Sposoby na oświetlenie tarasu bez użycia prądu

Latarnie i lampiony, czyli klimatyczne podświetlenie

Różnego rodzaju latarnie, świeczki czy lampiony to rozwiązanie, które będzie doskonałą opcją podczas romantycznych wieczorów. Wystarczy jedynie rozpalić kilka świeczek czy podgrzewaczy, a cały taras drewniany może być nastrojowo oświetlony. Ten pomysł łączy w sobie nowoczesne podejście ze stylem vintage. Świeczniki mogą być niewielkich rozmiarów, jak również mogą być też stojącą dekoracją czy nawet podwieszaną pod zadaszeniem.

Lampiony to źródło naturalnego światła, co też wpłynie pozytywnie na wzrok użytkowników tarasu. Spośród oferty na rynku można wybrać różnego rodzaju modele latarni w pełnej gamie kolorystycznej. Zdecydowanie każdy może znaleźć odpowiedni kształt czy formę lampionu dopasowaną do wystroju całego tarasu. Dodatkowo można codziennie zmieniać ułożenie latarni, ponieważ nie sprawia to zbytnich problemów.

Z uwagi na obecność palącego się ognia w lampionie należy zachować pewne względy bezpieczeństwa. Jednym z nich jest odpowiednia lokalizacja lampionu, aby nie był w otoczeniu łatwopalnych materiałów. Jednakże budowa nowoczesnych latarni oparta jest o szklaną zabudowę miejsca, gdzie stawia się świeczkę, co wpływa na zmniejszenie ryzyka pożaru.

Dekoracyjna girlanda jako nowoczesne oświetlenie tarasu

Delikatny efekt podświetlenia tarasu można uzyskać przy pomocy zawieszenia girlandy, tzw. cotton balls. Zazwyczaj rozwieszona jest ona pod zadaszeniem, dzięki czemu oświetla miejsce relaksu bezpiecznie od góry. Moda na ten rodzaj zewnętrznego oświetlenia tarasu obecna jest już od kilku lat. Girlanda zasilana jest najczęściej przy pomocy niewielkich baterii.

Cotton balls można zakupić w różnych kolorach i o różnej barwie światła. Z uwagi jednak na ich przeznaczenie to wybierane są głównie jasne kolory, które dodatkowo rozjaśnią taras i obszar wokół. Jednokolorowa girlanda będzie uniwersalnym rozwiązaniem. Jako alternatywę podczas imprez rodzinnych można wybrać kolorowe cotton balls. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z pomysłami na oświetlenie ogrodu.

Oświetlenie tarasu wymagające dostępu do prądu

Kinkiety, reflektory i halogeny tarasowe

Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych rozwiązań jest montaż kinkietów czy halogenów tarasowych. Są to pojedyncze źródła światła, które najczęściej zawieszane są w okolicy drzwi tarasowych. Ułatwiają przejście z domu na taras, a dodatkowo odpowiednio go oświetlają. Dzięki temu kinkiety tarasowe są bardzo funkcjonalną opcją.

Reflektory wypuszczają światło w drugą stronę, czyli najczęściej na ścianę czy sufit. Umieszczone są one zazwyczaj wśród roślin czy tuż obok tarasu i tworzą niezwykłą grę światłocieni czy refleksów. Zewnętrzne oświetlenie tarasu w postaci reflektorów to bardzo ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które chcą spędzić czas na tarasie w spokoju.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Lampy na taras

Kolejnym pomysłem na oświetlenie tarasowe będą stojące lub wiszące lampy. Jest to swojego rodzaju nawiązanie do oświetlenia wewnątrz domu, co dodatkowo może nadać domowego klimatu. Lampy na taras z wyglądu do złudzenia przypominają lampy chociażby z salonu czy jadalni. Są jednak specjalnie zaprojektowane tak, aby mogły być przeznaczone do użytku zewnętrznego. Podobnie jest w przypadku podwieszanych lamp pod zadaszeniem tarasu.

Taras po zmroku z oświetleniem, a także pomysły na zewnętrzne oświetlenie tarasu
Jak oświetlić taras krok po kroku, czyli zewnętrzne oświetlenie tarasu

Jeśli wybór pada na lampę stojącą, to trzeba odpowiednio to przemyśleć. Sprawdzi się ona na tarasach o dużej powierzchni, ponieważ wymaga pewnej ilości wolnego miejsca. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie montaż lampy wiszącej, która bez problemów może być umiejscowiona praktycznie w każdym miejscu tarasu.

Oświetlenie podłogowe na tarasie

Ostatnią możliwością podświetlenia tarasu jest wykorzystanie lamp LED, które są energooszczędne i nie kosztują zbyt dużo. Zazwyczaj występują one jako pojedyncze oczka zainstalowane do podłogi na tarasie w różnej odległości od siebie. Pozwalają one na oświetlenie podłogowe tarasu, a dodatkowo nie zajmują miejsca, ponieważ są praktycznie niewidoczne. Oświetlenie LED najlepiej wpasuje się w wystrój tarasu drewnianego.

Inną opcją oświetlenia podłogowego jest wykorzystanie listew LED. Najlepszym miejscem do ich montażu będą krawędzie tarasu czy schody. Dzięki temu zapewnione zostanie bezpieczeństwo korzystania z tarasu nawet w nocy. Podczas zakupu warto zauważyć czy wybrane listwy LED są przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Propozycje oświetlenia tarasu wraz z cenami

Na rynku znaleźć można bardzo dużą ofertę różnego rodzaju zewnętrznego oświetlenia tarasowego. Patrząc na wymienione powyżej pomysły na podświetlenie tarasu spodziewać się można różnych cen. Zakup lampionów ze świeczkami czy girlandy cotton balls nie będzie dużym wydatkiem. Natomiast montaż oświetlenia podłogowego na tarasie może pociągać za sobą również jego przebudowę, co znacząco podniesie koszt inwestycji.

Oczywiście można mieszać ze sobą różne rodzaje oświetlenia. Decydując się na spokojny wieczór z książką w ręce można zdecydować się jedynie na delikatne podświetlenie przy pomocy lampionów. Jeśli jednak ma być to huczna zabawa, to konieczne może być wykorzystanie zarówno oświetlenia podłogowego LED, jak i kolorowych cotton balls podwieszonych pod sufitem.

Wykaz wybranych modeli lamp na taras czy oświetlenia LED

Rodzaj oświetlenia tarasowego

Przykładowa cena

Lucande zewnętrzny reflektor sufitowy Minna, ciemnoszary

234,90 zł

Oprawa dogruntowa Gawra LED C 3W 4000K Struhm 03246

39,99 zł

Lampa zewnętrzna ścienna Border Philips styl nowoczesny

299,00 zł

Eglo Bovolone 97261 Kinkiet zewnętrzny industrialny

134,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu