Rodzaje pomp do studni

Okazuje się, że możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami studni, z której będziemy pobierać wodę do nawadniania ogrodu. Jest to bardzo ważne przy wyborze konkretnej pompy, ponieważ nie każde urządzenie może być dedykowane do każdej studni. W końcu możemy mieć zarówno studnię głębinową, jak i również kręgową. Pierwsza z nich jest najczęściej wiercona lub kopana, tak aby dostać się do warstwy wody głębinowej. Dzięki temu możemy pozyskać wodę, która nie będzie rzeczywiście zanieczyszczona. Niestety w przypadku wody kręgowej dokopujemy się zazwyczaj do płytszych warstw wodonośnych. Z tego powodu woda nie nadaje się do użytku. Studnie kręgowe obecnie są rzadko budowane, ponieważ nie są one takie praktyczne jak studnie głębinowe.

Wybierając odpowiednią pompę do studni, która będzie przeznaczona do nawadniania ogrodu, możemy skupić się na takich urządzeniach jak:

  • Pompa głębinowa - ze względu na dużą popularność studni głębinowych, również pompa głębinowa znajduje najczęstsze zastosowanie. Tutaj na pewno warto wspomnieć o tym, że jest to pompa przeznaczona do nawadniania ogrodu, którą można stosować, gdy warstwa wodonośna znajduje się poniżej 8 metrów głębokości. Ze względu na jej montaż w głębi studni, musi ona mieć na swoim wyposażeniu specjalne zabezpieczenie przed ewentualnymi przepięciami.
  • Pompa zanurzeniowa - zastanawiając się nad tym, jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepsza, jeżeli posiadamy studnię kręgową, to ciekawą propozycją będzie pompa zanurzeniowa. Określana jest również jako pompa pływakowa, ponieważ raczej służy do przepompowania wody lub jej wypompowania. Chociaż sprawdza się także w momencie, kiedy w studni kręgowej cały czas utrzymuje się wysoki poziom wody. Pomocnym rozwiązaniem jest to, że jeśli lustro wody się obniży, pompa zanurzeniowa samoistnie się wyłączy.
  • Pompa hydroforowa - są to również bardzo często wybierane pompy, których wyróżnia zadowalająca wydajność. Jej praca polega na automatycznym włączeniu, w momencie, kiedy dochodzi do spadku ciśnienia w ujęciu wody. Taka pompa hydroforowa najczęściej wykorzystywana jest w miejscach, w których w ogóle nie ma podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. W związku z tym pobór wody odbywa się tylko i wyłącznie z własnego ujęcia.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy?

Wiedząc już, jaka pompa do studni do podlewania ogrodu jest w ogóle możliwa do zakupienia, warto również sprawdzić, na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę przed jej zakupem. Jeżeli na przykład interesuje nas pompa zanurzeniowa, to przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jak największą wydajność urządzenia. Jest ona mierzona w metrach sześciennych na godzinę lub też w litrach na minutę bądź na godzinę. Najczęściej możemy zakupić urządzenia, które będą wyróżniać się wydajnością od 7 tys. do ok. 8 tys. litrów na minutę. Taka wydajność okaże się w zupełności wystarczająca. Należy jednak mieć jednak na uwadze, że pompa zanurzeniowa zazwyczaj może wyróżniać się wydajnością nawet do 10 tys. litrów na godzinę. Kolejnym ważnym parametrem, który nam wskaże, która pompa jest bardzo dobra, jest jej wysokość podnoszenia.

Na odpowiednią wydajność powinniśmy zwracać uwagę również przy wyborze pompy głębinowej. Najczęściej możemy maksymalnie liczyć na wydajność na poziomie do 100 litrów na minutę. Nie bez znaczenia jest również szerokość pompy, ponieważ jak wiadomo, bardzo często mamy do czynienia tak naprawdę ze studniami wierconymi. Dlatego szerokość pompy głębinowej utrzymuje się na poziomie od kilku do kilkunastu centymetrów. Dobra pompa głębinowa to urządzenie, którego moc jest na tyle wystarczająca, aby rzeczywiście sprawnie wyciągać wodę z głębokiej warstwy wodonośnej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat studni.

Ceny pomp do studni

Jeżeli już wiemy, jaka pompa do studni do podlewania może okazać się najlepsza, to chcemy się też dowiedzieć, ile kosztują konkretne modele takich pomp. Oczywiście nie powinniśmy kierować się tylko jak najniższą ceną, ale tak naprawdę, jak najlepszą jakością takiej pompy, a także by posiadała odpowiednią moc pozwalającą na swobodne nawadnianie ogrodu.

Przykładowe ceny pomp do studni, które zwiększą wydajność podlewania ogrodu

Nazwa pompy

Cena

Bardzo dobra pompa głębinowa 2,5SC 3,/23, moc 0,37kW, wydajność 50 l/min

536,00 zł

Bardzo dobra pompa głębinowa 3’’ EVJ 1,8-120-0,55, moc 0,55kW

539,00 zł

Pompa głębinowa SKT 100 0,75/400v Omnigena

581,00 zł

Pompa hydroforowa MHI 1300 MH IBO 230V

434,00 zł

Pompa zanurzeniowa 1600 l/h - 1100 W

329,00 zł

Już wiemy dokładnie, jaką pompę możemy zakupić do naszej studni, aby swobodnie podlewać ogród, nie zapomnijmy również o innych kwestiach związanych z pracami na terenie naszej posesji. Może chcesz się dowiedzieć, jak urządzić altanę w ogrodzie? Albo interesuje Cię, jak tanio zrobić ścieżki w ogrodzie? Znajdując odpowiedzi na powyższe pytania, sprawisz, że Twój ogród będzie eksponował się naprawdę pięknie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły