Czym są zimowe tarasy?

Ogrody zimowe, znane także jako zimowe tarasy i zimowe oranżerie są bardzo często mylone z oranżeriami, werandami i szklarniami, które mają bardzo podobne zastosowanie. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy rozróżniać te pojęcia, ponieważ mają zupełnie inne znaczenie.

Ogrody zimowe są pomieszczeniami zbudowanymi z elementów z oddzieleniem termicznym, w których występuje niski współczynnik przenikania cieplnego, dzięki czemu możemy w pełni kontrolować temperaturą będącą wewnątrz budynku. Ma to bardzo duże odzwierciedlenie na roślinach wewnątrz ogrodu zimowego, ponieważ każda roślina ma własne wymagania dotyczące ciepła. Bardzo dużym udogodnieniem jest to, że ogród zimowy możemy zbudować na balkonach, a bardzo często wybieramy również ogród zimowy na tarasie.

Istnieją także budynki zbudowane z profili o wysokim czynniku przenikania cieplnego, a są nimi nowoczesne modele konstrukcyjne, takie jak Oazy i Sunroomy. Te typy konstrukcji są najczęściej budowane w systemie bezramowym, a drzwi prowadzące do ich wnętrza są także wykonane w 100% ze szkła. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodach zimowych i oranżeriach.

Projekty ogrodów zimowych - o czym pamiętać przy ich tworzeniu

Budowa ogrodu zimowego nie wymaga pozwolenia, natomiast należy zgłosić jej zamiar. Należy tutaj pamiętać też o tym, że powierzchnia ogrodu zimowego nie może być większa niż 35 m2, a dodatkowo na powierzchni 500 m2 działki, liczba obiektów nie może przekraczać dwóch. Bardzo podobnie wygląda to wtedy, gdy budujemy oranżerie.

Decydując się na ogród zimowy na tarasie, na balkonie lub w ogrodzie, powinniśmy wykonać odpowiedni projekt. Pierwszym elementem będzie na pewno ustalenie miejsca, w którym ma się znaleźć nasz zimowy taras. W przypadku istniejących już domów bardzo często wykorzystywane są do tego właśnie tarasy lub balkony, ale jeśli dopiero planujemy budowę domu, wtedy mamy pełną dowolność. Pamiętajmy jednak o tym, że usytuowanie ogrodu zimowego zawsze lepiej przedyskutować z architektem.

Przy wyborze miejsca istotną rolę odgrywa również usytuowanie względem stron świata. Ten element jest istotny dla rozwoju roślin, dlatego też najczęściej wybieranym miejscem jest to, które jest najbardziej nasłonecznione także zimą. Po ustaleniu miejsca możemy przejść do projektowania kształtu. Najczęściej ogrody zimowe budowane są na planie prostokąta lub regularnego wieloboku, ale bardzo estetycznie prezentują się również ogrody na wycince koła. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem ogrodów zimowych.

Projekty ogrodów zimowych oraz ogród zimowy na tarasie i jego projektowanie krok po kroku, a także najlepsze projekty ogrodów
Projekty ogrodów zimowych - porady, opinie, ceny, wybrane projekty
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Ostatnim już elementem jest projektowanie tak, by zapewnić atrakcyjne widoki z wnętrza ogrodu zimowego na najciekawsze miejsca naszego ogrodu lub otoczenia. Ważne jest również to, by ze środka ogrodu zimowego był widok na minimum 2 strony ogrodu, co znaczy, że może on przylegać dość dużą częścią do budynku. Nie zapominajmy jednak o tym, że im więcej ścian ogrodu jest samodzielnych, tym lepszy będziemy mieć efekt wizualny.

Ceny za projekty ogrodów zimowych i same zimowe oranżerie

Oranżerie i ogrody zimowe możemy zakupić już jako gotowe pomieszczenia. Ważne są wtedy dla nas ich rozmiary i ceny. Nie zapominajmy jednak o tym, że cena za ogród zimowy w jednym sklepie, może być inna od ceny w innym sklepie. Właśnie dlatego warto sprawdzić cennik poszczególnych możliwych miejsc zakupu.

Poza tym, jeśli planujemy samodzielną budowę, musimy zwrócić uwagę na cenniki w sklepach budowlanych i szklarskich, ponieważ tam będziemy musieli zakupić odpowiednie materiały, a przede wszystkim szkło termoizolacyjne, które nadaje się do budowy ogrodu najbardziej.

Do budowy ogrodu zimowego musimy doliczyć również koszt za projekty ogrodów zimowych, które również różnią się w zależności od projektanta. Każdy szanujący się architekt ma na swojej stronie lub w biurze cennik, z którym będziemy mogli się zapoznać i według tego wybrać odpowiednią osobę do tej pracy. Warto także doliczyć do tego koszt ekipy budowlanej, która wykona zleconą pracę, o ile nie będziemy wykonywać jej sami. A może zainteresują cię także te artykuły o projektach ogrodów?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu