Podłogi drewniane na taras – wady i zalety

Jedną z wielu możliwości, w jaki sposób wykończyć taras, jest zastosowanie drewnianych desek. Takie podłogi drewniane prezentują się niezwykle elegancko, a nawet w wielu wydaniach luksusowo. Szczególnie jeżeli panele tarasowe współgrają z nowoczesną formą architektury. Należy jednak mieć na uwadze, iż drewno tarasowe posiada nie tylko zalety, ale również słabsze strony.

Podłogi drewniane na tarasie wyróżniają się takimi mocnymi stronami, jak:

  • Dość prosty montaż – deski ogrodowe wcale nie wymagają skomplikowanych narzędzi, aby móc je przytwierdzić do posadzki. Jednocześnie drewniane panele ogrodowe często występują w dość pokaźnych rozmiarach, dzięki czemu układanie podłogi jest jeszcze efektywniejsze.
  • Amortyzacja – podłoże wykonane z drewnianych desek jest bardziej przychylne upadkom różnych przedmiotów, w porównaniu do podłóg wykonanych na przykład z płytek gresowych.
  • Przyjemne w dotyku – w porównaniu do płytek, deski na taras nie są zbyt zimne, a także nie nagrzewają się zbyt mocno w czasie upalnych dni.
  • Wyjątkowo elegancki wygląd – podłogi drewniane na tarasie świetnie prezentują się zarówno przy nowoczesnych, jak i również tradycyjnych projektach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tarasach.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Deski ogrodowe wykorzystywane na taras cechują się również słabszymi stronami. Do nich zalicza się:

  • Przebarwienia materiału – panele tarasowe bardzo mocno oddziałują na promienie słoneczne, zmieniając swój kolor. Wraz z upływem czasu możemy zauważyć, iż deski ogrodowe zaczynają blaknąć.
  • Konieczność konserwacji drewna – podłogi drewniane na tarasie koniecznie muszą zostać zaimpregnowane, aby były odporne na czynniki atmosferyczne oraz korozję biologiczną. Niestety jednorazowa impregnacja nie jest wystarczająca, dlatego zaleca się powtarzanie zabiegów konserwujących co kilka lat.
  • Zalecane zadaszenie – drewniane deski na taras powinny być optymalnie zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi poprzez stałe zadaszenie. Taki element konstrukcyjny zwiększa koszty inwestycyjne.
  • Nie jest zbyt wytrzymałym materiałem – w porównaniu do pozostałych materiałów wykończeniowych, drewno nie jest zbyt odporne na czynniki zewnętrzne, a także uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli uważasz, że drewno tarasowe nie jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, ale nie chcesz rezygnować z jak najbardziej naturalnego wyglądu podłogi, ciekawą alternatywą będzie deska kompozytowa. Tarasy kompozytowe na pierwszy rzut oka przypominają drewniane deski na taras. Jednocześnie jest to materiał o wiele trwalszy, a także odporniejszy na czynniki atmosferyczne. Głównymi surowcami, z których składa się deska kompozytowa, jest mączka drzewna oraz tworzywo sztuczne. Dzięki temu tarasy kompozytowe nie muszą być impregnowane, a także konserwowane co jakiś czas, jak to ma miejsce w przypadku drewnianych desek. Mimo obecności tworzywa PCW w deskach kompozytowych nie zmieniają one kształtu pod wpływem zmieniającej się temperatury. Dlatego są one nie tylko eleganckim, ale również wyjątkowo stabilnym materiałem dedykowanym na wykończenie tarasu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tarasach kompozytowych?

Drewno tarasowe – rodzaje

Opinie na temat drewnianych tarasów nie mogą być jednoznaczne, ponieważ bardzo wiele zależy również od samego gatunku drewna, z jakiego zostały one wykonane. Jeżeli zależy Ci na najtrwalszym surowcu, zdecyduj się na panele tarasowe wykonane z twardego drewna. Świetnie sprawdza się tutaj drewno dębowe, jak i również drewno pochodzące z gatunków egzotycznych.

Jednak najbardziej oszczędnym sposobem na deski ogrodowe, jest wybranie krajowych gatunków iglastych. Do nich zaliczają się deski na taras świerkowe oraz sosnowe. Nie są one zbyt trwałe, a także należy pamiętać o regularnym impregnowaniu każdego panelu. Kupując gotowe deski ogrodowe warto zadbać o to, by były one zaimpregnowane pod ciśnieniem. Zagwarantuje to jeszcze lepszą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Pięknie zaaranżowany taras i ciemna deska tarasowa, a także drewno tarasowe i polecane deski ogrodowe
Deski tarasowe – rodzaje, typy drewna, ceny, opinie, porady zakupowe

Oprócz różnych gatunków drewna, w sprzedaży dostępne są deski na taras gładkie oraz ryflowane. Wybierając deski ogrodowe gładkie, na pewno będzie nam łatwiej utrzymać je w czystości, ponieważ tak jak deska ryflowana nie posiadają one żadnych zagłębień. Natomiast deska ryflowana ze względu na charakterystyczne rowki, jest bardziej dekoracyjna. W tym przypadku deski ogrodowe mogą wyróżniać się rowkami po obu stronach, od góry lub tylko od dołu. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę zanim wybierzemy panele tarasowe, jest możliwość ich cyklinowania. Deska ryflowana ze względu na swój kształt nie może podlegać tej obróbce. Zupełnie inaczej jest, jeżeli chodzi o deski ogrodowe gładkie, które mogą być systematycznie poddawane cyklinowaniu. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem tarasów drewnianych i desek tarasowych.

Deska tarasowa – przykładowy cennik i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik najpopularniejszych paneli tarasowych.

Panele tarasowe- przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Deski tarasowe w Castoramie Blooma 2400x120x24 mm, świerk

17,98 zł/szt.

Deski tarasowe w Castoramie, deska kompozytowa Blooma 2,1x14,5x220 cm, Chocolate

34,98 zł/szt.

Deski tarasowe w Castoramie Blooma 2400x95x20 mm Sosna

9,98 zł/szt.

Deski tarasowe w Castoramie, deska kompozytowa Blooma 2,1x14,5x300 cm, Chocolate

54,98 zł/szt.

Panele tarasowe gładkie modrzew syberyjski

Cena od 55,99 zł/szt. – bardzo dobre opinie

Deski ogrodowe modrzew europejski 240x14,5x0,25

Cena od 32,48 zł/szt. – bardzo dobre opinie

Deska ryflowana modrzew syberyjski 24x142x3500 mm

Cena od 48,99 zł/szt.

Drewno tarasowe modrzew europejski 28x145x3000 mm

Cena od 26,50 zł/szt.

Deska tarasowa modrzew syberyjski Select 24x145x3000 mm

60,47 zł/szt.

Deska tarasowa modrzew syberyjski 27x140 drobny Premium

21,50 zł/szt.

Deska tarasowa modrzew europejski 28x140 cm

72,60 zł/szt.

Deski ogrodowe modrzew europejski Bricoman

34,00 zł/szt.

Deska kompozytowa Blooma 2,1x14,5x220 cm Redwood

34,98 zł/szt.

Tarasy kompozytowe Blooma 2,1x14,5x220 cm szara

34,98 zł/szt.

Panele tarasowe drewniane Blooma 2400x120x24 mm, świerk naturalny

19,98 zł/szt.

Panele tarasowe drewniane Blooma 2400x144x27 mm sosna

29,98 zł/szt.

Patrząc na powyższy cennik, można bardzo łatwo zauważyć, iż tarasy kompozytowe są droższą inwestycją w porównaniu do tarasów drewnianych. Jedna deska kompozytowa kosztuje powyżej 30 zł/szt. Natomiast cennik drewnianych desek może być korzystniejszy, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na drewno sosnowe lub świerkowe. Oczywiście drewno egzotyczne w przypadku desek tarasowych będzie najdroższe. Deska tarasowa modrzew syberyjski i inne gatunki drewna to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł z kosztami tarasu drewnianego i kompozytowego.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu