Ogród zimowy

Ogrzewacz Tarasowy na Gaz czy Prąd? Co bardziej efektywne?

Parasole grzewcze to urządzenia napędzane gazem, który jest w nich spalany i wydziela ciepło, natomiast promienniki podczerwieni przetwarzają energię elektryczną w bezpieczne promieniowanie podczerwone. Promieniowanie, takie jak emituje słońce ale bez szkodliwego UV. Dzięki takiemu promieniowaniu odczuwamy przyjemne ciepło nawet w zimowe dni. To jest właśnie bezpośrednie ogrzewanie podczerwienią.

Popularnym mitem jest to, że ogrzewanie prądem jest bardziej kosztowne. Pierwszym przy porównaniu obu metod aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest sprawność energetyczna. Określa to, jak wiele dostarczonego gazu lub prądu przetwarzane jest na energię cieplną. Parasol grzewczy przetwarza około 30% dostarczonej energii w promieniowanie podczerwone, w przypadku kiedy dobrej klasy promiennik ponad 90%. Oznacza to, że pierwsze urządzenie potrzebuje ponad dwa razy więcej surowca. Ponadto trzeba uwzględnić również efektywność rozchodzenia się ciepła. Promiennik kierujemy w konkretne miejsce, więc ogrzewamy w pierwszej kolejności wybrany przez nas obszar. Parasol natomiast generuje ciepło, które unosi się i co najmniej kilka minut musimy poczekać na rozprzestrzenienie się go w całym pomieszczeniu. W przypadku posiadania instalacji elektrycznej na tarasie lub w altanie o wiele bardziej wydajne będzie ogrzewanie prądem. Godzina pracy promiennika ogrzewającego ok 15 mkw tarasu to około 1 złoty, natomiast za ten sam czas pracy parasola gazowego zapłacimy około 5 zł. Promiennik podczerwieni wymaga też znacznie mniej prac eksploatacyjnych.

promiennik

Eksploatacja i serwisowanie parasola grzewczego i promiennika podczerwieni

Parasol gazowy, jak każde urządzenie pracujące z wykorzystaniem tego paliwa, wymaga regularnego serwisu. Wymieniać musimy butle gazowe, ponadto też dbać o stan zaworów i czyścić dysze, które co pewien czas wymagają wymiany. Mamy tu również do czynienia ze spalaniem, a więc emisją tlenków węgla i gazów cieplarnianych. W miejscach o słabszej wentylacji niemożliwe jest postawienie parasola, a wydajna wentylacja oznacza straty ciepła wskutek wymiany powietrza. Częstotliwość wymiany butli zależy od intensywności użytkowania, natomiast elementy bezpieczeństwa wymagają regularnej kontroli. W przypadku promiennika podczerwieni wystarczy jedynie raz na około pięć lat zmieniać żarniki, a montaż ogranicza się do solidnego przytwierdzenia do danej powierzchni i przyłączenia sieci elektrycznej. Świetnie sprawdzą się również w ogrodach zimowych.
Ostateczny wybór to jednak zawsze kwestia indywidualna i decyzję podejmuje właściciel tarasu.

Impreza na tarasie

Źródło: Enerzon

www.sklep.enerzon.pl

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wykończenie i aranżacja tarasu