Ogród zimowy na tarasie - projekty, aranżacje, porady, koszty budowy
Budując ogród zimowy na tarasie, zyskamy miejsce, gdzie można odpocząć oraz zrelaksować się w otoczeniu roślinności przez okrągły rok. Wszystko to bez względu na pogodę. Nowoczesne ogrody zimowe wiążą się z pewnymi wymogami oraz wydatkami. Jak zrobić ogród zimowy? Jakie są jego ceny?
Jeśli planujesz aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogród zimowy na tarasie
Ogród zimowy na tarasie najczęściej buduje się razem z domem, ale też dostawia się go w późniejszym czasie do bryły domu. Drugie rozwiązanie jest nieco rzadsze. Powierzchnia ogrodu zimowego na domowym tarasie do 25 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na jego budowę. Tylko zimowy taras o większej powierzchni będzie wymagał od nas formalności.
Najlepszą lokalizacją dla ogrodu zimowego będzie wschodnia lub zachodnia strona domu. Z tych stron otrzymamy umiarkowaną ilość światła we wnętrzu zimowego tarasu. Przy takim rozwiązaniu jest możliwość urządzenia w nim zarówno popołudniowego pomieszczenia na wypoczynek, jak również widnej, porannej jadalni.
Ogród zimowy na tarasie od południowej strony będzie prawdziwą oranżerią, gdzie z powodzeniem można uprawiać wyszukane i egzotyczne rośliny. Najgorszym rozwiązaniem jest usytuowanie tego rodzaju obiektu od strony północnej, gdyż światło słoneczne będzie niedostateczne, a miejsce dość chłodne. Zaletą strony północnej jest ograniczenie wnikania chłodu do budynku w okresie jesieni oraz zimy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodach zimowych i oranżeriach.
Decydując się na ogród zimowy na tarasie trzeba liczyć się przede wszystkim z wysokim kosztem. Ponadto rośliny do takiego zimowego tarasu potrzebować będą pielęgnacji, nasłonecznienia i systematycznego wietrzenia przez cały rok. Część roślin, zwłaszcza tych egzotycznych, nie jest łatwa w uprawie. Kiedy przebywa się z kolei dłużej poza domem, to konieczny będzie ktoś, kto zaopiekuje się takim ogrodem
Jak zrobić ogród zimowy na tarasie?
Jak zrobić ogród zimowy? Ogród zimowy musi być zbudowany przede wszystkim na solidnym fundamencie. Zależnie od lokalizacji, mamy możliwość wykorzystać istniejący taras lub wykonać nowy fundament. Zanim wybierzemy pierwszy wariant, konieczne będzie sprawdzenie, czy ten spełnia określone wymagania np. rozmiary, wytrzymałość, izolacja termiczna. Bez względu na fundament, nie wolno łączyć go bezpośrednio z bryłą domu. Obowiązkowo zostawia się 2 cm szczeliny dylatacyjnej, którą wypełni, np. styropian.
Przeznaczenie ogrodu zimowego może wynikać z jego wielkości, jednak nie opłacalna jest budowa takich, które mają mniej niż 10 m2. Poza tym na meble do ogrodu zimowego m.in. stół, krzesła, siedziska z reguły przeznacza się około 5 m2. W ogrodzie zimowym można zaprojektować oczko wodne z rybami i roślinami akwariowymi. Z kolei częstymi elementami dekoracyjnymi są fontanny i klatki z ptakami. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem ogrodów zimowych.
Ciekawym rozwiązaniem są drewniane ogrody zimowe. Wymagają jednak okresowej konserwacji. Warto widzieć, aby na drewniane ogrody zimowe wybierać drewno impregnowane ciśnieniowo i klejone warstwami, które będzie mocne i zapewni właściwą izolację termiczną. Wówczas drewniane ogrody zimowe będą trwałe. Warto dowiedzieć się jak to zrobić krok po kroku.
Dla tych którzy nie posiadają domu z tarasem poleca się zaaranżowanie ogrodu zimowego w wersji „mini” na balkonie. Konieczne będzie jednak jego oszklenie. Taka oranżeria na balkonie wymagać będzie przemyślenia. Głównie chodzi tutaj o gatunki roślin, jaki można uprawiać z powodzeniem na balkonie.
Koszt ogrodu zimowego
Budowa ogrodu zimowego oznacza wydatek co najmniej kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Całoroczne ogrody zimowe są droższe niżeli sezonowe. W zasadzie trudno określić górną granicę kosztu ogrodu zimowego. Wszystko zależy od wielkości i konstrukcji ogrodu zimowego, jak również roślin czy wyposażenia. Trzeba liczyć się też z kosztami eksploatacyjnymi.
Ogród zimowy bez ogrzewania wiąże się z oszczędnościami zarówno w kosztach całego kosztu ogrodu zimowego, jak i wydatkach związanych z ogrzewaniem. Trzeba pamiętać, że nie będzie możliwości korzystania z takiego ogrodu w okresie zimowym. Projekt ogrodu zimowego najlepiej zrealizować razem z budynkiem, co daje 20% niższe koszty. W ogrodzie zimowym należy zainwestować w wydajny system ogrzewania, ponieważ jest narażony na większe straty ciepła niż sam dom. A może zainteresują cię także te artykuły o projektach ogrodów?
Ceny ogrodu zimowego różnią się zależnie od województwa. Kosztorys na budowę ogrodu zimowego jest zawsze ustalany indywidualnie. Dolna granica to około 2,5 tys. zł za m2. Zaś górna to około 5 tys. zł za m2. W przypadku zamawiania projektu bardzo istotne jest, by upewnić się, co obejmuje cena krok po kroku. Przykładowo niższa kwota może wynikać z braku przygotowania fundamentów, wykonania instalacji, a obejmować będzie tylko konstrukcję i montaż. W całym kosztorysie należy uwzględnić wydatki pozostałe, czyli te związane z urządzeniem ogrodu zimowego. Warto prześledzić wszystko krok po kroku.