Czym jest oranżeria ogrodowa?

Oranżeria ogrodowa jest parterowym budynkiem ogrodowym, który może być wolnostojący, ale i połączony z budynkiem mieszkalnym. Domy z oranżerią są bardzo często spotykane, dlatego, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla użytkowników oranżerii i domów. Ważnym aspektem jest to, że oranżeria ogrodowa jest budynkiem ogrzewanym.

Inną, prawidłową nazwą oranżerii jest pomarańczarnia. Nazwa ta pochodzi od tego, że można w niej z powodzeniem uprawiać cytrusy, takie jak np. pomarańcze. Niestety bardzo często spotkamy się z tym, że na oranżerie mówi się ogrody zimowe, co jest całkowicie niepoprawne. Ogrody zimowe charakteryzują się zupełnie inną budową niż nasze oranżerie ogrodowe. Jednak o tym, jak przebiega budowa w ogrodzie zimowym, a jak w oranżerii opowiemy później.

Warto wiedzieć, że zarówno szklane oranżerie, jak i drewniane oranżerie znane są już od dawna i właśnie wtedy były budowane w parkach, przy rezydencjach, a także w ogrodach pałacowych. Od XVII do XIX wieku cieszyły się bardzo dużą popularnością. Jeśli chodzi o zastosowanie oranżerii, to tak samo, jak w ogrodzie zimowym, tak samo i w tych budynkach, głównym zastosowaniem jest hodowla roślin, szczególnie egzotycznych, bo takie ciężko wyhodować w ogrodzie w naszym klimacie. Warto wspomnieć, że oranżerie kiedyś pełniły funkcję ogrodów zimowych, a dodatkowo były miejscem spotkań towarzyskich i miejscem, gdzie odbywały się przedstawienia teatralne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodach zimowych i oranżeriach.

Projekty oranżerii i budowa

Zanim zbudujemy dom z oranżerią lub oranżerię wolnostojącą, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał projekt i cała budowa. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, co będzie się działo w oranżerii lub też w ogrodach zimowych, bo trzeba to również wziąć pod uwagę przy budowie ogrodu zimowego. Zatem ustalamy, czy oranżeria ma być budowana ze względu na hodowlę roślin, czy też ma być miejscem spotkań towarzyskich. Dodatkowo warto też pamiętać o tym, ile osób będzie korzystało z budynku i jakie rośliny będą w nim hodowane.

Warto tutaj jednak wspomnieć, że drewniana oranżeria i szklana oranżeria będą bardziej funkcjonalne, gdy zostaną zaprojektowane przez profesjonalistów. Jeśli chodzi o samo pozwolenie, nie jest ono konieczne, jeśli nasz szklana oranżeria jest budynkiem wolnostojącym, nieprzekraczającym 25 m2. Pamiętajmy jednak, że dom z oranżerią wymaga potwierdzenia, ponieważ jest to dobudowa do istniejącego budynku.

Nasze drewniane oranżerie lub wykonane tylko ze szkła, powinny być budowane tak, by spełnionych było kilka ważnych elementów. Pierwszym elementem jest to, by ustalić położenie oranżerii względem stron światła, ponieważ ma to bardzo wielki wpływ na rozwój naszych roślin. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem ogrodów zimowych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Oranżeria ogrodowa przy domu, a także szklana oranżeria czy drewniane oranżerie oraz projekty oranżerii
Oranżerie - rodzaje, popularne projekty, ceny, porady przy wyborze

Sama konstrukcja powinna może być wykonana ze stali, aluminium lub drewna, ale pamiętajmy, że aluminiowe konstrukcje można wykorzystywać przy małych oranżeriach np. na balkonach, bo nie utrzymają one większych płatów szkła. Jeśli chodzi natomiast o samo szkło, powinno mieć ono wysoki współczynnik przenikania światła, ale za to niski współczynnik przenikania ciepła.

Jakie rośliny nadają się do oranżerii?

Jeśli już dobierzemy odpowiednią wystawę słoneczną, według tego, możemy dobrać do naszej oranżerii ogrodowej rośliny. Pamiętajmy, że to właśnie od tego, jaką wystawę dobierzemy, zależy dużo, ponieważ to nasłonecznienie i temperatura decydują o prawidłowym rozwoju roślin w dużej mierze.

Dodatkową kwestią dotyczącą doboru roślin jest to, ile czasu będziemy mogli poświęcić na opiekę i pielęgnację ich. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są bardzo wymagające i musimy poświęcić im dużo czasu, co nie będzie odpowiednie dla osób, które tego czasu nie mają. Ważne jest także to, by w oranżerii rośliny były atrakcją przez cały rok, a dlatego warto stosować naprzemiennie kwitnące krzewy, drzewka i kwiaty ozdobne, wzbogacając je dodatkowo roślinami zimozielonymi, które uzupełnią luki.

Jeśli chodzi o sam dobór roślin, jest on uzależniony od nasłonecznienia, natomiast bardzo popularnymi roślinami są pnącza, które wielokrotnie ukrywają całą konstrukcję oranżerii, a także większe rośliny o zielonych liściach, których zadaniem jest zrobienie tła dla roślin o pięknych i barwnych kwiatach. W okresie wiosennym świetnymi roślinami będą między innymi kamelie, zawilce, tulipany i pierwiosnki, a latem męczennice, ketmie i gloriozy, Cięższym okresem dla rozwoju roślin jest jesień i zima, ale również wtedy możemy świetnie zaaranżować naszą oranżerię, takimi roślinami, jak np. zimowity, bielunie, cytrusy, palmy, storczyki czy cyklameny i ciemierniki. A może zainteresują cię także te artykuły o projektach ogrodów?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu