Założenie pasieki na własnej działce lub posesji – czy to możliwe? Zasady i kwestie prawne
Miejsce, jakie przyszły pszczelarz wybierze na pasiekę dla rodzin pszczelich to pierwsza z wielu decyzji. Własna działka w ROD w mieści czy ogród przydomowy może nie wystarczyć. Przyjrzyjmy się bliżej przepisom i zasadą. Jakie miejsce wybrać, aby ochronić pszczelarza przed odpowiedzialnością za możliwe incydenty z udziałem owadów.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy można postawić ule, gdzie się chce?
Hobby, jakim jest pszczelarstwo, powinno być przyjemnością oraz relaksem, dlatego już na początku warto przemyśleć decyzje z tym związane, aby uniknąć w przyszłości sytuacji problematycznych. W polskim prawie nie ma konkretnego aktu prawnego, który dotyczyłby wszystkich kwestii związanych z lokalizacjami pasiek. Są jednak przepisy ogólne. Co z nich wynika?
Ule można umiejscowić w odległości:
- co najmniej 10 metrów od budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także ogrodów, podwórzy i dróg publicznych,
- co najmniej 50 metrów od autostrad i dróg szybkiego ruchu,
- co najmniej 150 metrów od obiektów publicznych np. o przeznaczeniu oświatowym, opiekuńczym, czy ochrony zdrowia,
- co najmniej 1 kilometra w przypadku w pasiekach ekologicznych od: wysypisk śmieci i spalarni śmieci, centrów przemysłowych. Chodzi tutaj o to, aby nie było zetknięcia się szkodliwych substancji z powietrza z produktami pszczelimi.
Mniejsza odległość jest dozwolona, kiedy ule będą odseparowane od wyżej wymienionego otoczenia np. płotem, murem o wysokości 3 m. Te utrudnienie powodują, iż owady mniej chętnie poruszają się na wysokości, a to chroni np. przed możliwym użądleniem.
Ule na własnym oraz cudzym gruncie
Jeśli spełnimy te warunki i jesteśmy właścicielem gruntu, to można może go wykorzystywać według uznania. Jeżeli jesteśmy dzierżawcą ziemi, to można ją wykorzystać zgodnie z zapisem umowy np. na cele rolnicze. Właśnie na podstawie takiej umowy można postawić ule.
Co mówią przepisy lokalne?
Zdarza się, że na terenie pewnych gminach obowiązują pewne akty prawa miejscowego dotyczące hodowli różnego rodzaju. W przypadku pszczół znane są np.
- zakazy hodowli,
- ule muszą znajdować się na ogrodzonym terenie, uniemożliwiającym przypadkowe wejście na jego teren osób postronnych,
- nakazy umieszczenia tabliczki ostrzegającej o sąsiedztwie pszczół,
- hodowla jedynie ras łagodnych i nierojliwych,
- zakazy dla nowej hodowli jeśli w pobliżu już jakieś się znajdują, ponieważ może dojść do zjawiska przepszczelenia, a w efekcie do walki między różnymi rodzinami pszczelimi.
Znane są zapisy, np. uchwala NR XLVII/846/16 RADY MIASTA KRAKOWA gdzie art. 28 ust. 4 mówi o tym, że hodowla pszczół jest dopuszczona, tylko kiedy skrajnie usytuowane ule z pszczołami będą ustawione „w odległości co najmniej 15 m od granicy działki lub w przypadku niemożności zachowania takiej odległości, w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki pod warunkiem zastosowania ogrodzenia osłaniającego sąsiednie posesje o wysokości co najmniej 2 metrów, uniemożliwiającego pszczołom przelot przez nie.”
Gdy decydujemy się na ule na własnej działce, należałoby uprzedzić sąsiadów. Ci mogą się odnieść do kodeksu cywilnego i oznajmić, że nasze ule utrudniają im korzystanie z ich własnej nieruchomości. Należy wiedzieć, że pożądlenie przez pszczoły jest kwalifikowane w polskim prawie jako szkoda, którą właściciel uli jest zobowiązany naprawić, zgodnie z odpowiednim artykułem kodeksu cywilnego. Sprawdź także ten artykuł na temat 12 rzeczy, których nie można robić na własnej działce.
Ule na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego?
Pewne przepisy lokalne obowiązują też na obszarze tzw. Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Z całą pewnością na terenie ROD, ze względu na nie dużą powierzchnię działek, nie ma możliwości, aby spełnić wymagane odległości. Dlatego sposób umiejscowienia uli na terenie ROD został uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców oraz zapisany w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego: Pasieka zbiorowa zgodnie z § 37 ust.3 Regulaminu ROD „jest to wydzielona na ten cel część terenu ogólnego ROD, odizolowana od pozostałej części ROD żywopłotem wysokim lub ekranem o wysokości nie mniejszej niż 3 metry”.
Aby otrzymać zgodę na pasiekę, trzeba otrzymać zgodę zarządu ROD. Konieczne jest spełnienie warunku z regulaminu, czyli ogrodzenia pasieki 3-metrowym żywopłotem lub ogrodzeniem. Ponadto należy zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla innych działkowiczów. Z zapisu Regulaminu ROD wynika to, iż nie ma możliwości prowadzić pojedynczych uli.
Postawienia uli bez zgody jest wyraźnym przejawem samowoli, która będzie skutkować sankcjami statutowymi ROD. Nadzorowanie działalności pszczelarskiej należy do obowiązku zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych (zgodnie z § 37 ust.6 Regulaminu ROD).
Pasieka a względy bezpieczeństwa
Pszczoły są owadami, które mają mechanizm obronny – żądłowy wykorzystywany w chwili zagrożenia ich rodziny pszczelej. Odpowiedzialność karna za pożądlenie dla pszczelarza wynika z regulacji w Kodeksie cywilnym oraz karnym.
Współczesne, miejskie pasieki
Trend na pasieki w mieście jest zwyżkowy. Coraz częściej pasieki umiejscawia się nie na ziemi, a na dachach budynków. Wiele instytucji chwali się pasiekami na dachu. Do najpopularniejszych należą: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, czy Ministerstwo Rolnictwa w Warszawie.
Hodowla pszczół w mieście nie jest łatwa. Trzeba wiedzieć, że pszczoły muszą mieć odpowiednie warunki życia, aby dobrze czuły się w konkretnej lokalizacji, nie stały się agresywne i przez to niebezpieczne. Najważniejsze, by w miejskiej pasiece otrzymać kompromis pomiędzy dobrym samopoczuciem pszczół a bezpieczeństwem ludzi. Wtedy możemy zostać miejskim pszczelarzem czy to na ogródku działkowym, czy przydomowym ogrodzie, lub dachu budynku.