Jak urządzić taras – po pierwsze, odpowiednie przygotowanie

Aranżacja tarasu przed domem wymaga dokładnego rozplanowania. Dzięki temu uzyskamy przyjazną w użytkowaniu przestrzeń, która idealnie zaspokoi nasze oczekiwania. Jak zagospodarować miejsce przed domem? Po pierwsze, należy zastanowić się, jaką funkcję ma spełniać nasz taras. Przestrzeń przed domem może być wykorzystana jako przyjemne miejsce wypoczynku. Jeśli posiadamy w ogrodzie przestronną i dobrze wyposażoną altanę, taras może służyć jako miejsce do opalania lub uprawy ulubionych roślin w donicach. Aranżacja tarasu powinna być dopasowana do wielkości wolnej przestrzeni. Duży, dobrze nasłoneczniony taras daje niemal nieograniczone możliwości na urządzenie miejsca wypoczynku. Na mniejszym tarasie przed domem warto umieścić elementy wyposażenia, które zajmują mało miejsca i nie utrudnią możliwości swobodnego przemieszczania się.

To właśnie wielkość tarasu wpłynie na wybór podstawowych elementów wyposażenia. Na dużym tarasie w ogrodzie możemy umieścić stoły biesiadne i większą liczbę krzeseł. W ten sposób umożliwimy sobie wypoczynek w większym gronie. W przypadku niewielkich tarasów lepiej sprawdzą się stoliki kawowe i lekkie krzesełka ogrodowe.

Podczas planowania przestrzeni tarasu, przemyślmy swoje indywidualne potrzeby. Pomyślmy, jak lubimy spędzać czas i co chcielibyśmy robić na tarasie. Dzięki temu łatwiej nam będzie zagospodarować przestrzeń i dopasować ją do potrzeb wszystkich domowników. Przy okazji wybierzmy wiodącą stylistykę aranżacyjną, do której dopasujemy wszystkie elementy wyposażenia. W ten sposób nasz taras zyska wrażenie spójności. Jeśli posiadamy większy taras, pomyślmy o wydzieleniu stref. W jednym miejscu możemy wykonać miejsce jadalne, w innym strefę relaksu, a w kolejnym przestrzeń do opalania. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych oczekiwań aranżacyjnych.

Jak urządzić taras? TOP 5 pomysłów, jak zagospodarować miejsce przed domem

TOP 1 – nowoczesna aranżacja do wspólnego biesiadowania

Nasza pierwsza propozycja na urządzenie tarasu przed domem, to przestrzeń umożliwiająca wygodne biesiadowanie w gronie rodzinnym. Możemy zagospodarować ją w stylu nowoczesnym, idealnie łączącym efektowny design i praktyczność elementów wyposażenia. Na dużym terasie przed domem ustawiamy stół biesiadny. Możemy wykorzystać produkty z klasycznego drewna lub stoły z metalu i szkła. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych oczekiwań aranżacyjnych. Pamiętajmy, aby dopasować odpowiedniej wielkości krzesła, które umożliwią wygodne spożywanie posiłków.

Urządzenie przyjaznego miejsca do wypoczynku wymaga także zapewnienia dostatecznej dawki cienia. Przestrzeń jadalną warto zabezpieczyć przed nadmierną dawką słońca i opadami deszczu. W tej roli świetnie sprawdzą się nowoczesne, duże parasole i składane markizy.

Po przeciwległej stronie tarasu możemy stworzyć miejsce wypoczynku. Wybierzmy wygodne i praktyczne meble, które podkreślą nowoczesny design. W tej roli idealnie sprawdzą się leżaki i huśtawki ogrodowe, umożliwiające przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem zabudowy balkonu i tarasu.

TOP 2 – urządzenie tarasu zainspirowane naturą

Aranżacja tarasu może stanowić przedłużenie naturalnej roślinności w ogrodzie. Jest to opcja, która idealnie sprawdza się na posesjach zainspirowanych stylem japońskim lub rustykalnym.

Jak urządzić taras? Prace rozpoczynamy od wyboru naturalnej nawierzchni podłogowej. W tej roli dobrze sprawdzi się drewno lub kamień naturalny.

Ważnym elementem wyposażenia będą także ławki lub krzesła ogrodowe, które umożliwią wygodny wypoczynek. Aranżacja powinna także uwzględniać ozdobne donice i skrzynie, w których umieścimy ulubione rośliny. Pnące róże, bluszcz, kwitnące kwiaty lub ozdobne krzewy doniczkowe podkreślą wrażenie naturalności i spójności z pobliskim ogrodem.

Huśtawka na tarasie, a także podpowiedzi, jak urządzić taras, najlepsze, sprawdzone pomysły
Jak urządzić taras nowocześnie i funkcjonalnie, najlepsze pomysły na urządzenie tarasu
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

TOP 3 – jak urządzić taras o mniejszym metrażu? Minimalistyczna aranżacja przed domem

Jeśli chcemy zagospodarować taras o niewielkim metrażu, powinniśmy starannie przemyśleć każdy element wyposażenia. Urządzenie takiej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych, jednak przy dobrym przygotowaniu uzyskamy idealny efekt.

Jak urządzić taras o mniejszym metrażu? Idealnie sprawdzi się tutaj stylistyka minimalistyczna. Aranżacja powinna obejmować wyłącznie najpotrzebniejsze elementy wyposażenia. Dobrze sprawdzi się lekki stolik kawowy i krzesełka z technorattanu. Unikajmy masywnych, mocno zabudowanych mebli, które mogą sprawiać wrażenie przytłoczenia.

Na niewielkim tarasie przed domem możemy też umieścić małą, jednoosobową huśtawkę ogrodową. W miejscach mocno nasłonecznionych stosujemy markizy lub parasole ogrodowe, które osłonią domowników przed nadmiarem promieni słonecznych.

TOP 4 – Taras przed domem z własnym jacuzzi

Urządzenie nowoczesnego tarasu nie musi oznaczać typowych elementów wyposażenia ogrodu. Nasza przestrzeń może też umożliwiać bardziej wyrafinowany wypoczynek. Na tarasie w ogrodzie możemy umieścić jacuzzi. Będzie to idealna opcja dla domowników lubiących wygodny wypoczynek z masażem. W ofercie sprzedaży znajdziemy niewielkie, kilkuosobowe jacuzzi, które idealnie sprawdzają się na przestrzeniach tarasów. Możemy wybrać modele instalowane przez doświadczone firmy lub proste jacuzzi dmuchane, które składamy i rozkładamy samodzielnie. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych oczekiwań oraz metrażu tarasu.

Taras z jacuzzi powinien być zagospodarowany w sposób praktyczny. Nieopodal jacuzzi możemy umieścić ławkę i niewielki stolik. Dobrze będzie też zaplanować osłonę przed słońcem lub widokiem osób postronnych.

Czym wyłożyć taras z jacuzzi? W roli nawierzchni na podłogę świetnie sprawdzi się kompozyt i drewno. Są to materiały, które pozostają miłe w dotyku i możemy chodzić po nich na boso. Naturalne drewno nie nagrzewa się nadmiernie w kontakcie ze słońcem i nie wychładza wieczorami. Kompozyt jest dodatkowo odporny na działanie wilgoci i nie wymaga konserwacji. Inną opcją jest kamień naturalny lub płytki ceramiczne. Niestety tego typu nawierzchnie mogą się silnie nagrzewać pod wpływem promieni słonecznych. Z kolei wieczorami będą zimne i niemiłe w dotyku.

TOP 5 – śródziemnomorski taras do kąpieli słonecznych

Nasza ostatnia propozycja to taras zainspirowany stylem śródziemnomorskim. Tego typu aranżacja najlepiej sprawdza się w przestrzeniach zorientowanych na stronę południową. Styl śródziemnomorski to lubiąca słońce lawenda, kąpiele słoneczne i eleganckie elementy wyposażenia.

Na tarasie w ogrodzie umieszczamy wygodne leżaki. Świetnie sprawdzą się tu produkty z technorattanu lub leżaki metalowe z ozdobnymi poduchami. Leżak powinien być lekki i poręczny, dzięki czemu ułatwimy sobie przestawianie go wraz z kierunkiem padania promieni słonecznych.

Taras zainspirowany stylem śródziemnomorskim powinien być też wyposażony w niewielki stolik z krzesełkami. Idealnym uzupełnieniem słonecznej aranżacji będą ozdobne donice z kwitnącymi roślinami. W tej roli świetnie odnajduje się pięknie pachnąca lawenda, która podkreśla wiodący styl aranżacji, a jednocześnie odstrasza komary. Donice powinny być dobrze zabezpieczone przed przewróceniem. W osobnym artykule podpowiadamy, jak zabezpieczyć doniczki na parapecie zewnętrznym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu