System automatycznego nawadniania ogrodu

Systemy nawadniania ogrodu - podstawowe informacje

Automatyczne nawadnianie ogrodu, jaki stanowią systemy nawadniające, pozwala zużyć ok. 50% mniej wody niż tradycyjne podlewanie ręczne. Systemy nawadniania ogrodu pozwalają dozować odpowiednią ilość wody dla poszczególnych roślin. Automatyczne nawadnianie może pracować także nocą w czasie, gdy parowanie jest mniejsze. Innym sposobem na redukcję kosztów, jakie generuje podlewanie ogrodu, jest podłączenie systemu do własnej studni.

Bardzo ważnym aspektem działania takich systemów jest to, że nie wymagają praktycznie żadnej obsługi. Podlewanie ogrodowe odbywa się samoistnie, a za jego pracę odpowiada sterownik, który jest odpowiednio zaprogramowany. Poszczególne elementy systemu nawadniającego są zamontowane na stałe w gruncie i rozmieszczone tak, by nie trzeba było ich często przestawiać. Sprawdź także inspiracje na aranżację ogrodu.

System nawadniania instalowany jest do kranu lub do studni zaopatrzonej w pompę. W każdym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiarów, można zastosować podlewanie automatyczne. Najłatwiej jednak system taki zastosować na niezagospodarowanym obszarze przed założeniem ogrodu.

Systemy nawadniania ogrodu - elementy konstrukcji

Do najistotniejszych elementów automatycznej instalacji nawadniającej należy sterownik. Jest on montowany w budynku i wysyła sygnał do elektrozaworów, które znajdują się w studzience zakopanej w ziemi, w sąsiedztwie rury zasilającej nawadnianie.

Elektrozawory w ustalonym czasie otwierają lub zamykają dopływ wody do ustalonej części ogrodu. Warto zwrócić uwagę na to, że liczba elektrozaworów jest zwykle równa liczbie sekcji wydzielonych w danym systemie. Sekcje te obejmują elementy nawadniające jednego rodzaju, którymi są np. linie kroplujące albo zraszacze.

Instalacje te uzupełniają czujniki deszczu oraz wilgotności gleby. Poszczególne elementy systemu połączone są elastycznymi rurami z polietylenu. Można również na węże ogrodowe zamontować licznik wody. A może zainteresują cię także najlepsze projekty ogrodów?

Systemy nawadniania ogrodu - rodzaje

Zraszacze statyczne charakteryzują się stosunkowo niskimi zasięgami. Stosowane są najczęściej jako nawadnianie trawnika o małej powierzchni i nieregularnych kształtach. Zraszacze tego rodzaju mogą działać w jednej sekcji jedynie samodzielnie.

Zraszacze rotacyjne, inaczej turbinowe są proste w obsłudze. Taki system nawadniania posiada duży zakres regulacji kąta i zasięgu. Zraszacze turbinowe z przekładnią zębatą pozwalają wytworzyć kurtynę deszczową. Dobrze sprawdzają się m.in. jako nawadnianie trawnika przy zróżnicowanym ukształtowaniu.

Mikrozraszacze statyczne i turbinowe przeznaczone są do zastosowania pod koronami drzew oraz krzewów. Jako nawadnianie trawnika w ogrodzie przydomowym są stosunkowo rzadko stosowane. Takie podlewanie ogrodowe sprawdza się natomiast w sadach, szklarniach itp. oraz w prywatnych posesjach, gdzie rosną bardzo stare ogrody z dużymi, wiekowymi drzewami.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

System nawadniania kropelkowego polega na dostarczaniu wody pod roślinę, czyli do jej korzenia. Ten system stosuje się do podlewania drzew, krzewów i żywopłotów. Taki system nawadniania kropelkowego jest najbardziej precyzyjnym rodzajem nawadniania, gdyż straty wody są tu minimalne i wynoszą tylko 5-10%. System nawadniania kropelkowego wymaga czystej wody lub jej filtracji. Specjalne emitery osadza się w linie kroplujące lub wkłuwa się je bezpośrednio w rurę. Emitery te mają tunelową konstrukcję i może to prowadzić do zapychania się instalacji. Rozwiązaniem są emitery samoczyszczące o turbulętnym przepływie wody. Sprawdź także, jakie są szacowane koszty zagospodarowania ogrodu.

Dalekosiężne zraszacze młoteczkowe stosowane są jako nawadnianie trawnika o dużej powierzchni, pól uprawnych, podlewanie ogrodowe, sadów, pastwisk czy boisk. Przeznaczone są one najczęściej do stosowania zewnętrznego, np. na trójnogach. Istnieją również modele montowane w ziemię, wynurzające się pod wpływem dużego ciśnienia wody. Charakteryzują się dużymi zasięgami do 54 m promienia.

System nawadniania - projekt instalacji, montaż i konserwacja

System automatycznego nawadniania ogrodu - projekt instalacji

Gdy decydujemy się na automatyczne nawadnianie ogrodu, projekt instalacji i montaż najlepiej zlecić fachowcom. Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, specjalizujące się w tego typu realizacjach. Projekt instalacji można także powierzyć architektowi krajobrazu lub osobie, która od początku projektuje nasz ogród.

Zamontowanie systemu nawadniania ogrodu jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu podlewanie roślin może być automatyczne. Trzeba tylko dostosować projekt nawodnienia.
System nawadniania ogrodu - ceny, rodzaje, projekty, na co zwrócić szczególną uwagę

Automatyczne nawadnianie to przedsięwzięcie bardzo specjalistyczne. Szczególnie warto zlecić to fachowcom, gdy obszar ogrodu jest duży i podlewanie ogrodu dotyczyć ma różnych typów roślinności, np. trawnika, klombów i grupy krzewów itp. Systemy przeznaczone do samodzielnego montażu są realizowane tylko dla bardzo małych ogrodów.

Projekt takiej instalacji powinien zawierać szczegółowe wymiary działki, rozmieszczenie budynków na niej, docelowe rozmieszczenie grup roślinności oraz dane techniczne elementów tej instalacji.

Automatyczne nawadnianie - montaż

Pierwszym etapem montażu systemu nawadniającego jest rozłożenie poszczególnych elementów instalacji w ogrodzie, w miejscach, gdzie docelowo mają być wkopane. Następnie łączy się ze sobą te elementy. Ma to celu sprawdzenie, czy nasz system nawadniania jest kompletny.

Następnie wykopuje się w gruncie rowki o głębokości ok. 20 - 40 cm. Kolejny krok to zamontowanie w tych wykopach rur, studzienki z elektrozaworami oraz zraszaczy wynurzanych, które będą tworzyć system nawadniania. Skrzynkę i zraszacze umieszcza się na 10-cm warstwie żwiru.

Kolejny etap to sprawdzenie, czy system nawadniania działa w odpowiedni sposób. Jeśli wszystko działa jak należy można zasypać rowki. Następnie podłącza się pozostałe zraszacze i linie kroplujące. Na koniec pozostaje wyregulować zasięg zraszaczy i zaprogramować sterownik.

System nawadniania - konserwacja

Aby automatyczne nawadnianie działało sprawnie przez lata, konieczne są okresowe przeglądy systemu. Szczególnie istotne jest to po zakończeniu sezonu ogrodowego, jak i przed jego rozpoczęciem, czyli jesienią i wiosną.

Jesienią, po zakończeniu sezonu ogrodowego, należy system wyłączyć i zabezpieczyć go przed mrozem. W tym celu wykorzystuje się kompresor, za pomocą którego całą instancję należy przedmuchać sprężonym powietrzem. W ten sposób usuwa się z rur resztki wody. Inny sposób to zastosowanie w poszczególnych sekcjach zaworów odwadniających.

Natomiast wiosną, przed uruchomieniem systemu nawadniającego, należy przeczyścić dysze, wyregulować zasięg zraszaczy, a także dokonać przeglądu elektrozaworów. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zanieczyszczenia mogą te elektrozawory zablokować.

System nawadniania ogrodu - koszty instalacji nawadniającej


Koszt założenia instalacji nawadniającej zależeć będzie od wielkości naszego ogrodu oraz od tego, jak ukształtowana jest jego powierzchnia. Do najlepszych producentów systemów nawadniania roślinności należy niemiecka firma Gardena. Jest to wiodący na rynku ogrodniczym producent akcesoriów służących do utrzymania zieleni w najlepszej kondycji. Gardena specjalizuje się m.in. w takich artykułach ogrodniczych jak: zraszacze do nawadniania roślin, pistolety zraszające, sterowniki nawadniania, czy węże ogrodowe.

Należy pamiętać, że im większy jest teren, tym cena za automatyczne nawadnianie każdego jego metra kwadratowego będzie niższa. Można przyjąć, że metr kwadratowy instalacji nawadniającej ogród kosztuje 10-18 zł/m2. System automatycznego nawadniania ogrodu o powierzchni ok. 1000 m2 będzie kosztował w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Cena ta to przybliżony koszt materiałów oraz robocizny. Automatyczne nawadnianie nie należy do najtańszych rozwiązań, pozwala jednak zaoszczędzić do ok. 50% kosztów zużycia wody.

W dzisiejszych czasach, aby w naszym ogrodzie rośliny miały stały i odpowiedni dostęp do wody, nie musimy już korzystać z tradycyjnych metod podlewania. Współcześnie dobrze zorganizowane i zaprogramowane automatyczne systemy nawadniania ogrodu zrobią to za nas. Nawadnianie trawnika, podlewanie kwiatów ogrodowych, krzewów i innych roślin nie zajmie nam czasu, mało tego zostanie znacznie lepiej i sprawniej wykonane przez nowoczesne rozwiązania nawadniające. Wiadra, balie i konewki dawno odeszły do lamusa, a my możemy swój czas poświęcić na zupełnie inne, lżejsze i ciekawsze zajęcia. Wybór systemu nawadniania to opcja godna rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły