Ogród zimowy - projekty, pomysły, ceny i budowa krok po kroku
Okres zimowy to doskonały czas na zaplanowanie projektu swojego ogrodu. Pomimo braku warunków zewnętrznych, możemy w prosty sposób cieszyć się otaczającą nas zielenią. Wyposażenie naszego ogrodu wcale nie musi być jedynie sezonowe. Zimowy ogród zaopatrzony w odpowiednio dobraną zabudowę oraz piękne rośliny i meble stanie się miejscem, które będzie zachwycać swoim urokiem i przyciągać spojrzenia gości. Niezwykła zabudowa tarasu postrzegana jako ogrody zimowe posiada wiele nieocenionych funkcji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogrody zimowe – projekty budowy
Zabudowa tarasu – przytulny zimowy ogród
Okazuje się, że oranżeria jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą stworzyć magiczny zimowy ogród. Początkowo oranżerie wykorzystywano, jako miejsce do hodowli egzotycznych roślin lub też do spotkań towarzyskich. Dziś jest to znacznie mniej ekskluzywna zabudowa, co absolutnie nie wyklucza jej wielofunkcyjności. Istotne okazuje się być umiejscowienie oranżerii. Ogrody zimowe usytuowane po stronie północnej skutkują chłodem, a więc idealnie sprawdzą się podczas letnich upałów. Strona zachodnia sprawi, że pomieszczenie będzie ogrzewane promieniami słońca od popołudnia aż do późnej nocy, natomiast rano można będzie odczuć chłód (idealne warunki dla roślin). Strona wschodnia również stwarza dobre warunki dla roślin, nagrzewając się rannym i przedpołudniowym słońcem. Tak więc najcieplejszą stroną będzie strona południowa, która kumuluje największe ciepło słoneczne i rozprowadza je na dalszą część domu.
Odpowiednio zaprojektowana zabudowa tarasu, weranda lub oranżeria tworzą niesamowity klimat. Te dobudowy najczęściej tworzy się z drewna. W Polsce ogrody zimowe stanowią jednak rzadkość, ponieważ cena ich wykonania jest dla wielu zbyt wysoka.
Ogrody zimowe drewniane stanowią doskonałe miejsce dla alergików. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wydzielają szkodliwych substancji. Ponadto naturalne piękno drewna bezkonkurencyjnie wygrywa z innymi materiałami przy tworzeniu ogrodu zimowego. Co więcej, ogród zimowy drewniany jest gwarantem ciepła, a wszystko to za sprawą niezwykle wysokich parametrów termicznych.
Jak umeblować ogród zimowy na tarasie?
Zarówno weranda, taras, jak i oranżeria wymagają odpowiedniego umeblowania. Coraz więcej firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, produkując meble do ogrodu zimowego pasujące do każdego wnętrza. Ogrody zimowe drewniane stają się inspiracją dla producentów tworzących meble z tego materiału. Wybór jest naprawdę duży, począwszy od zestawów stół + krzesła, po łóżka, sofy, leżaki, fotele, a także huśtawki. Cennik mebli jest mocno zróżnicowany.
Niezwykle ważny jest materiał, z którego wykonane są meble. Urządzając zimowy ogród, warto rozejrzeć się za meblami bambusowymi. Tego typu elementy nawiązują wprost do natury, a ich niebanalny styl świetnie prezentuje się niemalże w każdej aranżacji. Przy doborze mebli bardzo ważny jest materiał, który będzie odporny na zmieniające się warunki pogodowe. Ponadto niezwykle istotna jest także wygoda w użytkowaniu mebli, w które wyposażony jest ogród zimowy. Jest to bowiem miejsce urządzane pod kątem relaksu i wypoczynku, więc wygoda, jakość oraz wytrzymałość jest w tej kwestii priorytetem.
Ogrody zimowe urządzamy dowolnie, w zależności od preferowanego stylu. Wraz z jego wyborem wiąże się zastosowanie odpowiedniej ilości mebli oraz elementów dekoracyjnych. Dzięki temu stworzymy klimat emanujący ciepłą i przytulną atmosferą. Różnego rodzaju figurki, czy nawet donice tworzą część wystroju wnętrza. Bardzo modne i zarazem popularne są meble z rattanu syntetycznego, których cena jest stosunkowo niewielka.
Ogrody zimowe a zabudowa tarasu
Budowa ogrodu zimowego - ogrody zimowe drewniane
Zimowy ogród można zbudować niemalże wszędzie. Projekty mogą zakładać postać oranżerii, werandy, a nawet może to być zabudowa tarasu. Ważne jest, aby konstrukcja była sztywna i wytrzymała. W tym celu stosowane jest drewno dębowe, bukowe oraz pochodzące z drzew iglastych i egzotycznych. Konstrukcje wykonane z drewna posiadają nieograniczony wybór, biorąc pod uwagę chociażby wzór, kształt czy kolor. Przeszklona przestrzeń daje dużo światła, które tworzy idealną atmosferę do spotkań bądź relaksu.
Drewno od zawsze stanowi element dekoracyjny wystroju. Stąd też bardzo ważny przy urządzaniu zimowego ogrodu jest wybór podłogi. Niewątpliwie jest to najlepszy materiał, który gwarantuje ciepło i poczucie domowego charakteru, co sprawia, że ogród zimowy doskonale łączy się z przestrzenią mieszkalną.
Nieodłącznymi elementami, w które powinien być wyposażony każdy ogród zimowy, są rośliny. Wybór roślin w ogrodzie zimowym powinien być podyktowany preferencjami i warunkami. Pnącza oraz zwisające pędy tworzą atmosferę dzikiej natury. To jaki charakter ma mieć nasz ogród zimowy, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Aby dopełnić aranżację, należy pamiętać także o donicach (najlepiej drewnianych), które również stanowią element dekoracyjny wystroju.
Ogród zimowy, jak każde pomieszczenie użytkowe, posiada swoje zalety. Przede wszystkim znacznie wpływa na poprawę bilansu energetycznego budynku. Zabezpiecza przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, izoluje poziom hałasu z zewnątrz oraz powiększa przestrzeń użytkową budynku. To idealne miejsce do relaksu. Sprawdź także, jakie elementy małej architektury w ogrodzie warto wybrać.
Ogród zimowy na tarasie krok po kroku, czyli zabudowa tarasu
Decydując się na ogród zimowy na dotychczasowym tarasie, należy w przypadku projektu powyżej 25 m2 zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy w starostwie. Jeżeli zabudowa tarasu będzie większa niż 25 m2, konieczne jest wówczas złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Ogrody zimowe wymagają zatem czasami dopełnienia formalności.
Przystępując do realizacji, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy fundament tarasu pod przyszłe ogrody zimowe spełnia wymagania związane z rozmiarem, izolacyjnością, wytrzymałością oraz równą powierzchnią. Bardzo często zdarza się jednak, że poprawek jest tak wiele, iż znacznie prościej i ekonomiczniej jest stworzyć nowy fundament pod ogród zimowy na tarasie.
Następnym etapem, jeśli chodzi o zimowe ogrody, jest konstrukcja. Wykonywana jest zazwyczaj z trzech rodzajów materiału: aluminium, PCV oraz drewna. Aluminiowe profile są bardzo lekkie i wąskie, co sprawia, że nie ograniczają dostępu światła. Dodatkowo charakteryzuje je odporność na korozję. Profile z PCV posiadają ograniczoną rozpiętość w przedziale 2 – 2,5 metra. Drewniane profile wyróżnia natomiast kształt prostoliniowy bądź łukowy. Wykonywane są z warstwowo klejonego drewna drzew egzotycznych lub iglastych.
Kolejną niezwykle ważną rzeczą są przeszklenia wypełniające profile. Efektywność zabudowy tarasu zależy przede wszystkim od ilości okien. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając szkło, zwrócić uwagę na ciepłochłonność, bezpieczeństwo użytkowania, właściwości przeciwsłoneczne, a także komfort w korzystaniu. Bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiedniej wentylacji.
Pod znakiem zapytania pozostaje jeszcze kwestia ogrzewania obejmującego zimowy ogród. Praktycznie jest to decyzja o charakterze indywidualnym, poprzedzona przeanalizowaniem funkcji, jaką ma spełniać zabudowa tarasu. Decydując się jednak na ogrzewanie, warto zainwestować w elektryczne bądź wodne ogrzewanie podłogowe, które zapewni równomierną temperaturę powierzchni ogrodu.
W czasie budowy ogrodów zimowych można dostrzec wiele błędów, które początkowo mogą być bagatelizowane. Przykładem może być połączenie fundamentu z domem (konieczna szczelina na ok. 2 cm !) oraz konstrukcji z ociepleniem – profile umieszcza się bezpośrednio na ścianie budynku. Co więcej, zabudowa tarasu wymaga, aby styk dachu ogrodu oraz domu został obrobiony blacharsko, ponieważ w przypadku braku tej czynności, woda będzie przedostawała się do wnętrza. Mało tego, należy pamiętać o izolacji oraz wymianie powietrza. Bardzo ważne jest, aby ogród zimowy na tarasie nie został usytuowany w pobliżu wysokich drzew z uwagi na niebezpieczeństwo uszkodzenia zabudowy. Posiadając dużo roślin, warto pamiętać również o kratkach odwadniających umiejscowionych w podłodze, które odprowadzają nadmiar wody z podłoża, by zimowe ogrody zawsze cieszyły oko pięknym wyglądem.
Ostatni etap stanowią meble do ogrodu zimowego, odpowiednie ich dobranie oraz stosowny design gwarantują skomponowanie idealnego wręcz miejsca dla odpoczynku. A może zainteresują cię także inspirujące pomysły na aranżacje ogrodów?
Ogród zimowy – szacunkowy cennik wykonania
Cena przeciętnego projektu ogrodu zimowego
Cena konsultacji dotyczących urządzenia ogrodu wynosi 80 zł + VAT, to samo dotyczy konsultacji związanej z jego pielęgnacją. Natomiast na łączny koszt późniejszego wykonania składają się przede wszystkim: poziom skomplikowania budowy, powierzchnia użytkowa zaadaptowana na zimowy ogród, rodzaj użytych materiałów, liczba oraz typ wybranych okien i drzwi, a także opcja z zastosowaniem przeciwsłonecznego wyposażenia.
Cennik za projekty ogrodów zimowych nie jest jednoznacznie sprecyzowany. Często, pytając o cenę, można spotkać się z unikaniem odpowiedzi ze strony wykonawcy. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ projekty są mocno zindywidualizowane oraz dopasowywane do określonych budynków. Cena uwzględnia również warunki panujące na działce, na której ma powstać planowany ogród zimowy. Szacunkowo przyjmuje się, że koszt oranżerii może wynosić od 2,5 do 5 tysięcy zł/m2.
Ogólnie rzecz biorąc, przy planowaniu zimowego ogrodu, należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo dochodzą jeszcze koszty związane z transportem. Nie jest to tanie rozwiązanie, być może dlatego też tak mało popularne. Cena okazuje się być głównym powodem, dla którego ludzie nie decydują się w Polsce na masowe tworzenie tego rodzaju przestrzeni. Niejednoznaczny cennik również staje się niejako barierą w przypadku rozeznania się w przykładowych kosztach takiego przedsięwzięcia.
Czy warto inwestować w ogrody zimowe?
Ogrody zimowe stanowią wspaniałą alternatywę całorocznego ogrodu. To idealne miejsce dla miłośników zieleni. Przeszklony dach oraz ściany stwarzają doskonałe warunki do uprawy roślin, pomimo iż za oknem występują ujemne temperatury. Mikroklimat, który tworzy słońce w połączeniu ze sztucznym ogrzewaniem, sprzyja hodowli różnych gatunków roślin, nawet egzotycznych.
Dzięki roślinom, które natleniają i oczyszczają powietrze z toksyn oraz promieniom słonecznym wpadającym przez ściany i dach, zimowy ogród jest magicznym miejscem wpływającym bardzo korzystnie zarówno na samopoczucie, jak i regenerację sił po ciężkim dniu.
Jak się okazuje, pomimo niemałych kosztów, budowa ogrodu zimowego, stanowi bardzo opłacalną inwestycję. Wszystko to za sprawą dobrej lokalizacji z intensywnym nasłonecznieniem. Odpowiednio nasłonecznione ogrody zimowe kumulują zebrane ciepło i rozprowadzają je na dalsze części domów. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu, pod warunkiem, że konstrukcja została wykonana z najlepszej jakości materiałów.
Niewątpliwie ogrody zimowe drewniane stanowią swoistą atrakcję dla domowników i ich gości. Ogród zimowy na tarasie może być zagospodarowany, np. jako salon, jadalnia lub pomieszczenie do spotkań towarzyskich.