Rabata kwiatowa dookoła tarasu

Najprostszym rozwiązaniem, które przyniesie nam bardzo szybki efekt, będzie rabata kwiatowa posadzona dookoła tarasu. Tutaj sprawdzą się zarówno kwiaty jednoroczne, które wystarczy wysiać lub posadzić, jak i również kilkuletnie byliny. Te drugie wymagają raczej jednorazowego nakładu pracy, a także odpowiedniej pielęgnacji ochronnej w sezonie zimowym, jednak w zamian odwdzięczą się pięknym kwitnieniem przez cały sezon.

Wyszukując kwiaty, które wybierzemy na obsadzenie rabaty wokół tarasu, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko długość kwitnienia, ale również zapach, czy też inne właściwości. Na przykład lawenda nie tylko przepięknie pachnie, ale jednocześnie wydziela olejki zapachowe, które odstraszają komary. Za pięknie pachnące kwiaty, szczególnie wieczorami uznaje się maciejkę. Jest ona bardzo łatwa do wysiania. Może być nią wysiana zarówno rabata kwiatowa, jak i również doniczki.

Oprócz nich można zdecydować się oczywiście na tytoń ozdobny, a nawet na konwalie. Te ostatnie poradzą sobie szczególnie wokół tarasu, gdy będzie brakować już promieni słonecznych. Nie zapomnijmy również, że dookoła tarasu można posadzić ozdobne trawy. Do najczęściej wybieranych zalicza się między innymi miskant chiński, jak i również trawy pampasowe. Takie trawy ozdobne najlepiej będą prezentować się przy wysokich tarasach, szczególnie gdy są one budowane na słupach.

Krzewy i drzewa ozdobne wokół tarasu

Rabata kwiatowa to nie jest jedyna forma, którą można przyozdobić taras piękną roślinnością. Pod żadnym pozorem nie można zapominać również o drzewach i krzewach ozdobnych, szczególnie tych, które pięknie kwitną. Do nich zaliczają się wszelkie odmiany pnących róż, które chociaż potrzebują dużo słońca, to jednak potrafią one kwitnąć niemalże przez cały sezon. Ponadto bardzo wiele okazów przepięknie pachną, dlatego okażą się strzałem w dziesiątkę, gdy ktoś wręcz uwielbia różany zapach.

Wybierając drzewa i krzewy ozdobne, które mogą zagwarantować obsadzenie dookoła tarasu, warto zwrócić na kalinę. Jest to krzew, który był niegdyś bardzo popularny i na szczęście zaczyna wracać do łask. Jej piękne i przede wszystkim pełne kwiaty pojawiają się wiosną, jednak później ten krzew ozdobny cieszy gęstym ulistnieniem.

Zastanawiając się, jak obsadzić taras roślinami, na pewno dobrze jest wybrać nieduże drzewka ozdobne, które są szczepione na pniu. Do nich będzie zaliczać się chociażby miniaturowy lilak, wiśnia piłkowana, katalpa z niesamowicie dużymi liśćmi, czy też brzoza płacząca. Warto zdecydować się na jeden okaz, który będzie królować wokół niższych roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami budowy i wykończenia tarasu.

Rośliny do uprawy pojemnikowej

Chcą cieszyć się nowoczesnym tarasem, warto zadbać również o taki sam projekt ogrodu wokół niego. Okazuje się, że coraz częściej decydujemy się na uprawę pojemnikową, która rzeczywiście kryje w sobie wiele cennych zalet. Przede wszystkim widać pewną harmonię wokół tarasu. Jednocześnie donice oraz skrzynie ogrodowe mogą stanowić element dekoracyjny w pobliżu tarasu. Jeżeli mamy taras wykończony kompozytem, to możemy zdecydować się na rattanowe donice. W przypadku tarasu drewnianego oczywiście doskonałym uzupełnieniem okażą się donice wykonane z takiego samego drewna.

Zastanawiając się jednak, jak obsadzić taras roślinami, a także jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się w uprawie pojemnikowej, to tak naprawdę tylko nieliczne gatunki roślin, krzewów i drzew ozdobnych będą nieprzystosowane do donic. Jeżeli chodzi o kwiaty, to z powodzeniem sprawdzą się wszystkie gatunki, które zostały wymienione wcześniej, planując obsadzenie na rabatach. Przepięknie zaprezentuje się zarówno lawenda, wrzosy, jak i aromatyczna maciejka.

Gdy zależy nam na tym, aby cieszyć się pięknymi kwiatami już od wczesnej wiosny, to warto postawić na krokusy, żonkile, a nawet przebiśniegi. Istnieje ciekawa metoda obsadzania pionowego cebulek wczesnowiosennych kwiatów, dzięki czemu wyrastają one kolejno po sobie. W uprawie pojemnikowej sprawdzą się nie tylko kwiaty, ale również trawy ozdobne. Jeżeli dodatkowo obsypiemy je korą, zyskamy naprawdę eleganckie obsadzenie w sąsiedztwie tarasu.

Wybierając krzewy ozdobne do uprawy pojemnikowej, na pewno warto zdecydować się na zimozielone okazy. Dzięki temu będą one cieszyć nasze oczy przez cały sezon. Wśród takich okazów wymienia się między innymi skimię japońską, laurowiśnie, czy też rododendrony. Wiedząc już jak obsadzić taras roślinami, warto również sprawdzić, jak osłonić taras od promieni słonecznych, czy też czym zabudować boki tarasu. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy myśleć o budowie takiego miejsca, to warto dowiedzieć się, co ile legary pod taras powinny być położone, aby na pewno spełniły swoje zadanie.

ikona podziel się Przekaż dalej