Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Nowoczesne oświetlenie ogrodu - funkcjonalność czy dekoracja

Światło pełni w ogrodzie dwojaką rolę: praktyczną i dekoracyjną. Oświetlenie ogrodu nie musi być intensywne, tak jak oświetlenie zewnętrzne domu. Nie chodzi nam o to, aby po zmroku w ogrodzie było bardzo jasno. Projektując nowoczesne oświetlenie ogrodu, zwracamy bardziej uwagę na element dekoracyjny, czyli podświetlenie atrakcyjnych fragmentów ogrodu oraz na aspekt praktyczny, czyli światło w miejscach, gdzie chcemy bezpiecznie dotrzeć.

Podświetlenie drzew i roślin

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu musi być ekonomiczne, aby nie zrujnowały nas rachunki za prąd. Dlatego też dekoracyjne oświetlenie ogrodu zwykle włączane jest na specjalne okazje: rodzinna kolacja na tarasie, przyjęcie w ogrodzie czy impreza z udziałem gości. W takich sytuacjach podświetlenie atrakcyjnych fragmentów ogrodu tworzy niepowtarzalny klimat. Dekoracyjne oświetlenie ogrodu należy starannie zaprojektować, aby uwypuklić ładne elementy ogrodu, a ukryć rzeczy nieatrakcyjne, jak drewutnia czy kompostownik.

Szczególnie zasadne jest podświetlenie atrakcyjnych drzew czy pięknych roślin. Możemy wybrać reflektory do ogrodu umieszczone w gruncie, które podświetlą piękne drzewa od dołu. Światło punktowe można tak skierować, aby podświetlało roślinę lub sprawiało, aby roślina w ciekawy sposób rzucała cień w odpowiednim kierunku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lampach z czujnikiem ruchu w ogrodzie?

Lampy zewnętrzne oświetlające ścieżki

Zdarza się, że będziemy musieli iść po coś do ogrodu po zmroku. Ze względów bezpieczeństwa warto oznaczyć światłem ścieżki, aby nie potknąć się lub nie wpaść na krzew. Ścieżki ogrodowe możemy oświetlić w dwojaki sposób: poprzez lampy stojące, słupkowe lub przez lampy najazdowe. Oświetlenie słupkowe stawiamy wzdłuż ścieżki tak aby między lampami nie tworzyły się ciemne miejsca. Warto przyjąć zasadę, że im krótsza jest ścieżka, tym niższe powinny być lampy słupkowe. Dobrym rozwiązaniem są lampy najazdowe zamontowane w ziemi po bokach ścieżki lub na samej ścieżce.

Do oznaczania ścieżki najlepiej nadają się lampy solarne lub lampy LED, które dają delikatne światło i nie oślepiają idącej osoby. Jeśli nie chcemy, aby lampy paliły się cały czas dobrze jest wybrać modele z czujnikiem ruchu.

Podświetlenie architektury ogrodowej

Rzeźby, mostek nad oczkiem wodnym, szczególnie ładne pergole czy altany uzyskują niepowtarzalny wygląd jeśli zostaną odpowiednio podświetlone po zmroku. Idealnie sprawdza się oświetlenie punktowe, jak reflektory do ogrodu, które sprawi, że ciekawy element wyłoni się z mroku. Wewnątrz altany niezbędne jest światło górne lub boczne. Sprawdź także ten artykuł o oświetleniu domu przy pomocy LED-ów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze żarówki ledowe

Planujesz wymianę żarówek w domu na ledowe i zastanawiasz się, jakie kupić? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane żarówki przez internautów.

Światło przy oczku wodnym

Oczko wodne powinno być dobrze oświetlone po zmroku nie tylko w celach dekoracyjnych, lecz także ze względu na niebezpieczeństwo wpadnięcia do wody czy choćby zamoczenia butów po ciemku. Lampy ogrodowe do oświetlenia oczka wodnego powinny być wodoszczelne. Do oświetlenia oczka wodnego, fontanny, stawu czy jeziora wybiera się lampy podwodne, które piękne wrażenie wizualne. Innym rozwiązaniem są reflektory zamontowane na brzegu.

Jakie lampy zewnętrzne najlepiej nadają się do ogrodu

Jak wybrać lampy zewnętrzne do ogrodu

Warto pamiętać, że oprawy ogrodowe narażone będą na ekstremalne warunki atmosferyczne jak zimno, deszcz, zachlapanie wodą, kontakt z ziemią i kurzem. Dlatego też lampy do ogrodu muszą mieć odpowiednio dobrany współczynnik szczelności IP nie mniejszy niż 56.

W wielu przypadkach jako oświetlenie ogrodu świetnie sprawdzają się lampy solarne, które są bezobsługowe i energooszczędne. Dają światło o niewielkim natężeniu, które zupełnie wystarcza do wskazania przebiegu ścieżki.

Oświetlenie ogrodu i ścieżki w ogrodzie, a także kinkiet ogrodowy i inne lampy do ogrodu jako nowoczesne oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu - rodzaje lamp zewnętrznych, ceny, opinie, porady

Lampy ledowe, halogenowe czy tradycyjne

Używane do niedawna żarówki wolframowe czy też świetlówki nie sprawdzały się dobrze w warunkach zewnętrznych z uwagi na duże zużycie energii elektrycznej oraz małą odporność na niskie temperatury. Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu zyskało nowy wymiar w momencie pojawienia się lamp LED. Żarówki LED doskonale pracują zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, dzięki czemu rachunki za prąd są mniejsze.

Oświetlenie ledowe daje delikatne światło o niewielkim natężeniu. Dlatego też nie oślepia w ciemności i dobrze pokazuje na przykład przebieg ścieżki ogrodowej. W miejscu, które musi być dobrze oświetlone, jak na przykład podświetlenie szczególnie pięknych okazów roślin czy oświetlenie furtki, garażu czy wejścia do domu, dobrze jest stosować reflektory halogenowe, które dają więcej światła.

Oprawy ogrodowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu

O instalacji lamp z czujnikiem ruchu decydują nie tylko względy oszczędności energii, lecz także bezpieczeństwo. Lampy z czujnikiem ruchu zasygnalizują domownikom, że ktoś znajduje się w ogrodzie lub na podwórku. Ponadto włączające się światło odstrasza potencjalnych intruzów.

Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, gdyż światło włącza się wtedy, gdy jest konieczne. Ponadto czujnik zmierzchu uruchamia światła tylko przy określonym natężeniu światła taka, aby nie reagowały na ruch w ciągu dnia, gdy jest widno. Lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu można regulować zarówno w zakresie czasu reakcji na ruch i wartości progowej natężenia światła, jak również czasu świecenia po wykryciu ruchu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu wyłącznika zmierzchowego?

Lampy do ogrodu - rodzaje i zastosowanie

Umieszczone w gruncie reflektory do ogrodu, najczęściej halogenowe, mogą wyłonić z mroku piękną roślinę, drzewo czy rzeźbę ogrodową. Kierunkowe reflektory do ogrodu można regulować tak aby strumień światła oświetlał określone miejsce i przebiegał w pożądanym kierunku. Najlepiej sprawdzają się do podświetlania atrakcyjnych elementów ogrodu od dołu lub do oświetlania furtki czy drzwi wejściowych.

Ceny reflektorów LED lub halogenowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak wybierać modele znanych i sprawdzonych producentów.

Kinkiet ogrodowy

Kinkiet ogrodowy potrzebuje doprowadzenia obwodu elektrycznego, dlatego nie wszędzie można go zainstalować. Najczęściej kinkiet ogrodowy znajduje zastosowanie do oświetlania furtki, drzwi wejściowych lub podjazdu. Kinkiety sprawdzają się również do podświetlenia roślin pnących lub wiszących.

Lampy stojące słupkowe

Lampy stojące najczęściej znajdują zastosowanie jako oznaczenie ścieżek czy podjazdu, tak aby idąc po zmroku widzieć ścieżką i nie wpaść na krzew lub drzewko czy nie podeptać grządki kwiatowej. Lampy stojące dobrze komponują się z otoczeniem, podkreślają piękno roślin i nie zakłócają aranżacji ogrodu. Najczęściej stosuje się energooszczędne i bezproblemowe lampy solarne, które można wbić w ziemię. Dobrym rozwiązaniem dla oznaczenia ścieżki są stojące oprawy ogrodowe z czujnikiem ruchu, które włączają się, gdy ktoś pojawi się na ścieżce.

Najazdowe oprawy ogrodowe

Najazdowe lampy do ogrodu wmontowane są w grunt czy też w kostkę brukową. Najczęściej mają kształt okrągły lub kwadratowy. Wykonane są z mocnych materiałów, aby wytrzymały nacisk osób chodzących czy przejeżdżającego auta. Wodoszczelne lampy najazdowe świetnie nadają się do wyeksponowania oczka wodnego. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu LED.

Lampy zewnętrzne wiszące

Wiszące lampy do ogrodu najlepiej sprawdzają się w altanach lub na tarasach. Obecnie modne stały się wiszące girlandy świetlne z żarówkami LED lub lampy solarne, które zawiesza się na drzewach, aby pięknie wyeksponować gałęzie. Wiszące girlandy ledowe można również wykorzystać do dekoracji tarasu czy altany.

Projekt oświetlenie ogrodu jest bardzo istotny nie tylko ze względu na bezpieczeństwo po zmierzchu, lecz także ze względu na estetykę ogrodu. Przy pomocy światła i odpowiednio umieszczonych opraw ogrodowych możemy uzyskać niezwykłe efekty wizualne, które pozwolą cieszyć się pięknem ogrodu także po zmierzchu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły