Jakie zalety ma deska kompozytowa na tarasie?

Deska kompozytowa staje się coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym. Na ogół układa się ją na tarasach i balkonach. Dobrej jakości materiał do złudzenia przypomina naturalne drewno, zachowując przy tym lepsze właściwości wytrzymałościowe. Warto bowiem wiedzieć, że deska kompozytowa powstaje z połączenia pyłu drewnianego i sztucznych substancji utrwalających. Materiał jest w pełni uodporniony na niszczące działanie wilgoci, dzięki czemu świetnie sprawdza się na zewnątrz budynków.

Taras kompozytowy nie wymaga konserwacji, jest odporna na działanie promieni słonecznych oraz na ataki szkodników. Materiałowi nie grożą także ataki pleśni i grzybów. Jego dodatkowym atutem może okazać się atrakcyjna cena zakupu. Deska tarasowa będzie dostępna w podobnych lub nawet znacznie niższych cenach niż deski z dobrej jakości drewna (szczególnie drewna egzotycznego).

Materiał świetnie sprawdza się w wielu aranżacjach zewnętrznych. Trzeba przy tym pamiętać, iż nie jest to rozwiązanie w pełni pozbawione wad. Gorszej jakości materiał może odznaczać się mniejszą wytrzymałością i odpornością na powierzchniowe uszkodzenia. Co więcej, deska kompozytowa nie posiada tak wysokiego komfortu cieplnego jak drewno naturalne. Powierzchnie poddane działaniu intensywnych promieni słonecznych mogą się silnie nagrzewać. Z kolei usytuowane w zacienionych przestrzeniach będą zimne i mało przyjemne w kontakcie z bosymi stopami. Pod tym względem zdecydowanie przyjemniejsze pozostaje naturalne drewno. Jego atutem jest brak nadmiernego nagrzewania powierzchni pod wpływem promieni słonecznych oraz komfort cieplny przy lokalizacjach zacienionych. Deski drewniane na legarach będą też lepszą propozycją dla inwestorów, którym zależy na zastosowaniu naturalnych materiałów.

Każdy bardziej skomplikowany element tarasu oznacza wyższe koszty
Każdy bardziej skomplikowany element tarasu oznacza wyższe koszty

Od czego zależy cena robocizny za montaż desek kompozytowych?

Cennik montażu desek tarasowych jest uzależniony od wielu czynników. Ceny na ogół przelicza się w oparciu o metr kwadratowy powierzchni. Układanie desek na legarach może wygenerować różne koszty. Istnieje kilka kluczowych czynników, które je determinują.

Cena robocizny może być uzależniona stopnia skomplikowania prac. Układanie desek kompozytowych może wymagać wykonania podbudowy, wyrównaniem powierzchni tarasu lub zabudowaniem jego boków. Dodatkową czynnością może być układanie desek na schodach. Im bardziej skomplikowana i czasochłonna będzie dana usługa, tym wyższy koszt robocizny.

Czytaj także: Koszt tarasu z drewna na słupach 2024

Cennik montażu desek tarasowych może być też uzależniony od lokalizacji. Wykonawcy działający w różnych regionach naszego kraju prezentują bardzo zróżnicowane stawki robocizny. Cena za m2 układania desek kompozytowych we wschodniej części naszego kraju może okazać się bardziej atrakcyjna niż średnie koszty tej samej usługi przeprowadzonej w regionach zachodnich. Różnice w cenach można także zauważyć pomiędzy większymi i mniejszymi miastami naszego kraju. Najwyższa cena za m2 robocizny obowiązuje w takich miastach jak Warszawa. Cenniki wykonawców działających na terenie mniejszych miejscowości mogą być nawet o kilkanaście procent niższe.

Zanim ustalimy, ile kosztuje układanie desek tarasowych, przybliżymy kwestię doświadczenia wykonawców. Układanie desek kompozytowych warto powierzyć doświadczonemu fachowcowi. Średnia cena za m2 usługi może być determinowana doświadczeniem oraz renomą wykonawcy. Większe koszty robocizny niejednokrotnie oznaczają wyższy standard usługi oraz gwarancję zadowolenia. Dlatego warto zapoznać się nie tylko z ofertami lokalnych wykonawców, ale i z ich realizacjami, opiniami oraz możliwościami wykonania usługi.

Fachowiec montuje deski kompozytowe
Fachowiec montuje deski kompozytowe

Ceny montażu desek tarasowych z kompozytu 2024

Ustaliliśmy już najważniejsze czynniki, które mogą wpływać na cennik montażu desek tarasowych. W następnej kolejności możemy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje profesjonalna usługa montażu?

Pierwszym wydatkiem jest sama deska tarasowa. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne materiały. Dobrej jakości deska kompozytowa może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dodatkowym wydatkiem okazuje się jej układanie. Cennik montażu desek tarasowych podzieliliśmy według stopnia skomplikowania usługi.

Czytaj także: Posadzki żywiczne na tarasie - ceny, opinie, porady

Załóżmy, że deska tarasowa zostanie ułożona na odpowiednio przygotowanych legarach. Montaż nie będzie generował dodatkowych problemów, a usługa nie będzie charakteryzowała się większym stopniem skomplikowania. Ile kosztuje taki montaż? Średnia cena za m2 rozpoczyna się od kwoty około 100 zł, ale w większych miastach może to być nawet kilkadziesiąt procent więcej. Średnia cena usługi montażowej na ogół zamyka się w kwocie 160 zł.

Sytuacja zmienia się w przypadku większego stopnia skomplikowania prac. Deska kompozytowa układana na tarasie o bardziej skomplikowanym kształcie będzie wymagała docinania. Im większy stopień skomplikowania prac montażowych, tym drożej wyceniona zostanie dana usługa. Średnia cena układania desek tarasowych na powierzchniach wymagających większego stopnia skomplikowania prac wynosi około 140 – 200 zł za m2. W niektórych przypadkach cena robocizny może okazać się jeszcze wyższa.

Cennik montażu desek tarasowych. Ile kosztuje usługa w 2024 roku? Aktualizacja: 25-05-2024 r.

Średnia cena za m2 – od

Średnia cena za m2 – do

Montaż desek tarasowych – normalny stopień skomplikowania

100,00 zł

160,00 zł

Montaż desek tarasowych – wyższy stopień skomplikowania

140,00 zł

200,00 zł

Źródło tabeli: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik desek tarasowych ma charakter uśredniony i nie stanowi oferty handlowej. Cena prac montażowych zawiera wartość podatku VAT i stanowi przybliżoną kwotę brutto. Cennik montażu desek tarasowych w niektórych miastach może się odczuwalnie różnić od kwot przedstawionych w niniejszym artykule.

ikona podziel się Przekaż dalej