Prysznic ogrodowy krok po kroku

Czy warto zrobić prysznic ogrodowy

Prysznic ogrodowy to może nie jest wyposażenie pierwszej potrzeby, ale warto o nim pomyśleć. W nowych ogrodach warto wyznaczyć dla niego trochę miejsca, by móc go łatwo zaaranżować. Jest t dobre rozwiązanie z wielu powodów. Przede wszystkim prysznic do ogrodu jest wygodny, jeśli lubisz prace blisko natury – sadzenie roślin, pielenie i kopanie. Zadbany ogród oznacza niestety dość duży wysiłek przy „brudnych” zajęciach, a taki prysznic pozwoli zmyć z siebie cały brud, kurz, ziemię i pot przed wejściem do domu.

Z drugiej strony prysznic ogrodowy może być po prostu bardzo przyjemny! Jest to niezawodny sposób na relaks! Prysznic w naturze, przy śpiewie ptaków, na trawie, przy mocnych promieniach słońca – to przecież idealne rozwiązanie. Przyda się także, jeśli masz w ogrodzie basen lub lubisz zażywać kąpieli słonecznych. To dobry sposób na schłodzenie się w upalne dni. A cena prysznica do ogrodu nie jest wcale taka wysoka, jak mogłoby się wydawać.

Prysznic do ogrodu z podgrzewaczem czy bez?

Prysznic do ogrodu może być podłączony do instalacji wodnej, na przykład do samej zimnej lub do zarówno zimnej, jak i ciepłej wody. Może być także z pojemnikiem na wodę, w którym woda się nagrzewa pod wpływem słońca lub po prostu z podgrzewaczem, który ociepli wodę przed używaniem.

Prysznice tego rodzaju najczęściej są z pojemnikiem, w którym zebrana jest woda. Mają podgrzewacze elektryczne lub solarne. Te drugie są bardziej ekologiczne, nie wymagają użycia prądu, więc, chociaż są droższe na początku, koszty ich eksploatacji są po prostu minimalne. Niestety komfortowe korzystanie z prysznica możliwe jest tylko wtedy, gdy świeci słońce i jest bardzo ciepło. Inaczej woda się nie nagrzeje.

Prysznic z podgrzewaczem elektrycznym wymaga bezpiecznego podłączenia do instalacji. Trzeba przestrzegać przepisów, by było to w pełni bezpieczne. Zewnętrzny prysznic na działce generuje także koszty zużytej energii elektrycznej. Za to korzystanie z niego jest o wiele prostsze i bardziej komfortowe – zawsze masz ciepłą wodę, niezależnie od tego czy mocno świeci słońce i jak bardzo gorąco jest.

Najprostszy prysznic ogrodowy

Cena prysznica do ogrodu może być naprawdę minimalna. Jest kilka sposobów, by zrobić prosty prysznic ogrodowy, który nie wymaga budowy, fundamentów ani wielkich wydatków. Najprostszym sposobem jest… stojak i wąż ogrodowy. Powieszenie węża na specjalnym uchwycie (można kupić dedykowany do tego stojak) to sposób mobilny, łatwy w montażu, zachęcająca jest także jego cena. Z drugiej strony nie jest to prysznic z pojemnikiem, co oznacza, że woda jest zimna i nie zawsze zachęca do korzystania. Z sprzedaży dostępny jest także prysznic – stojak na trójnogu, który łatwo można rozkładać w ogrodzie.

W podobny sposób można zrobić prosty prysznic z pojemnikiem na wodę. Tutaj cena jest nieco wyższa, ponieważ trzeba kupić kilkudziesięciolitrowy zbiornik. Wystarczy go napełnić, postawić na odpowiedni stojak i poczekać, aż się nagrzeje. Do pojemnika można zamontować odpowiedni kran lub wąż. Kiedy woda się nagrzeje, można ją puścić prosto na siebie, by się umyć albo schłodzić. Wadą takiego rozwiązania jest to, że nie ma możliwości sterowania temperaturą wody. Jednak na działce lub w małym ogrodzie może się sprawdzić, zwłaszcza jeśli cena gra dla ciebie największą rolę.

Jak zrobić prysznic ogrodowy

Miejsce na prysznic do ogrodu

Zewnętrzny prysznic na działkę będzie bardziej praktyczny, jeśli znajdziesz dla niego odpowiednie miejsce. Takie, w którym nie będzie przeszkadzał i w którym będzie można komfortowo się umyć. Powinniśmy dobrze zastanowić się nad miejscem dla prysznica, ponieważ potem trudno jest go przestawić. Lokalizacja jest zależna od tego, czy zamierzasz zrobić odpływ i jak chcesz doprowadzać wodę – czy będzie tyko zbiornik, czy przyłączenie do instalacji wod-kan w domu. Oczywiście prysznic powinien być dość daleko od takich elementów jak piwniczka ogrodowa, grządki podwyższone czy ogrzewacz tarasowy.

Pod uwagę warto wziąć także osobiste preferencje i wygodę. Prysznic powinien znajdować się w miejscu, do którego łatwo będzie dojść z basenu czy po pracy w ogródku. Jeśli jest to zwykły stojak z parawanem, całość można łatwo przenieść, ale już bardziej zaawansowane budowle wymagają zrobienia fundamentów lub odpowiedniego przygotowania podłoża, a to już jest trudne do ruszenia. A może chcesz się dowiedzieć, jak zrobić miejsce na ognisko?

Najprostszym rozwiązaniem, którego cena także jest niższa, jest zrobienie prysznica przy ścianie domu. Zewnętrzny prysznic dzięki temu będzie łatwiej podłączyć do bieżącej wody. W tym momencie wystarcza parawan i słuchawka prysznicowa, nie jest to prysznic z pojemnikiem. Z drugiej strony lecąca z dużym ciśnieniem woda może uszkodzić elewację i przyczynić się do powstawania grzyba. Aby temu zapobiec, na ścianie budynku warto zamontować ściankę z pleksi lub drewnianą, która będzie chroniła elewację przed wilgocią. A może zainteresuje cię także ten artykuł: Sauna ogrodowa - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze i budowie?

Prysznic do ogrodu – podłoga

Jeśli chodzi o podłogę do prysznica, znaczenie ma wiele czynników. Jeśli kąpieli będziesz zażywać sporadycznie, a grunt w miejscu, w którym stanie prysznic, jest przepuszczalny, w zasadzie nie trzeba robić nic szczególnego – woda bez problemu wsiąknie. Jeśli jednak inwestujesz w prysznic zabudowany lub będą z niego korzystać goście, którzy wyjdą z basenu, konieczne jest zamontowanie odpowiedniego odpływu.

Prysznic ogrodowy można podłączyć do kanalizacji, by zbierała ściekającą wodę. W takim wypadku oznacza to koszty oraz konieczność przekopywania ogródka. Z drugiej strony jednak można używać w nim szamponów i płynów do kąpieli. Możesz także stworzyć własny drenaż i odpływ. Woda będzie wsiąkała, jeśli wykopiesz dół na głębokość około 35-40 cm, wysypiesz go drobnym gruzem lub żwirem. Na tym można dla wygody ułożyć płyty kamienne lub betonowe, albo po prostu deski, na przykład panele z kompozytu, takie tarasowe. Pamiętaj, by w tym przypadku nie korzystać ze środków myjących, które mogą wchłaniać się w wodę i szkodzić okolicznym roślinom, bezkręgowcom i mikroorganizmom żyjącym w glebie.

Prysznic ogrodowy – aranżacja

Prysznic ogrodowy tak naprawę możesz zrobić samodzielnie i masz naprawdę szerokie pole do popisu. Zwykły stojak, prysznic z pojemnikiem lub bez, mniejsza, czy większa cena – wybór jest bardzo szeroki. Prysznic do ogrodu powinno się zabudować ścianami bocznymi. Można je zrobić z dowolnych materiałów.

Może być to po prostu konstrukcja z parawanem, drewnianym lub plastikowym, rurki obleczone grubą plandeką czy tego rodzaju konstrukcje. Jeśli jednak zależy ci na estetyce, a cena nie gra aż takiej roli, warto pomyśleć o drewnie. Taki prysznic można zbudować samodzielnie, podobnie jak piwniczka ogrodowa, grządki podwyższone czy ogrzewacz tarasu. Wystarczy trochę desek i sprytu. Prysznic o drewnianych ścianach zaczyna się od stworzenia prostego stelażu, do którego przybija się deseczki. Nie można zapomnieć o przemalowaniu całości bejcą lub innym środkiem zabezpieczającym oraz wodoodpornym lakierem do stosowania na zewnątrz. Dzięki temu prysznic do ogrodu będzie bardziej trwały.

Jeśli chcesz zamontować solary, warto zbudować dach, na którym można je umieść. Pod spodem może być zbiornik na wodę. Zewnętrzny prysznic może być eko, solary bardzo w tym pomagają! Pamiętaj tylko, by nie używać żadnych detergentów, które wchłaniają się w ziemię.

ikona podziel się Przekaż dalej