Schody z kostki brukowej – opinie i rodzaje

Tarasy z kostki brukowej – rodzaje kostki brukowej

Schody z kostki brukowej można podzielić na bardzo zróżnicowane projekty. Wszystko dzięki temu, iż sposób produkcji takiej kostki pozwala dziś na niemal dowolną obróbkę betonu. Mieszanka betonowa, z której taka kostka powstaje, często jest przez producentów urozmaicana wieloma dodatkami. Kostka z Polbruku ma odpowiednie zagęszczenie i jest gładka dzięki temu, że formuje się ją w specjalnych wibro-pasach. Schody z kostki brukowej mogą mieć różną wielkość, ale i kształt. Stopnie wejściowe mogą być zatem:

 • okrągłe,
 • półokrągłe,
 • prostokątne,
 • kwadratowe,
 • faliste,
 • w kształcie rombu.

Oprócz różnych kształtów, dowolność jest także w kolorach kostki brukowej. Najbardziej powszechną jest szara i czarna, choć można też zakupić kostki w zupełnie innych, żywiołowych barwach (jak zieloną, niebieską lub żółtą). Podobnie jest w przypadku wzorów kostki brukowej. Możesz ułożyć schody z kostki granitowej, które będą miały np. obwódki, ciekawe kształty czy łuki, a także z dowolnym rysunkiem. Ograniczeniem jest niemalże tylko… wyobraźnia.

Układanie kostki, czyli o czym należy pamiętać

Zanim zaczniesz układać schody z kostki brukowej, powinieneś przygotować sobie bardzo solidny plan. Musisz wiedzieć, gdzie dokładnie schody mają być zbudowane, jakiej mają być szerokości i wysokości, ile potrzebujesz stopni wejściowych oraz jaki będzie kąt nachylenia schodów. Warto zadbać o to, by schody były jednakowo głębokie i szerokie. Przede wszystkim jednak, schody wejściowe mają zapewnić bezpieczne ich pokonanie. Nie mogą więc posiadać następujących cech: być strome, wąskie, zbyt płaskie, zbyt szerokie.

Poza tym powinieneś pamiętać, że wzór kostki brukowej scalać musi się z aranżacją całego budynku. Kostka brukowa musi być też mrozoodporna i nie podatna na inne czynniki zewnętrzne. Gdy będziesz poziomował schody, koniecznie zadbaj też o prawidłowy kąt ich pochylenia (max 1 %) – woda nie może przecież gromadzić się na schodach. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem kostki brukowej.

Jak ułożyć schody z kostki brukowej?

Układamy schody z kostki brukowej krok po kroku

Gotowe projekty schodów bywają drogie. Jeżeli jednak masz smykałkę do budownictwa i oryginalny pomysł, warto będzie takie schody wykonać samodzielnie. Oto kilka kroków, które ułatwią ułożenie schodów z kostki brukowej.

1. Przygotuj sobie narzędzia i wszelki potrzebny sprzęt. Z całą pewnością przydadzą się:

 • młotek do ubijania kostki (z gumy)
 • poziomica
 • paliki
 • sznurek
 • miarka
 • zagęszczarka płytowa (i do zagęszczania ręcznego)
 • łopata

2. Wyznacz miejsce dla schodów i ustal spadek pod schody. Wbij paliki do ziemi i wydziel miejsce, przytwierdzając między nimi sznurek. W gruncie powinieneś zaznaczyć stopnie najwyższe i najniższe.

3. Usuń humus, czyli warstwę urodzajną z podłoża – najlepiej w ilości ok. 40 cm. Musisz dokopać się do warstwy gleby, która będzie gliniasta.

4. Stwórz podbudowę pod schody z kostki, wysypując wybraną zasypkę na skarpę podbudowę (maksymalnie 15 cm). Możesz to zrobić np. zasypką piaskowo-cementową. Utwardź podbudowę zagęszczarką płytową – od góry do doły spadu.

5. Odsadź elementy brzegowe kostki, wbijając krawędzie i brzegi. Dzięki temu osiągniesz stabilność schodów wejściowych. Nie wbijaj palisad bezpośrednio do podłoża! Wykop niewielkie dołki i wypełnij je betonem (półsuchym). Wbij palisady i wystające elementy brzegowe obuduj betonem. Wbijaj palisady, aż osiągniesz wymarzoną wysokość stopni (najlepiej, by było to maksymalnie 19 cm). Krawędzie rozmieszczaj w jednakowych odległościach. To ważne, bo wtedy będzie można bezpiecznie wchodzić i schodzić ze schodów.

Wejście do domu, a także schody z kostki brukowej lub schody z kostki granitowej
Schody wejściowe i ich rodzaje, jak schody z kostki brukowej lub schody z kostki granitowej oraz cena
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze kostki brukowe

Szukasz kostki brukowej w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane kostki brukowe przez naszych czytelników. Te ceny mogą Cię zaskoczyć!

6. Usuń nadmiar podbudowy i znów ją uzupełnij, by wyrównać poziom. Wysypaną na stopniach podbudowę zagęść ręcznie. Połóż na niej deseczkę i uderz młotem. Kostka musi wystawać z palisady.

7. Wysyp mieszankę piaskowo-cementową (na maksymalnie 2 cm). Nie zagęszczaj ostatniej warstwy!

8. Wbij pojedyncze elementy gumowym młotkiem brukarskim. Poziomicą kontroluj układane po kolei kostki, najlepiej na bieżąco. Dzięki temu, że kostka będzie wystawać z palisady, woda będzie dobrze odprowadzana ze schodów. Wystająca nad palisady kostka to podstawa, bo z czasem kostka osiada.

9. Wypełnij puste miejsca między kostką, np. fugą do spoinowania kostki. Może to być również piasek. Oczywiście, powinieneś nakładać fugę zgodnie z tym, co napisał producent na opakowaniu.

Cena kostki brukowej – sprawdzamy!

Cennik kostki różnić będzie się w zależności od tego, czy będzie ona np. ze wzorem czy bez wzoru albo w standardowym kolorze, czy też nie. Cena będzie też zależeć oczywiście od ilości kostki brukowej, jaką będziesz potrzebował do budowy wymarzonych schodów wejściowych. Zazwyczaj jest to jednak koszt ok. 30-60 zł / m2. Im bardziej nietypowa i oryginalna będzie kostka brukowa, tym drożej wychodzą wówczas schody z kostki brukowej. Niekiedy opłaca się zaczekać z jej zakupem do końca sezonu – wówczas wielu producentów wprowadza różne promocje i wyprzedaże, z których warto będzie skorzystać. Warto porównać oferty u różnych sprzedawców, zwłaszcza że niektórzy często robią promocje np. na zamówienie większej ilości kostki na raz.

Nie potrafisz, nie masz czasu lub zwyczajnie nie chcesz układać schodów z kostki brukowej samodzielnie? Możesz więc poprosić o pomoc fachowców. Oczywiście, wówczas do ceny za materiały doliczyć trzeba będzie robociznę. Minimalna cena będzie to ok. 30 zł / m2. Jednak, koszty zależeć będą również od rodzaju układanej kostki czy zakresu prac, jakie specjaliści będą musieli wykonać. Polecane i mocno reklamowane firmy często mogą liczyć sobie ok. 100 zł / m2 za robociznę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii podjazdy i ścieżki