Huśtawki ogrodowe dopasowane do twoich potrzeb

W ofertach sprzedaży znajdziemy niezliczoną ilość modeli huśtawek, także dla dzieci. Popularne meble ogrodowe produkuje się z metalu, plastiku oraz drewna. Huśtawki ogrodowe posiadają elementy ruchome, zatem zastosowanie plastiku byłoby niepraktyczne. Do wyboru pozostaje nam drewno oraz metal. Huśtawka ogrodowa, nie tylko fotel wiszący, ale także szeroka ławta, to atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Drewniana huśtawka ogrodowa

Drewniana huśtawka ogrodowa wygląda bardzo elegancko i stabilnie trzyma się podłoża w ogrodzie. Większe wymiary huśtawki umożliwiają jednoczesne wykorzystanie jej przez kilku użytkowników. Wyprofilowane, drewniane siedziska nie nagrzewają się pod wpływem działania promieni słonecznych. Są przyjemne w dotyku i zapewniają wysoki komfort wypoczynku. Warto także podkreślić, że drewniana huśtawka ogrodowa bardzo dobrze komponuje się z roślinnością i naturalnymi elementami wyposażenia w ogrodzie. Możemy ją łatwo wkomponować w aranżację zainspirowaną stylem klasycznym, rustykalnym, feng shui czy nowoczesnym.

Drewniane meble ogrodowe mają także swoje wady. Trzyosobowa,lub tym bardziej czteroosobowa huśtawka ogrodowa jest bardzo masywna. Większa waga utrudnia przenoszenie jej z miejsca na miejsce. Ponadto drewno jest materiałem narażonym na niszczące działanie wilgoci. Drewniana huśtawka powinna być zabezpieczona przed bezpośrednim kontaktem z wilgotnym podłożem. Ponadto musimy pamiętać o konieczności regularnej konserwacji oraz o zabezpieczeniu drewnianych elementów przed nastaniem sezonu zimowego. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Metalowa huśtawka ogrodowa

W ofertach sprzedaży znajdziemy huśtawki o różnorodnych rozmiarach. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać model do każdego tarasu lub ogrodu. Coraz większą popularnością cieszą się lekkie, stalowe huśtawki ogrodowe. Metal zostaje zabezpieczony proszkowo, co zapewnia skuteczną ochronę przed niszczącym działaniem wilgoci. Wymiary huśtawki można dopasować do indywidualnych potrzeb. W ofertach sprzedaży znajdziemy małe produkty dla dzieci, a także duże huśtawki dla kilku osób dorosłych. Wybór huśtawki ogrodowej warto zatem dobrze przemyśleć. Ogrodowe meble wymienia się zwykle częściej niż ten element.

Metal intensywnie się nagrzewa pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego wraz z siedziskiem otrzymujemy ozdobne, miękkie poduchy, które zwiększają komfort wypoczynku. Metalowe huśtawki ogrodowe z daszkiem chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ich konstrukcja jest lżejsza w porównaniu z produktami drewnianymi o tych samych rozmiarach. Dzięki temu zyskujemy możliwość bezproblemowego przenoszenia mebli z miejsca na miejsce.

Metalowe huśtawki ogrodowe możemy dopasować do niemal każdego stylu aranżacyjnego. Ozdobne, kolorowe siedziska elegancko wkomponują się w styl nowoczesny, śródziemnomorski czy rustykalny.

Jakie wymiary huśtawki?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i rozmiarów miejsca wypoczynku. Mała huśtawka dla dzieci może uatrakcyjnić plac zabaw, jednak nie zapewni komfortu dorosłym użytkownikom. Na niewielkich balkonach i tarasach możemy ulokować 1 osobowy fotel wiszący. Tego rodzaju meble ogrodowe nie zajmą dużo miejsca, a przy okazji zapewnią duży komfort wypoczynku. Jeśli planujesz zakup elementów wyposażenia do ogrodu, ten kalkulator kosztów aranżacji wokół domu pozwoli ci na łatwe oszacowanie budżetu.

Przy większym miejscu wypoczynku lepiej sprawdzi się 3-osobowa lub 4-osobowa huśtawka ogrodowa. Wymiary huśtawki mieszczącej 3 osoby na ogół nie przekraczają 100 cm długości i 120 cm szerokości. Wybierając tego rodzaju meble ogrodowe zwróćmy uwagę na dopuszczalne obciążenie. Czasem zdarza się, że z pozoru 3 osobowa, metalowa huśtawka ogrodowa posiada dopuszczalne obciążenie statyczne do 120-150 kg. W praktyce oznacza to, że na ławce mogą usiąść jednocześnie trzy osoby o wadze ciała nieprzekraczającej 50 kg.

W ofertach sprzedaży znajdziemy też bardziej wytrzymałe, drewniane meble ogrodowe o większych gabarytach. 4 osobowa huśtawka ogrodowa zajmie co prawda dużo miejsca, jednak z łatwością pomieści 4 dorosłych użytkowników. Wymiary huśtawki dla 4 osób z reguły mieszczą się w 140 cm długości i 240 szerokości. Dopuszczalne obciążenie siedziska może wynosić nawet 400 kg. Zatem bez problemu pomieścimy na nim 4 dorosłe osoby o normalnej masie ciała. Jeśli szukasz drewnianych mebli ogrodowych, najlepsze z nich znajdziesz w tym artykule.

Ile kosztują huśtawki ogrodowe?

Najtańsza 3-osobowa huśtawka z marketu lub stabilna ławka ogrodowa to wydatek rzędu 200-300 zł. W tej cenie nabędziemy metalowy stelaż z daszkiem oraz materiałowe siedzisko z ozdobnymi poduchami. Niestety najtańsze produkty nie zawsze są wystarczająco stabilne i odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Lepszej jakości 3 osobowa huśtawka ogrodowa będzie kosztowała powyżej 500 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy także huśtawki z górnej półki cenowej. Koszt ich zakupu niejednokrotnie przekracza 1000 zł.

Najtańsza 4-osobowa huśtawka ogrodowa będzie kosztowała 600-800 zł. W tej cenie nabędziemy metalową konstrukcję nośną wraz z daszkiem i miękkimi siedziskami. 4 osobowa huśtawka z drewna będzie nieco droższa. Stawki rozpoczynają się od kwoty 1 000 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy też meble z lepszej jakości drewna, których koszt zakupu przekroczy kwotę 2000 zł.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Lepszej jakości, drewniana huśtawka ogrodowa może być dość droga w zakupie. Na szczęście możemy ją też wykonać samodzielnie. W ten sposób ograniczymy wydatki i wykonamy mebel dopasowany idealnie do naszych potrzeb. Jak zrobić huśtawkę z drewna? Wszystko opiszemy krok po kroku.

Drewniane huśtawki w ogrodzie bardzo dobrze się sprawdzają. Można je zrobić samodzielnie na podstawie różnych projektów.
Drewniane huśtawki ogrodowe - ceny, wymiary, projekty, jak zrobić huśtawkę samemu?

Krok 1 – drewniana huśtawka - określ wymiary i konstrukcję

W Internecie znajdziesz gotowe projekty huśtawek. Określ swoje potrzeby i wybierz rozmiary, które najlepiej sprawdzą się w Twojej aranżacji. Najłatwiej będzie wykonać huśtawkę o prostej konstrukcji. Drewniane siedzisko zostanie zamontowane na dźwigarze, który oprze się na trójkątnych podporach. Na dole podpór znajdą się dodatkowe belki usztywniające, które zwiększą stabilność konstrukcji nośnej. Obie podpory w swoim kształcie będą przypominały literę „A”.

Krok 2 – wybierz i zabezpiecz drewno

Wiele osób zastanawiających się jak zrobić huśtawkę ogrodową ma pewne problemy z wyborem materiału. Tymczasem wybór jest stosunkowo prosty. Na meble ogrodowe dobrze nadaje się drzewo iglaste, takie jak sosna czy świerk. Najłatwiej będzie wybrać się do składu budowlanego i na miejscu skompletować wszystkie potrzebne materiały. Przydadzą się nam gotowe stemple budowlane. Dużym atutem tego rozwiązania okazuje się łatwo dostępność oraz atrakcyjna cena zakupu. Stemple budowlane przytniemy na odpowiednią długość, dopasowaną do rozmiarów naszej przyszłej huśtawki.

Oprócz stempli musimy dokupić także zastrzały usztywniające, wkręty do drewna, deski na siedzisko, haki z nakładkami, obejmy i gruby łańcuch, który utrzyma siedzisko.

Po zakupie i docięciu drewnianych stempli pamiętajmy o ich zabezpieczeniu. Huśtawka ogrodowa będzie narażona na działanie wilgoci oraz zmiennych warunków pogodowych. Dlatego drewno należy zaimpregnować dobrej jakości preparatem ochronnym. Więcej porad na temat drewna znajdziesz w tym miejscu.

Krok 3 – jak zrobić huśtawkę ogrodową - wykonaj słupy podporowe

Jak zbudować huśtawkę? Zabezpieczone przed wilgocią i docięte na wymiar stemple budowlane możemy wykorzystać do budowy słupów podporowych. Stemple układamy na ziemi i ustawiamy w odpowiedniej pozycji. Materiał musi zachodzić na siebie i tworzyć kształt trójkąta. Dół podpór powinien być szeroko rozstawiony, co zagwarantuje stabilność podczas huśtania. Odległość pomiędzy dolnymi krańcami podpory powinna osiągnąć ok. 200 cm.

Po dokładnym rozplanowaniu podpory zaznaczamy ołówkiem miejsca łączenia stempli. Przy pomocy dłuta docinamy drewno tak, by belki zachodziły na siebie. Następnie łączymy je na sztywno za pomocą wkrętów. Do każdego słupa podporowego montujemy dodatkową, dociętą na wymiar belkę stabilizującą.

Krok 4 – przygotuj i zamontuj drewniany dźwigar

Do zaimpregnowanego, drewnianego dźwigara montujemy obejmy, które posłużą do zamontowania łańcucha utrzymującego siedzisko. Pamiętajmy, że odległość pomiędzy obejmami powinna równać się odległościom pomiędzy miejscami montażu łańcuchów na siedzisku.

Przygotowany dźwigar łączymy na sztywno ze słupami podporowymi. Dla wzmocnienia całej konstrukcji warto zamontować dodatkowe zastrzały usztywniające. Potrzebujemy czterech zastrzałów, które montujemy z każdej strony dźwigara. Optymalnie byłoby połączyć je pod kątem 600.

Krok 5 – huśtawka ogrodowa prawie gotowa - zamontuj siedzisko

Przygotowane uprzednio siedzisko z drewnianych desek łączymy z konstrukcją nośną huśtawki. W wyznaczonych miejscach przytwierdzamy cztery haki z nakrętkami. Następnie montujemy karabińczyk, który połączy siedzisko z łańcuchem. Przygotowane siedzisko montujemy do dźwigara przy użyciu zamontowanych wcześniej obejm. Jeśli zastanawiasz się także, jakie meble ogrodowe wybrać, przeczytaj ten artykuł.

O czym jeszcze warto pamiętać przy budowie huśtawki?

Powyżej opisaliśmy pokrótce, jak zrobić huśtawkę z drewna. Jednak przed rozpoczęciem prac musimy też zadecydować o mobilności mebla. Nasza drewniana huśtawka może pozostawać na stałe w jednym miejscu. W tym przypadku zaleca się zamontowanie kotew i zabetonowanie ich w ziemi. Dzięki temu drewniana huśtawka będzie bardzo stabilna i nie przewróci się podczas intensywnego huśtania. Dodatkowo drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone przed oddziaływaniem wilgotnej gleby.

Huśtawki ogrodowe mogą mieć także mobilne zastosowanie. Jednak w tym przypadku warto zabezpieczyć słupy podporowe od spodu. Huśtawka ogrodowa gotowa!

ikona podziel się Przekaż dalej