Nawadnianie kropelkowe - informacje, wykonanie, ceny, opinie
Zadbany i zielony ogród wymaga regularnego podlewania. Z pomocą przychodzi nam nawadnianie kropelkowe. Jak działa taki system? Jaka może być cena instalacji i jak przebiega podlewanie warzyw, kwiatów bądź krzewów? Omawiamy najważniejsze kwestie związane z systemem nawadniania kropelkowego i wskazujemy możliwości jego wykonania.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nawadnianie kropelkowe – z jakich elementów składa się taka instalacja? Gdzie warto umieścić system nawadniania?
Czym dokładnie jest nawadnianie kropelkowe
Nawadnianie kropelkowe było niegdyś stosowane w profesjonalnej uprawie warzyw w tunelach foliowych. Dziś systemy nawadniające są coraz częstszym elementem wyposażenia ogrodu. Linia nawadniająca przynosi wiele korzyści, a prosta instalacja wcale nie musi wiązać się z wysokimi cenami inwestycji. Dzięki temu rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.
Jak działa nawadnianie kropelkowe? System nawadniający dostarcza odpowiednią ilość wody w pobliżu systemu korzeniowego roślin (na przykład uprawianych w ogrodzie warzyw). Linia kropelkująca dozuje wodę bardzo powoli, ale przez długi czas. W ten sposób odbywa się najwydajniejsze podlewanie roślin.
Dokładny sposób dozowania wody będzie uzależniony od rodzaju systemu nawadniającego. Instalacja nawadniająca może wykorzystywać specjalne węże kropelkujące. Dużą popularnością cieszy się także linia oraz system wykorzystujący taśmy. Każde z tych rozwiązań może różnić się cenami materiałów i elastycznością przewodów, mimo tego sposób ich montażu i lokalizacja na przestrzeni ogrodu jest bardzo zbliżona.
Warto także zauważyć, że woda może być dawkowana przez emitery igłowe bądź kroplowniki. Dobrze zaprojektowany system będzie w stanie doprowadzać optymalną ilość wody do konkretnych warzyw. Instalacja wymaga oczywiście odpowiedniego rozplanowania i dopasowania systemu nawadniającego do specyfiki planowanej uprawy.
Najlepiej byłoby, gdyby podlewanie systemem kropelkowym zostało przewidziane jeszcze przed założeniem ogrodu. W ten sposób unikniemy kolejnych przeróbek i będziemy w stanie optymalnie wytyczyć przebieg wszystkich elementów wyposażenia. Instalacja nawadniania kropelkowego może być także wykonana w zaaranżowanym już ogrodzie. Musimy wtedy rozplanować lokalizację systemu, wkopać węże i zapewnić odpowiedni montaż. Instalacja nie wymaga bardzo inwazyjnych prac, jednak jej przeprowadzenie w zaaranżowanym już ogrodzie będzie nieco trudniejsze do zrealizowania.
Zalety i możliwości zastosowania podlewania kropelkowego do ogrodu
Linia lub węże kropelkujące do ogrodu mogą być bardzo przydatnym rozwiązaniem. Jedną z najczęściej docenianych zalet tego rozwiązania jest oszczędność czasu. Nawadnianie kropelkowe najlepiej sprawdza się w średnich bądź dużych ogrodach, przy których tradycyjne podlewanie warzyw lub kwiatów byłoby mocno uciążliwe. Podlewanie za pomocą systemu kropelkującego umożliwia uzyskanie optymalnych efektów ogrodniczych, dzięki czemu zdobyło bardzo dobre opinie.
Wielu posiadaczy nawadniania kropelkowego wskazuje także na dużą precyzję w podlewaniu. Woda dociera bardzo blisko systemu korzeniowego roślin, a gleba wokół może pozostawać sucha. Dzięki temu zmniejsza się ilość chwastów, a podlewanie zużywa mniejsze ilości wody. Kolejnym często docenianym atutem jest fakt, że elementy systemu (węże, linia nawadniająca, emitery itp.) znajdują się pod ziemią i są niewidoczne. Przynosi to dodatkową korzyść, bowiem podlewanie nie moczy naziemnych części roślin i może się odbywać o każdej porze dnia bez obawy o poparzenie liści.
Jedynym mankamentem rozwiązania jest cena instalacji. Co prawda instalacja nie musi być bardzo kosztowna, jednak system będzie także wymagał okresowych napraw i konserwacji. Rozwiązanie nie zawsze zdaje egzamin w niewielkich ogrodach, w których bez trudu radzimy sobie z podlewaniem tradycyjnym. Sprawdź także ten artykuł: 4 najlepsze sposoby na nawadnianie trawnika - zobacz co wybrać.
Jak wykonać nawadnianie kropelkowe ogrodu? Jaka jest przybliżona cena systemu?
System nawadniania ogrodu powinien być dobrze zaplanowany. Dzięki temu cała instalacja umożliwi najbardziej wydajne podlewanie warzyw, kwiatów bądź owoców. W pierwszej kolejności wybierzmy odpowiednie elementy (do wyboru pozostają węże kropelkujące, linia kropelkująca, emitery itp. Linia kropelkująca świetnie sprawdza się w przypadku upraw warzyw i innych roślin, które rosną w zaplanowanych rzędach. Z kolei igły kropelkujące lepiej sprawdzają się przy podlewaniu pojedynczych roślin i będą idealnym rozwiązaniem dla ogrodników, którym zależy na precyzyjnym dawkowaniu odpowiedniej ilości wody.
Załóżmy, że w naszym ogrodzie znajdzie się klasyczna linia kropelkująca. Na wstępie warto dokładnie rozplanować jej położenie. W tym celu wytyczamy długość systemu nawadniającego, jego wydajność i możliwości. Dobrze będzie zaplanować kilka stref nawadniania, co umożliwi precyzyjniejsze dawkowanie wody (w zależności od zapotrzebowania konkretnych roślin).
W kolejnym kroku dobieramy wszystkie elementy systemu. Nawadnianie kropelkowe może znajdować się pod powierzchnią ziemi bądź być rozłożone bezpośrednio na gruncie. Poszczególne linie kropelkujące łączymy ze sobą za pomocą złączek. W systemie możemy też zamontować elementy z kompensacją ciśnienia. Jeśli do podlewania używana będzie woda z kranu, koniecznie wyposażamy system w reduktor ciśnienia. Ma to na celu zabezpieczenie instalacji oraz samych roślin przed zbyt dużym ciśnieniem wody. Woda do podlewania może być też pobierana ze studni. Najkorzystniejszym z ekonomicznego punktu widzenia jest podlewanie wodą opadową, którą gromadzi się w dużych pojemnikach na deszczówkę.
Nieodłącznym elementem systemu są także filtry i wyłącznik nawadniania. Bardziej zaawansowana instalacja może być dodatkowo wyposażona w efektywny system sterowania. Dobór wszystkich elementów systemu nawadniającego wymaga przynajmniej podstawowego doświadczenia. Na szczęście w ofertach sprzedaży pojawiają się także kompletne systemy nawadniające, zawierające wszystkie niezbędne elementy. Wystarczy dobrać odpowiednią instalację do własnego ogrodu. Zestaw będzie już wyposażony w odpowiednio dobrane węże, emitery, zawory, złączki i inne elementy montażowe.
Jaka jest cena systemów nawadniania ogrodu?
Nawadnianie kropelkowe może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Ostateczna cena będzie uzależniona od wybranych materiałów, wielkości instalacji, jakości zastosowanych elementów oraz opcji dodatkowych. Cena najbardziej podstawowych zestawów do samodzielnego montażu rozpoczyna się już od kwoty 150 – 300 zł. W tej cenie znajdziemy prosty system nawadniający dedykowany do nawadniania niewielkiego obszaru. Bardziej zaawansowane instalacje z nawadnianiem podzielonym na kilka segmentów będą już kosztować 500 – 1 000 zł.
Profesjonalny system nawadniania kropelkowego do ogrodu oznacza większe wydatki. W tym przypadku cena będzie w dużej mierze uzależniona od metrażu. Im większy metraż, tym atrakcyjniejsza cena w przeliczeniu na metr kwadratowy instalacji. Koszt profesjonalnej instalacji z nawadnianiem kropelkowym może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Firma montażowa zaproponuje nam możliwe rozwiązania oraz wstępną wycenę instalacji. Ostateczna cena systemu nawadniającego do ogrodu będzie ustalona w oparciu o indywidualne ustalenia z inwestorem, specyfikę i gruntu, rozmiar instalacji, rodzaj wykorzystanych elementów systemu oraz wymagania uprawowe.