Podjazd z płyt ażurowych - dlaczego warto?

Najważniejsze atuty - płyty ażurowe

Płyty ażurowe oraz kostka ażurowa wyróżniają się bardzo dużą żywotnością. Są odporne na ściskanie i działanie zmiennych warunków pogodowych. Ich dużym atutem jest także atrakcyjna cena zakupu.

Omawiając zalety płyt ażurowych, warto także wspomnieć o wydajnym odprowadzeniu wód opadowych. Odpowiednio ułożone płyty ażurowe nie ograniczają wchłaniania wody w glebę. Dzięki temu podjazd z płyt ażurowych nie wymaga dodatkowego odwodnienia.

Montaż płyty ażurowej czy kostki jest rozwiązaniem uniwersalnym. Dobrze sprawdzi się zarówno na podjazdach, czy ogrodowych szlakach komunikacyjnych. Atrakcyjna cena połączona z dużą funkcjonalnością sprawia, że produkt jest warty uwagi. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o płytach ażurowych.

Atrakcyjna cena płyt ażurowych

Jak już wspomnieliśmy, jednym z atutów płyt ażurowych jest atrakcyjna cena zakupu. Dobrej jakości modele o rozmiarach 40 x 60 x 8 cm nabędziemy za kwotę 5-10 zł. Modele o grubości 12 cm mogą kosztować 12-15 zł. Jest to rozwiązanie dopasowane pod podjazdy i miejsca, po których poruszają się pojazdy.

Cena za żelbetowe płyty Jumbo będzie nieco wyższa. Uśredniony koszt zakupu produktów o rozmiarach 100 x 75 x 12 cm wynosi 35-40 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że płyty Jumbo zapewniają bardzo wysoką odporność na ściskanie i świetnie sprawdzą się na parkingach oraz podjazdach samochodowych.

Jak układać kostkę ażurową - podpowiadamy krok po kroku

Krok 1 – przygotowania

Znajdź dobrego i taniego brukarza

Znalezienie dobrej firmy brukarskiej to trudne zadanie. Warto porównać przynajmniej 4-5 ofert przed podjęciem decyzji.

Najlepszym sposobem na znalezienie wielu ofert jest usługa Szukaj Wykonawcy dostępna na kb.pl. Wypełniasz krótki formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od firm z okolicy. Usługa jest bezpłatna. Formularz znajduje się tu.

Sprawdź!

Układanie płyt ażurowych rozpoczynamy od dokładnego rozplanowania. Na wstępie warto określić powierzchnię płyt oraz ich dokładną lokalizację. Nasz podjazd z płyt ażurowych może też posiadać efektowne zdobienia. Wystarczy wybrać kostkę brukową lub pyty ażurowe o odpowiedniej kolorystyce. Sprawdź także ten artykuł o podjeździe z płyt ażurowych.

Po dokładnym rozplanowaniu możemy przystąpić do prac właściwych. Pierwsze przygotowania praktyczne to wytyczenie podjazdu i odpowiednie wyrównanie terenu.

Montaż płyty ażurowej rozpoczynamy od usunięcia ok. 20 do 50 cm warstwy humusu. Wyrywamy korzenie roślin, usuwamy kamienie i równomiernie wyrównujemy teren pod podjazd. Odpowiednio oczyszczone podłoże wyrównujemy, a następnie ugniatamy. Pamiętajmy, że układanie płyt ażurowych wymaga zastosowania niewielkiego spadku. Dlatego do prac przyda nam się poziomnica.

Płyty ażurowe w ogrodzie w towarzystwie kwiatów oraz porady, jak układać kostkę ażurową w ogrodzie lub na podjeździe
Układanie płyt ażurowych i kostki ażurowej krok po kroku

Krok 2 – podbudowa

Podbudowa to innymi słowy podłoże nośne pod podjazd z płyt ażurowych. Jej zadaniem będzie równomierne przenoszenie obciążeń. Dobrze wykonana podbudowa zabezpieczy nawierzchnię przed osiadaniem i deformacją.

Podbudowa może posiadać różnorodną grubość. Jej parametry zostają uzależnione od przeznaczenia nawierzchni. W przypadku płyt przeznaczonych na piesze ścieżki komunikacyjne, wystarczy 10 cm podbudowy. Z kolei podjazd z płyt ażurowych powinien posiadać podbudowę o grubości ok. 20 cm.

Nasza podbudowa może składać się z grubo frakcyjnego żwiru lub drobnych kamieni. Należy ułożyć ich równomierną warstwę, a następnie zagęścić. Warstwa nośna pod płyty ażurowe lub kostkę brukową powinna być nanoszona w dwóch warstwach. Dzięki temu zapewnimy jej większą stabilność oraz nośność.

Krok 3 – obramowanie pod kostkę ażurową lub kostkę brukową

Zarówno kostka ażurowa, płyty jumbo jak i pełna kostka brukowa wymagają odpowiedniego obramowania. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne obramowania, od palisad przez krawężniki, aż po obrzeża. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz ukształtowania terenu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krawężnikach betonowych?

Obramowanie sprawia, że kostka ażurowa nie ulega deformacjom i nie zmienia położenia. Zadaniem tego etapu prac jest również dokładne wytyczenie przyszłej nawierzchni.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze kostki brukowe

Szukasz kostki brukowej w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane kostki brukowe przez naszych czytelników. Te ceny mogą Cię zaskoczyć!

Krok 4 - Podsypka poprzedzająca układanie płyt ażurowych

Kolejny etap prac to montaż podsypki pod płyty jumbo, kostkę brukową lub kostkę ażurową. Jest to ostatnia warstwa, nad którą znajduje się kostka ażurowa. Podsypka zwiększa przepuszczalność podłoża i wyrównuje je.

W roli podsypki dobrze sprawdzi się kruszywo naturalne lub piasek łamany. Wysypana podsypka powinna być dokładnie wyrównana. Nie musimy jej dodatkowo utwardzać, ani stosować mieszanek cementowych (jak ma to miejsce w przypadku układania pełnych płyt).

Krok 5 – podpowiadamy, jak układać kostkę ażurową

Krok piąty obejmuje właściwy montaż płyty ażurowej. Jak układać kostkę ażurową? Wystarczy ułożyć pierwszą linie płyt wzdłuż linii brzegowej. Następne linie dopasowujemy do poprzednich i odpowiednio wyrównujemy.

Montaż płyty ażurowej czy płyty jumbo nie jest szczególnie skomplikowany. Musimy jedynie zadbać o zachowanie odpowiednich odległości oraz wysokości. Kostka ażurowa lub płyty jumbo powinny być też starannie ostukiwane gumowym młotkiem. Umożliwi to szybkie wyrównanie nawierzchni i ułatwi uzyskanie odpowiedniego poziomu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z rodzajami kostki brukowej?

Krok 6 – wypełniamy podjazd z płyt ażurowych

Nasza kostka ażurowa jest już niemal gotowa. Ostatni krok to wypełnienie przestrzeni w otworach. Prace możemy wykonać przy użyciu ziemi i piasku bądź ozdobnego kruszywa.

W pierwszym przypadku zyskamy możliwość obsiania trawy oraz uzyskania naturalnego efektu dekoracyjnego. Wypełnienie z kruszywa może wyglądać nieco bardziej nowocześnie. Dodatkowo zabezpieczymy nawierzchnię przed przerastaniem chwastów i ułatwimy utrzymanie podjazdu w czystości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii podjazdy i ścieżki