Uniwersalne wzory układania kostki brukowej

Wzór prosty rzędowy

Najpopularniejsze wzory kostki brukowej to przede wszystkim sposób prosty. Polega on na zachowaniu kątów prostych pomiędzy kolejnymi rzędami nawierzchni. Doskonale sprawdzi się do kostki o regularnym, jak i nieregularnym kształcie. Układanie kostki brukowej tą metodą jest mało rozbudowane, dlatego prace brukarskie można wykonać nawet we własnym zakresie. Nie sprawia ono większych problemów i pozwala na szybkie i sprawne wykonanie nawierzchni. Elementy ułożone w linii prostej sprawiają, że całość nabiera minimalistycznego i eleganckiego charakteru. Symetria w połączeniu ze stonowaną kolorystyką dostosowaną do całości aranżacji posesji, będzie prezentować się nowocześnie. Układanie kostki brukowej w ten sposób sprawdzi się nie tylko w nowoczesnym stylu. Nawierzchnia nie musi być jednolita i gładka. Do przełamania monotonii można pasmowo przeplatać różne kolory. Efekt może okazać się zachwycający a ceny umiarkowane.

Wzór prostokątny

Wzór prostokątny to kolejna bardzo popularna metoda na układanie bruku. Kostka przed domem wiązana w ten sposób prezentuje się bardzo elegancko nawet w klasycznych, stonowanych kolorach. Wzór prostokątny wykonuje się z kostki prostokątnej. Układanie rozpoczyna się od połówki kostki. Wokół niej układa się kostki prostokątne i tworzy kwadrat. Powstały w ten sposób moduł, można powtarzać dowolną ilość razy. W tym wzorze również można zastosować kostki w różnych kolorach. Ceny za wykonanie takiego wzoru nawierzchni również nie są wygórowane. Klasyczne wzory kostki granitowej czy innej możemy oczywiście ułożyć samodzielnie lub skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na stronach zakładów brukarskich.

Bardziej skomplikowane wzory z kostki prostokątnej

Jodełka

To kolejny wzór kostki brukowej, który zawiera każda galeria firmy brukarskiej. Wiązanie w jodełkę to wysoka estetyka i duża trwałość. To idealne wzory podjazdów, czy przydomowych nawierzchni. Prostokątne kostki przesunięte są o 45 stopni względem osi drogi. Oś drogi jest tu linią lustra. Obie strony osi to lustrzane odbicie. Na krawędziach powierzchni kostkę docina się na skos. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o układaniu kostki brukowej.

Ukośny wzór z kostki brukowej

Wiązanie ukośne zalecane jest dla bruku regularnego i nieregularnego. Polega na obróceniu prostego sposobu układania kostki o 45 stopni. Bardzo często projekty kostki brukowej wykorzystują go w miejscach publicznych. Wiązania ukośne nadają się idealnie na wzory podjazdów. Ich zaletą jest to, że równoważy momenty obrotowe i siły poprzeczne. Wszystkie cztery boki kostki pracują. Tan wzór przyczynia się także do wyciszenia poruszających się po nim pojazdów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze kostki brukowe

Szukasz kostki brukowej w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane kostki brukowe przez naszych czytelników. Te ceny mogą Cię zaskoczyć!

Wzór łukowy

Kostka przed domem i w ogrodzie nie musi jednak być ułożona z zachowaniem kanciastych kształtów i geometrii. Projekty kostki brukowej mogą być wykonane z nieregularnego kamienia i mieć formę łuku. Doskonale będą prezentować się w tej postaci wzory kostki granitowej. Pozwolą na stworzenie nietypowych, oryginalnych rozwiązań i aranżacji. Można w ten sposób układać różnego rodzaju fale, koła itp. Zastosowane materiały mogą mieć różne barwy i odcienie. To świetny sposób na łączenie kostki brukowej o różnych kształtach.

Kostka brukowa ułożona na podjeździe oraz wzory kostki brukowej, układanie kostki brukowej
Modne wzory kostki brukowej krok po kroku, czyli ciekawe układanie kostki brukowej

Mieszane wzory kostki brukowej

Wszystkie wymienione wcześniej sposoby na układanie kostki brukowej można z sobą łączyć. Dzięki temu powstanie niepowtarzalna aranżacja. Kostka przed domem nie musi być nudna i może mieć indywidualny charakter, odpowiadający stylistyce całej posesji. Mogą to być geometryczne wzory kostki granitowej, jodełka czy kwadraty, w które wkomponowano różnorodne motywy. Każda galeria wykonawcy zawiera wiele takich projektów. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jaki uzyskamy efekt. Mieszanie wzorów może także łączyć różne materiały. Tego rodzaju wykonanie muszą poprzedzać profesjonalne projekty kostki brukowej. Każdy element nawierzchni musi znaleźć się w odpowiednim miejscu tak jak w układanych puzzlach. Ceny za układanie kostki brukowej w taki sposób są znacznie wyższe do innych wzorów, lecz z pewnością warto rozważyć taką ofertę.

Jak i wzór układania kostki brukowej wybrać?

Wzory kostki brukowej są różnorodne i nie każdy z nich jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Zwłaszcza w przypadku tworzenia nawierzchni z drogich materiałów, warto skorzystać z pomocy fachowców. Zyskujemy wtedy pewność, że nawierzchnia będzie ułożona prawidłowo i przetrwa wiele lat. Wybrane przez nas wzory podjazdów przed domem będą dokładnie takie, jak oczekujemy, a aranżacja spójna. Możemy sami zaprojektować wzór lub skorzystać z gotowego, dostępnego w galerii wykonawcy. Firmy udzielają gwarancji na wykonane usługi. To nie jedyne zalety zatrudnienia firmy. Profesjonaliści pomogą określić rodzaj nawierzchni i wybrać odpowiedni materiał. Innej grubości i z innego materiału kostka potrzebna będzie na wykonanie alejki w ogrodzie, a inna na wzory podjazdów. Ważnym aspektem jest także sposób przygotowania terenu. Niezbędne może okazać się użycie specjalistycznego sprzętu. Firmy posiadają sprzęt geodezyjny, przy pomocy którego dokładnie wyprowadzają spadki. Nie ma ryzyka, że na chodniku będą tworzyć się kałuże.

Należy zastanowić się, czy warto ryzykować samodzielne brukowanie, zwłaszcza gdy planujemy wzory kostki granitowej, która jest droga. Wiele profesjonalnych firm oferuje darmowy projekt kostki brukowej przy określonej powierzchni do wykonania. Konsultant doradzi wybór materiału i określi jego parametry. Inwestor nie musi zajmować się zakupem ani poświęcać czasu i sił na prace niezbędne do układania kostki brukowej. Doradztwo fachowca przy aranżacji sprawi, że wzór będzie nie tylko funkcjonalny, ale także będzie spójne z resztą architektury. Chociaż cena bruku będzie wtedy wyższa, to należy pamiętać o tym, kostka przed domem będzie nam służyć przez wiele lat.

Wzorów kostki brukowej jest wiele i wybór najlepszego nie jest prosty. Najmodniejsze z nich znajdziemy w sieci. Zawiera je galeria każdej renomowanej firmy brukarskiej. Warto jednak tworzyć własne projekty kostki brukowej, łączące różne wzory. Dzięki temu będą niepowtarzalne i wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii podjazdy i ścieżki