Pompa abisynka, czyli ozdobna pompa ogrodowa

Ręczna pompa wodna abisynka z łatwością może zostać zamontowana na terenach i gruntach przepuszczalnych, które charakteryzują się wysokim poziomem wód podziemnych. Jest ona wiercona lub wbijana w miejscach, gdzie dostęp do wód jest najbardziej możliwy. Abisynka może pobierać wodę z głębokości nie większej niż 6-8 metrów, co jest ważne podczas montażu pompy. Wyjątkiem jest pompa z dodatkowym cylindrem, który może wspomóc pobór wody z głębszych miejsc. Jest to bardzo proste urządzenie, ale niestety mało wydajne, dlatego nie może być jedynym źródłem wody dla danego gospodarstwa domowego.

Pompa ogrodowa może być wykorzystywana do pobierania wody dla celów budowlanych, rolnych czy do pielęgnacji zieleni. Z uwagi na niezbyt dobrą jakość wody czerpanej z tak małej głębokości, należy unikać wykorzystywania jej do picia. Pompa abisynka pobiera wodę na bieżąco pod niskim ciśnieniem jedynie do napełnienie przykładowo wiadra. Nie ma możliwości, aby móc ją przekazywać dalej za pomocą systemu wodociągowego.

Warto mieć na swojej działce pompę ogrodową z wielu względów. Idealnie sprawdzi się na ogródkach działkowych, na których nie ma bieżącej wody z miejskiej sieci wodociągowej. Z uwagi na niewysoką cenę pompy oraz całej konstrukcji nie będzie to duży wydatek w dłuższej perspektywie, jeśli woda będzie potrzebna okazjonalnie. Pompa abisynka może pełnić również funkcję ozdobną. Jej prosty, a zarazem ciekawy design z łatwością wkomponuje się w wiele aranżacji ogrodowych.

Pompa abisynka do wody – cena oraz koszt eksploatacji

Ozdobna ręczna pompa wodna na działce to niewielki koszt, co zostało już wspomniane we wcześniejszym akapicie. Na niską cenę duży wpływ ma materiał, z którego została ona wykonana. W skład pompy abisynki wchodzi żeliwo, które nie jest kosztownym surowcem. Sama konstrukcja pompy ogrodowej do wody kosztuje około 200-300 zł.

Do całkowitego kosztorysu należy jeszcze dodatkowo doliczyć filtr, rury czy inne elementy montażowe. W przypadku korzystania z pomocy specjalisty również robocizna będzie istotnym szczegółem. Łączny koszt będzie jednak stosunkowo niewielki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy właściciel posesji będzie chciał bardzo elegancki, wręcz zabytkowy model pompy.

Przyglądając się cenom pompy abisynki oraz kosztom montażu należy wziąć pod uwagę również późniejsze korzyści z jej posiadania. Pompa ogrodowa stanowi dodatkowe źródło wody. Ważnym szczegółem jest to, że studnia znajduje się na terenie właściciela posesji, co w pewnym stopniu uniezależnia go od miejskiej sieci wodociągowej. Dzięki temu rachunki za wodę mogą być niższe, ponieważ wodę wykorzystywaną do pielęgnacji ogrodu czerpie się z własnego źródła. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o systemie nawadniania ogrodu.

Wykaz wybranych modeli pompy abisynki do wody wraz z cenami

Model ręcznej pompy do wody

Przykładowa cena

Pompa Ręczna Abisynka czarna 610 mm

220,00 zł

Zabytkowa żeliwna pompa do wody 1690 mm

1290,00 zł

Pompa ręczna Abisynka Omnigena 1200 mm

1300,00 zł

Montaż pompy – porady praktyczne

Zamontowanie pompy ogrodowej do wody wymaga odpowiedniej jej lokalizacji. Można poprosić o pomoc specjalistę, w tym przypadku studniarza, które fachowym okiem oceni poziom wód gruntowych. Pomoże on w wybraniu właściwego miejsca dla instalacji pompy abisynki. Jeśli więc ktoś nie czuje się na siłach podjąć się samodzielnego montażu pompy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wezwał fachowca.

Pompa abisynka do wody posiada na samym dole rurę, która zakończona jest świdrem lub stożkowym ostrzem. Dzięki temu ręczna pompa wodna może być umieszczona w ziemi. Ważnym elementem pompy jest także filtr, która chroni pompę przed niekorzystnym zasysaniem powietrza. W związku z tym musi on być prawidłowo zamontowany na głębokości odpowiadającej warstwie wodonośnej.

Aby korzystanie z pompy abisynki była komfortowe, można zamontować ją na betonowym podwyższeniu. Dzięki temu w przypadku pompy małych rozmiarów nie będzie trzeba się do niej niepotrzebnie schylać. Wszelkie połączenia filtra, rury czy jej wyprowadzenia powinny być szczelne, a ziemia wokół utwardzona.

ikona podziel się Przekaż dalej