Sterownik nawadniania ogrodu – zasada działania

Elektroniczny system automatycznego podlewania ogrodu jest coraz bardziej popularny z uwagi na swoje zalety. Taki programator sprawdza się z powodzeniem w ogrodach o dużej powierzchni. Ręczne podlewanie trawnika jest żmudne i męczące, dlatego automatyczny system kropelkowego dostarczania wody znajduje coraz więcej zwolenników. Sterownik nawadniania umożliwia optymalnie wykorzystać wodę dostarczaną do ogrodów.

Elektroniczny system podlewania trawnika w ogrodzie składa się z linii nawadniających, czujników deszczu i wilgotności gleby oraz z automatycznego sterownika całego systemu. Ilość elektrozaworów włączających zasilanie wody zależy od tego, czy instalacja będzie podzielona na 1 sekcję, 2 sekcje, 3 sekcje, 4 sekcje lub więcej. Elektroniczne sterowniki i programator są w stanie włączać zasilanie w odpowiednich strefach na podstawie danych docierających z czujników.

Sterowniki i programatory systemu nawadniania kropelkowego to urządzenia zewnętrzne, które mogą być zamontowane na ścianie domu czy blisko wyjścia całej instalacji. Warto jednak pamiętać, aby w pobliżu sterownika nie był stosowany ocet na chwasty czy inny preparat chwastobójczy lub antygrzybiczny. Może wtedy dojść do uszkodzenia zewnętrznej obudowy sterownika, jak również całego systemu.

Modele sterowników do podlewania ogrodów

Mechaniczne podlewanie trawnika wodą odbywa się dzięki prawidłowej pracy sterownika elektronicznego. Wymaga on najczęściej dostępu do prądu o napięciu 230 V. Sterownik nawadniania może być czasowy, na baterie. Można również spotkać się z określeniami na sterownik jak kropelkowy i mechaniczny. Na rynku można znaleźć sterowniki różnych producentów. Jednym z najpopularniejszych jest firma Gardena specjalizująca się w produktach i sprzętach ogrodniczych.

Jednym z najlepszych modeli jest sterownik wielokanałowy Smart Gardena. Jest to system, który może kontrolować 6 stref nawadniania. Zewnętrzne sterowniki podłączone są bezprzewodowo przy pomocy routera ze Smart Sensorem monitorującym poziom wilgotności. Podlewanie trawnika jest intuicyjne i w pełni zautomatyzowane. Sterownik posiada możliwość czasowego włączania i wyłączania różnych stref nawadniania. Ogromną zaletą tego systemu jest nie tylko mechaniczny sposób nawadniania, ale także możliwość sterowania wszystkim z poziomu specjalnej aplikacji w smartfonie.

Sterownik nawadniania ogrodowego na tablecie, a także rodzaje, opinie, cena, porady
Polecany sterownik nawadniania ogrodowego krok po kroku, czyli rodzaje, opinie, cena

Firma Gardena w swojej ofercie posiada różne modele sterowników nawadniania czujników deszczu, temperatury czy routerów Gardena Smart. Jest to nowoczesne rozwiązanie w przypadku domów inteligentnych czy ogrodów o dużej powierzchni. Na rynku znaleźć można również inne sterowniki nawadniania, które posiadając podstawowe funkcje będą spełniać swoją rolę w 100%. Warto rozważyć zakup mniej profesjonalnych urządzeń zwłaszcza w przypadku niewielkiego systemu automatycznego nawadniania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o systemie nawadniania ogrodowego?

Zestawienie cenowe wybranych sterowników

Koszt stworzenia systemu automatycznego nawadniania zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim od powierzchni, która ma być podlewana. Długość linii nawadniających i elektrozaworów wpływa na całkowitą cenę inwestycji. Wybór sterownika nawadniania zależy od budżetu inwestora. Można zakupić zarówno najlepszy model, który jest połączony bezprzewodowo ze smartfonem, jak również taki bardziej tradycyjny czasowy na baterie. Poniżej zestawienie 5 wybranych modeli sterowników na każdą kieszeń.

Wykaz wybranych modeli sterowników nawadniania wraz z cenami

Model sterownika podlewania

Przykładowa cena

Gardena Smart Sterownik zestaw router + sterownik nawadniania wielokanałowy + czujnik wilgotności

1499,00 zł

Gardena Smart wielokanałowy sterownik nawadniania (bez routera)

926,00 zł

Gardena smart sterownik nawadniania jednokanałowy (bez routera)

732,00 zł

Programator nawadniania 4 sekcje Start Plus 4 Rain

199,00 zł

vidaXL Automatyczny, cyfrowy sterownik nawadniania, podwójny wylot

161,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej