Podłoga tarasowa i jej rodzaje

Deski tarasowe w Castoramie oraz deski kompozytowe w OBI są doskonałym wyborem na deski na balkon oraz deski na taras. Jednak zanim przejdziemy do zakupu odpowiednich paneli tarasowych, powinniśmy wiedzieć, jakie rodzaje desek na taras są dostępne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza podłoga tarasowa jest odpowiednio wykonana.

W pierwszej kolejności zacznijmy od dwóch typów desek tarasowych, mianowicie od deski gładkiej i deski ryflowanej. Różnią się one między sobą tym, że powierzchnia deski gładkiej, jak sama nazwa wskazuje, jest gładka, a deska ryflowana ma na powierzchni zagłębienia. Dodatkowo deska ryflowana może być ryflowana podwójnie. Jeśli panele tarasowe zamontowane są w odpowiedni sposób, wtedy w przypadku desek ryflowanych, woda łatwiej będzie odciekała, a dodatkowo na powierzchni nie będą tworzyły się kałuże. Większość desek ryflowanych jest także antypoślizgowa, co jest bardzo istotne.

Deska tarasowa różnić może się także materiałem, z którego jest wykonana. I tak właśnie wyróżnia się deski na balkon i taras z modrzewia syberyjskiego, modrzewia europejskiego, sosny, świerku oraz azjatyckiego merabu. Dodatkowo możemy spotkać się również z deskami na balkon i taras wykonanymi z drewna egzotycznego, takiego jak kempas, bangkirai, keruing i massaranbuda. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tarasach kompozytowych.

Jakie deski na taras wybrać?

Bez względu na to, czy kupujemy deski tarasowe w Castoramie, Obi, czy jakimkolwiek innym sklepie, musimy się zastanowić, który materiał będzie dla nas najlepszy. Pamiętajmy, że duże znaczenie ma tu także budżet, ale najważniejsze jest to, by deska tarasowa była wytrzymała i odpowiadała naszym wymogom.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lepszy będzie modrzew syberyjski, czy może deska z modrzewia europejskiego okaże się lepsza. Dlatego warto poznać różnicę na temat tych dwóch wyborów. Otóż wybór między modrzewiem europejskim i syberyjskim może okazać się trudny, lecz istotne jest tutaj to, jaki kolor podłogi chcemy uzyskać. Pamiętajmy o tym, że deski egzotyczne występują w ciemniejszych odcieniach, a po użyciu impregnatu ich kolor się nie zmienia. Za to świerk lub modrzew europejski możemy pomalować specjalnymi preparatami i nadać im dowolny kolor, zwłaszcza gdy korzystamy z jasnego drewna.

Podłoga tarasowa, jak panele tarasowe oraz deski tarasowe w castoramie i deski kompozytowe w obi oraz inne rodzaje podłogi na taras
Podłogi tarasowe - rodzaje, ceny, opinie, polecane materiały
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Kolejnym aspektem jest budżet. Tutaj musimy wiedzieć, że modrzew syberyjski zawsze będzie droższy od modrzewia europejskiego, wielokrotnie nawet spotkamy się z tym że syberyjska odmiana będzie dwa razy droższa niż europejska. Jednak wszystko to niesie za sobą konsekwencję, ponieważ drewno egzotyczne jest trwalsze niż europejskie, przez co jest w stanie wytrzymać nawet do 30 lat, a europejskie drewno wytrzyma 15 lat. Nie zapominajmy też o tym, że przy odpowiedniej pielęgnacji drewno europejskie również dożyje tego wieku. Sprawdź także ten artykuł z kosztami tarasu drewnianego i kompozytowego.

Panele tarasowe i ich koszty

Deski tarasowe w Castoramie, Leroy Merlin i Obi dostępne są w różnych cenach. Ceny zależą przede wszystkim od tego, jaki jest rodzaj drewna użytego do produkcji desek tarasowych. Dodatkowo mogą się one różnić ze względu na grubość, długość i szerokość oraz dystrybutora drewna.

Zazwyczaj średnia cena za deski z modrzewia syberyjskiego wynosi około 90 zł/m2, natomiast jeśli decydujemy się na deskę bezsękową, wtedy cena wzrasta nawet do 190 zł/m2. Drzewo lokalne, jakim jest modrzew europejski, kosztuje około 70 zł/m2, a sosna jeszcze mniej, ponieważ jej koszt to około 55 zł/m2.

Zdecydowanie droższe są deski egzotyczne, ponieważ 1 m2 desek z massaranbudy to koszt 110-240 zł, deski z kempasu kosztują 170 zł, z keruingu 130 zł, a z bangkirai 110-240 zł. Jeśli natomiast interesuje nas drewno merbau pochodzące z Azji, będziemy musieli ponieść koszt w wysokości około 300 zł/m2. Także deska tarasowa kompozytowa to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o deskach tarasowych w Castoramie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu