Szukanie wody na działce

W jakim celu szukamy wody na działce

Szukanie wody na działce pod studnię głębinową jest konieczne, jeśli działka nie ma dostępu do wody miejskiej z wodociągów. Może się zdarzyć, że jest to jedyne rozwiązanie, jeśli ukształtowanie terenu sprawia, że doprowadzenie wody miejskiej jest niemożliwe lub zbyt kosztowne. Jednak, nawet jeśli działka podłączona jest do wodociągu, warto zdecydować się na własne, niezależne źródło wody. Woda ze studni pozwala na niezależność i duże oszczędności. Można ją wykorzystać do pojenia zwierząt lub podlewania ogrodu. Ponadto woda z własnej studni może być lepszej jakości niż woda z wodociągów.

Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania wody należy zbadać możliwości terenu, aby dowiedzieć się czy budowa studni będzie opłacalna. Woda znajduje się na różnych głębokościach i w różnej ilości. Znajduje się ona w warstwach wodonośnych, czyli w warstwach piasku lub żwiru przesyconych wodą. Dlatego też należy ocenić koszty przedsięwzięcia, gdyż podłączenie działki do wodociągów miejskich może okazać się tańsze niż budowa studni. Jeśli woda występuje bardzo głęboko, musimy zdecydować się na studnię głębinową. Wówczas koszty budowy studni mogą okazać się zbyt wysokie. Również w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych lub niekorzystnego układu warstw wodonośnych budowa studni może okazać się niemożliwa lub zbyt kosztowna. W takim przypadku instalacja wymaga dodatkowej kontroli i dodatkowych zabezpieczeń, aby nie doprowadzić do zalania pobliskich budynków.

Metody szukania wody na działce

Najlepiej zacząć szukanie wody samemu, gdyż metody szukania wody domowym sposobem są najtańsze i skuteczne. Możemy również zatrudnić firmę specjalistyczną.

Sprawdzone metody jak znaleźć wodę na działce samemu:

  • szukanie wody różdżką,
  • szukanie wody na podstawie obserwacji tereny u roślin,
  • badanie terenu na podstawie map geologicznych,
  • metoda elektrooporowa,
  • metoda potencjałowa,
  • wiercenia próbne.

Warto pamiętać, że nigdy nie znajdziemy idealnego miejsca na studnię. Należy wybierać miejsce, gdzie występują wody podziemne, a jednocześnie jest to miejsce z daleka od zanieczyszczeń. Może się zdarzyć, że woda znajduje się tak głęboko, że inwestycja jest nieopłacalna. Koszty budowy studni są na tyle wysokie, że warto zastosować kilka metod poszukiwania wody jednocześnie. Sprawdź także ten artykuł: Studnie głębinowe - cena, pozwolenie, wiercenie i inne ważne informacje.

Jak znaleźć wodę na działce samemu - 4 najlepsze metody

Szukanie wody na działce domowym sposobem - mapy geologiczne, obserwacja terenu

Poszukiwanie wody należy zacząć od zapoznania się z mapami hydrogeologicznymi terenu. Jest to metoda od której należy zacząć, gdyż mapy mogą pokazać, gdzie należy dokonać badań geologicznych. Mapy pokazują, czy na danym terenie jest woda i na jakiej głębokości.

Obserwacja terenu może nam pomóc w znalezieniu miejsca, gdzie znajduje się woda poprzez analizę roślin. Woda może być tam, gdzie rosną wodolubne rośliny, na przykład topole, wierzby, trzciny, turzyce lub sity.

Warto również porozmawiać z sąsiadami i dowiedzieć się, czy ktoś budował studnię i na jakiej głębokości są warstwy wodonośne. Dodatkowym sposobem jest wykopanie dołka o głębokości około pół metra. Jeśli na dnie pokaże się woda, oznacza to, że mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych.

Jak znaleźć wodę pod studnię głębinową różdżką

Niegdyś szukano wody przy pomocy różdżki. Posługiwano się wahadełkiem, różdżką lub gałązką brzozy w kształcie litery V. Na podstawie wahań różdżki doświadczony radiesteta mógł z powodzeniem wykryć występowanie cieków wodnych. Jest to sposób skuteczny i stosowany do dziś, gdyż pozwala wykryć wodę w każdym terenie.

Obecnie mało kto umie stosować te metody, dlatego też należy zatrudnić różdżkarza. Nie jest to kosztowne, jednak poszukiwanie wody różdżką jest obarczone dużym błędem. Różne instalacje podziemne, uskoki geologiczne, stacje nadawcze oraz pole wytwarzane przez linie wysokiego napięcia powodują, że poszukiwanie różdżką może dać błędne wyniki.

Szukanie wody metodą elektrooporową

Metoda elektrooporowa polega na umieszczeniu elektrod w wybranych miejscach. Przepływ prądu powoduje, że woda ulega jonizacji i przewodzi prąd. Sprawdzamy napięcie prądu przy pomocy woltomierza lub amperomierza. Wyniki otrzymujemy już po 2 godzinach.

Jest to szybka i tania metoda, która pozwala od razu określić, czy na danym terenie jest woda. Wadą tej metody, jest fakt, że daje ona nieprawdziwe wyniki, jeśli w pobliżu są metalowe ogrodzenia, linia kolejowa lub instalacje podziemne.

Metoda potencjałowa

Metoda ta polega na mierzeniu naturalnego pola elektromagnetycznego. W gruncie umieszczamy specjalne elektrody i mierzymy potencjały między elektrodami. Na podstawie analizy tych potencjałów możemy określić na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Metodę tę wykorzystuje się zwykle na zboczach.

Najbardziej skuteczną metodą są próbne odwierty. Jest to jednak metoda bardzo kosztowna. Dlatego też prywatni inwestorzy zwykle zaczynają od poszukiwania wody różdżką. Następnie stosuje się elektryczne sondowanie. Metoda potencjałowa i próbne odwierty stosowane są najrzadziej.

ikona podziel się Przekaż dalej