Co wziąć pod uwagę, wybierając deski na taras

Jeśli chcemy, by nasza deska ryflowana na taras wytrzymała długie lata, powinniśmy wiedzieć, że jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze desek na taras. Pierwszym jest na pewno gatunek drewna, ponieważ nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, czym charakteryzuje się deska ryflowana modrzewiowa z gatunku europejskiego, z modrzewia syberyjskiego, innych gatunków europejskich lub z drewna egzotycznego.

Kolejnym elementem jest to, by deska tarasowa była odpowiednio ryflowana. Taras z deski ryflowanej jest bardziej odporny niż taras z deski gładkiej. Ryflowanie zapewnia nam szybki odpływ wody z tarasu, o ile deska tarasowa, bez względu czy jest to deska ryflowana modrzewiowa, sosnowa, czy inna, zamontowana jest pod odpowiednim kątem. Dodatkowo ryflowanie zwiększa przyczepność i chroni przed spękaniami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o cenach tarasów drewnianych i z desek?

Jeśli chodzi o rodzaje ryflowania, wyróżniamy 3 możliwości, mianowicie dwustronnie ryflowane deski, deski o ryflowaniu górnym oraz deski o ryflowaniu spodnim. Ryflowanie górne wpływa w bardzo dużym stopniu na komfort i bezpieczeństwo użytkowania tarasu, dlatego, że powierzchnia dzięki drobnym wycięciom staje się bardziej przyczepna i antypoślizgowa.

Deski o spodnim ryflowaniu mogą być drobno lub grubo frezowane. Takie frezowanie podnosi trwałość tarasu, ale nie jest ono stosowane w przypadku, gdy wykorzystamy deski tarasowe z drewna egzotycznego, które same w sobie są już bardzo wytrzymałe, a także odporne na warunki atmosferyczne. Powinniśmy jednak wiedzieć, że ten rodzaj ryflowania tworzy przestrzenie dylatacyjne, dzięki czemu wilgoć, która pojawia się między powierzchnią deski a konstrukcją nośną tarasu, może wyparować. Deska dwustronnie ryflowana to połączenie obu tych desek i ich cech charakterystycznych. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach desek tarasowych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Deski tarasowe oraz deska ryflowana na taras i cena deski ryflowanej, a także rodzaje oraz producenci desek na taras
Deska ryflowana na taras - rodzaje, ceny, opinie, parametry, porady zakupowe

Deska ryflowana na taras - jakie rodzaje desek są dostępne

Deski tarasowe w Castoramie oraz deski kompozytowe w Obi dostępne są w wielu rodzajach. Przez to sami wybierzemy najlepsze drewno na taras z deski ryflowanej. W pierwszej kolejności powinniśmy wspomnieć o deskach, które mają bardzo dobre opinie, natomiast ich ceny są wysokie. Chodzi tutaj o deski z drewna egzotycznego, charakteryzujące się dużą trwałością i odpornością na warunki pogodowe.

Kolejne są deski ryflowane modrzewiowe, z modrzewia syberyjskiego i europejskiego. Zarówno jeden, jak i drugi gatunek jest dobry, natomiast modrzew syberyjski twardszy i trwalszy od europejskiego, a dodatkowo ma mniej sęków. Cena deski ryflowanej z modrzewia syberyjskiego jest także wyższa niż tego europejskiego. Sprawdź także ten artykuł o podłogach tarasowych.

Najniższe ceny desek ryflowanych są wtedy, gdy wybierzemy deskę sosnową. Jednak liczmy się z tym, że nie jest ona tak trwała, jak modrzewiowa, a już nie pewno tak, jak ta z drewna egzotycznego. Nie powinniśmy się jednak zrażać, ponieważ deska dwustronnie ryflowana z drewna sosnowego jest bardzo ładnym i wdzięcznym materiałem, a dodatkowo jest tania. Dodatkowo przy odpowiedniej pielęgnacji i konwersacji może wytrzymać długie lata. Deska tarasowa ryflowana cieszy się dużą popularnością.

Cena deski ryflowanej

Ceny za deski tarasowe w Castoramie, deski kompozytowe w Obi lub innym sklepie budowlanym, są różne. Nie dotyczy to jedynie miejsca zakupu, ale także tego, na jakiego producenta desek ryflowanych na taras się zdecydujemy, ponieważ każdy z nich może ustalać sobie indywidualne ceny.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że cena zależy w dużej mierze od tego, jaki materiał wybierzemy. Ceny za deski ryflowane z modrzewia syberyjskiego zapłacimy 90-190 zł za m2. Tańszym rozwiązaniem będą drewna lokalne, takie jak modrzew europejski dostępny w cenie około 70 zł/m2 lub mało trwałe drewno sosnowe, którego koszt to około 55 zł/m2.

O wiele droższym rozwiązaniem jest drewno egzotyczne, którego koszt może wynieść od 110 do nawet 300 zł za m2, w zależności od gatunku. Popularnym drewnem na tarasy są massaranbuda, keruing, bangkirai, kempas i merabu z Azji. Ważne jest też to, jak długa jest deska tarasowa oraz jaka jest jej grubość. Deska tarasowa ryflowana to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o deskach kompozytowych w OBI.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu