązy oraz zimnych z zimnymi. Tu przykładem jest grafitowa i zielona. Producenci jak Polbruk czy Libet oferują wzory kostki brukowej w szerokiej gamie kolorystycznej i odpowiadające im płyty betonowe. Kształt kostki chodnikowej ma ogromny wpływ na estetykę nawierzchni. Klienci mają do wyboru:

  • cegiełka – klasyczna prosta forma, łatwa do układania;
  • kwadrat – uniwersalny kształt, dający spore możliwości aranżacyjne;
  • trapez – znacznie trudniejszy do układania od poprzednich i wymagający projektu;
  • fala – często spotykana na nawierzchniach chodnikowych na terenie miast;
  • kość - również wykorzystywana w przestrzeniach publicznych;
  • młotek – oryginalny kształt pozwala na tworzenie funkcjonalnych i estetycznych powierzchni.

Kostka cementowa – ceny i opinie

Cena kostki brukowej uzależniona jest od materiału, ale także struktury i technologii, w jakiej została ona wykonana. Kostka może imitować kamień, klinkier, a nawet drewno. Im bardziej skomplikowane są wzory kostki brukowej, tym jej cena jest wyższa. Kostka cementowa o klasycznym kształcie i fakturze jest znacznie tańsza od kostki tarasowej dwuwarstwowej, wykończonej ozdobnym kruszywem.

Przykładowe ceny kostki chodnikowej za 1 m2

Kostka betonowa - producent

Standard

Cena

Prestige

Cena

Bruk - Bet

20 - 50 zł

50 – 100 zł

Polbruk

28 – 52 zł

52 - 96 zł

Bruk

10 - 50 zł

50 – 130 zł

Libet

27  – 65 zł

65 – 130 zł

Jadar

34 – 60 zł

brak

Największym uznaniem użytkowników cieszą kostki chodnikowe płukane. Ceniona jest ich wytrzymałość, trwałość i estetyka przypominająca naturalny kamień. Różnorodne wzory kostki brukowej betonowej i jej niska cena sprawiają, że oceniana jest ona wysoko. Klienci wyrażają pozytywne opinie o jej trwałości i walorach estetycznych.

Eksperci zwracają uwagę, że wybór kostki tarasowej czy chodnikowej należy uważnie przemyśleć pod kątem użyteczności i parametrów. Zalecają wybór towaru od producenta, który w swojej ofercie ma nie tylko kostki i płyty betonowe, ale także wszystkie pozostałe elementy potrzebne do wykonania nawierzchni jak np. Polbruk czy Libet. Gwarantuje to, że będą one idealnie do siebie pasować i stworzą spójną całość.

Decydując się na zakup kostki tarasowej czy chodnikowej, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Wybór jest ogromny i każdy znajdzie odpowiednią do swoich potrzeb i oczekiwań kostkę brukową. Często tania kostka betonowa nie ustępuje walorami estetycznymi bardziej szlachetnym materiałom.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii podjazdy i ścieżki