Układanie kostki granitowej - porady, instrukcje krok po kroku
Kostka granitowa to bardzo ciekawy, estetyczny i trwały sposób na wykonanie chodnika, krawężników oraz podjazdu przed domem. Na nawierzchni z kostki granitowej możemy zastosować różne ciekawe wzory. Jeżeli poznamy zasady układania kostki z granitu, okaże się, że technika układania kostki granitowej nie jest skomplikowana. Przedstawiamy krok po kroku, jak układać kostkę granitową, jak układać krawężniki z kostki granitowej i inne porady, które ułatwią układanie kostki granitowej przed domem.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kostka granitowa - właściwości i zastosowanie
Kostka granitowa ma bardzo dobre właściwości. Charakteryzuje ją wysoka odporność na skrajne, zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Jest odporna na ścieranie, wytrzymała i nie chłonie wilgoci. Ponadto nie traci z czasem swoich właściwości technicznych oraz estetycznych. Dzięki temu, że jest trwała, nie wymaga dodatkowej konserwacji. Do utrzymania czystości wystarczy ją co jakiś czas zamieść i umyć przy użyciu węża lub myjki ciśnieniowej.
Jako że granit jest najsolidniejszą ze skał, które występują w środowisku naturalnym, nawierzchnia pokryta taką kostką jest niemal niezniszczalna i jest w stanie oprzeć się każdym warunkom pogodowym i zagrożeniom mechanicznym. Dzięki temu może cieszyć swoją estetyką przez długie lata. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór zarówno kolorów, jak i rozmiarów kostek granitowych, co umożliwia skomponowanie ciekawych, niebanalnych wzorów nawierzchni. Warto również zwrócić uwagę na to, że materiał granitowy możemy ze sobą dowolnie łączyć, co daje dodatkowe możliwości kompozycyjne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kostce granitowej.
Kostka granitowa ma bardzo szerokie zastosowanie, które zależy przede wszystkim od naszej wyobraźni. Jednak przy wyborze, gdzie zastosować dany rodzaj kostki, powinniśmy się kierować przede wszystkim jej rozmiarem. Kostka brukowa z granitu posłużyć może jako chodnik przydomowy, alejka ogrodowa, podjazd i parking, Można nią pokryć powierzchnie tarasów, schodów, a także wykonać opaski wokół domu, drzew oraz klombów.
Układanie kostki granitowej krok po kroku
Układanie granitu - od czego rozpocząć układanie kostki granitowej?
Jak układać kostkę granitową? Zasady układania kostki granitowej są podobne dla każdej nawierzchni na gruncie - czy to chodnika, czy ścieżki, czy podjazdu. Układanie każdej nawierzchni z kostki granitowej należy rozpocząć od dokładnego wytyczenia kształtu powierzchni i przygotowania podbudowy. Wytyczenie kształtu chodnika lub placu najlepiej wykonać wykorzystując pręty zbrojeniowe oraz sznurek. Kolejnym etapem jest wykonanie wykopu o odpowiedniej głębokości i przygotowanie podbudowy.
Głębokość wykopu zależeć będzie przede wszystkim od przeznaczenia naszej nawierzchni, a także od przepuszczalności podłoża oraz wielkości kostki. W przypadku nawierzchni, które będą mało obciążane w trakcie ich użytkowania i zlokalizowane są na gruntach przepuszczalnych nie musimy stosować podbudowy. Jeżeli chcemy zastosować kostkę 4/6 cm, wówczas wykop powinien mieć głębokość 15 cm. Natomiast, gdy decydujemy się na zastosowanie kostki 8/10 cm, wykop powinien mieć 20 cm głębokości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kostce granitowej i jej zastosowaniu?
Na gruntach nieprzepuszczalnych głębokość wykopu powinna wynosić ok. 35 cm w przypadku kostki 4/6 cm lub 40 cm w przypadku kostki 8/10 cm. Jeśli kostka układana jest bezpośrednio na gruncie, musimy wykonać 20 cm podsypki ze żwiru kamiennego lub z tłucznia. Następne podsypkę tą należy dokładnie ubić. Jeżeli nową nawierzchnię układamy z miejscu wcześniejszej, stary materiał możemy rozbić na małe elementy i wykorzystać na podbudowę.
Jak układać krawężniki z kostki granitowej?
Kolejnym etapem układania kostki granitowej jest wykonanie krawężników. Krawężniki układa się wzdłuż krawędzi wcześniej wykonanego wykopu pod chodnik lub plac. Możemy także wyciąć rowki na krawężniki w przygotowanej wcześniej podbudowie. Krawężniki układamy na warstwie chudego betonu lub na podsypce cementowo piaskowej. Jeśli planujesz zakup, sprawdź także ten artykuł z cenami kostki granitowej.
Układanie granitu - jak wykonać główną nawierzchnię kostki granitowej?
Jak układać kostkę granitową? Następnym etapem układania kostki z granitu jest wykonanie podkładu. Warto zaznaczyć, że grubość warstwy tego podkładu zależy od rozmiarów kostki. W przypadku kostki małej o wymiarach 4/6 cm powinniśmy zastosować 10 cm podsypki cementowo piaskowej o proporcjach 1:12 lub 10 cm piasku. Natomiast w przypadku większej kostki o wymiarach 8/10 cm stosujemy 15 cm podsypki cementowo piaskowej o proporcjach 1:12 lub 15 cm piasku.
Gdy wykonaliśmy podkład możemy rozpocząć najważniejszy element prac, czyli układanie kostki brukowej z granitu. Technika układania kostki granitowej polega na tym, że na rozprowadzonym kielnią podkładzie kładzie się poszczególne elementy tej kostki, podbijając je gumowym młotkiem. Nie możemy zapomnieć o tym, aby naszą pracę regularnie kontrolować poziomicą. Zapewnia to utrzymanie równej nawierzchni i odpowiedniego spadku.
Gdy ułożymy całą powierzchnię, pamiętajmy o tym, aby zasypać szczeliny. Możemy do tego celu użyć piasku lub drobnego żwiru granitowego o frakcji do 0,4 cm. Następnie zasypane szczeliny należy zalać wodą, w ten sposób powstaje warstwa przepuszczalna. Szczeliny możemy także wypełnić zaprawą cementowo piaskową o proporcjach 1:3. W ten sposób uzyskamy nawierzchnię nieprzepuszczalną.
Jak wykończyć nawierzchnię z kostki granitowej?
Układanie kostki brukowej z granitu kończymy usuwając zabrudzenia z nawierzchni i zabezpieczając jej powierzchnię specjalnymi impregnatami. Zabrudzenia usuwamy przy użyciu kwasu solnego lub innych specjalnych środków. Zabezpieczenie nawierzchni ma za zadanie utrwalić jego wygląd i ochronić granit przed trudnymi zabrudzeniami, takimi jak na przykład oleje czy smary. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach kostki brukowej?
Układanie kostki granitowej - dodatkowe porady
Kostka granitowa ma niemal nieograniczone możliwości w tworzeniu przy jej użyciu nawierzchni. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jednak przy wyborze odpowiedniej kostki dla naszych celów powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej rozmiary. Kostka granitowa 4/6, czyli tak zwana kostka mozaikowa ma zastosowanie przede wszystkim do układania na ścieżkach, alejkach, tarasach, schodach, chodnikach i podjazdach dla samochodów osobowych. Można ją także zastosować jako opaskę wokół domu, drzew i klombów. Ma niewielki rozmiar, dzięki czemu możemy z niej układać różnego rodzaju wzory.
Kostka granitowa 7/9 ma zastosowanie do podjazdów oraz parkingów dla samochodów osobowych. Charakteryzuje się dosyć uniwersalnym rozmiarem. Można ją stosować także do pokrycia chodników i ścieżek ogrodowych, tarasów. Sprawdzi się również jako obrzeża dla mniejszej kostki. Kostka granitowa 8/11, której popularną nazwą jest dycha to duża kostka granitowa. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, w związku z czym można ją stosować na parkingach i podjazdach nie tylko dla samochodów osobowych. Duża kostka granitowa sprawdzi się także jako obrzeża dla mniejszych kostek.
Kostka granitowa jest bardzo odpornym, trwałym i estetycznym materiałem. Sprawdzi się między innymi jako nawierzchnia chodnika lub podjazdu przed domem, a jej ułożenie dzięki naszym wskazówkom nie powinno sprawić trudności.