Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Praktyczne wskazówki
Wiele czynności w gospodarstwie domowym można zrobić samodzielnie. Jak podłączyć okap kuchenny do komina? Jak zmierzyć kat dachu? Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien? Bez problemu można na własną rękę wykonać proste zadania remontowe we własnym domu. Jednym z nich może być także podłączenie zbiorników na deszczówkę do systemu rynien. Jak wygląda taki montaż? Na co zwracać uwagę? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zbieranie wody opadowej do zbiornika – zalety
Jak wykorzystać wodę opadową w gospodarstwie domowym?
Deszczówka to opad, który w sposób praktyczny można wykorzystać w domu i w ogrodzie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest jej gromadzenie i ponowne wykorzystanie na co dzień. Będzie to nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Z pewnością jednak każdy choć raz zastanawiał się, czy taka woda opadowa jest czysta. Otóż tak! Deszczówka to cenna woda, którą można podlewać rośliny, myć samochód czy nawadniać trawnik.
Podczas jednego opadu deszczu można zgromadzić nawet kilkadziesiąt litrów wody opadowej. Pozwala to znacznie zmniejszyć opłaty za wodę użytkową poprzez wykorzystanie deszczówki do prac domowych. Ekologiczne podejście do wykorzystania wody na świecie cieszy się coraz większą popularnością. Bez wątpienia montaż zbiornika na deszczówkę będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, o czym świadczą pozytywne opinie jego użytkowników!
Do czego zbierać deszczówkę? Beczki, mauser czy zbiorniki?
W ofercie wielu firm dostępne są podziemne i naziemne zbiorniki na wodę opadową. Jedne z nich są skonstruowane w celu zakopania ich w ziemi, a inne zlokalizowane są na powierzchni. Beczki, mausery czy zbiorniki naziemne pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną dla otoczenia wokół domu z uwagi na ich ciekawy wygląd. Zaletą beczek naziemnych jest łatwy i szybki dostęp do nich. Inaczej jest w przypadku zbiorników podziemnych, które są niewidoczne. Choć z drugiej strony ten rodzaj zbiorników na deszczówkę nie zajmuje miejsca na ogrodzie.
Zbiornik na wodę opadową powinien być zrobiony z wysokiej jakości materiału (np. polietylen). Dlaczego stara i zardzewiała beczka lub popękany mauser nie będzie dobrym rozwiązaniem? Wykorzystanie niewłaściwego materiału do przechowywania deszczówki sprawi, że może ona łatwo stracić swoje cenne właściwości. Należy również zwrócić uwagę na to, aby zbiornik był szczelnie zamykany. Jeśli przedostaną się do deszczówki stare liście, śmieci czy nadmierna ilość promieni słonecznych to woda również nie będzie mogła być wykorzystana np. do podlewania roślin.
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
Podłączenie zbiornika na wodę – prace przygotowawcze
Na samym początku montażu należy zadać sobie pytanie, czy dąży się do zakopania zbiornika, czy może on zostać na powierzchni. Jeśli ma być to zbiornik podziemny, to konieczne będzie wykopanie odpowiedniego dołu, by móc go ulokować. W przypadku zbiornika naziemnego najlepiej będzie go postawić tuż pod rynną, aby znacznie nie skomplikować sobie podłączania rynien do niego. Choć pustym zbiornikiem można manewrować, to warto jednak ustalić jego stałe miejsce.
Kolejnym etapem będzie zdemontowanie końcowego fragmentu rynny tak, aby móc go dopasować do zbiornika na deszczówkę i zrobić podpięcie. W przypadku zakopania zbiornika czy beczki wystarczy jedynie zdemontować samą końcówkę rynny lub też przedłużyć ją w zależności od lokalizacji podziemnego zbiornika. Zarówno jedna jak i druga opcja lokalizacji zbiornika cieszy się pozytywnymi opiniami.
W przypadku posiadania zbiornika naziemnego można zastanowić się nad umiejscowieniem dwóch lub więcej zbiorników obok siebie. Dzięki temu w trakcie przedłużających się opadów deszczowych będzie można zgromadzić więcej wody. O ile wiadomo już, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny, to warto poznać też sposób na połączenie kilku beczek między sobą. Wystarczy ułożyć je blisko siebie i połączyć je za pomocą rur. Kiedy jedna beczka się napełni, to woda popłynie do kolejnego zbiornika dzięki temu, że tzw. zbieracz wody (kolektor rynnowy) odetnie dopływ wody. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zbierać deszczówkę.
Jak zrobić dobre podłączenie? Porady praktyczne
Połączenie między rynną a zbiornikiem powinno być szczelne i trwałe. Wszelkie nieszczelności zwiększą ryzyko utraty wody opadowej. Do tego trzeba pamiętać, aby zaopatrzyć rynnę opadową w specjalny filtr, który będzie zatrzymywał zanieczyszczenia. Pomimo tego, że zbiornik będzie szczelnie zamknięty, to opadnięte liście czy inne zanieczyszczenia mogą przedostać się do niego prosto z dachu poprzez system rynien. W takim przypadku filtr będzie niezbędny, aby móc się cieszyć czystą deszczówką.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dedykowany zestaw elementów do sprawnego połączenia rynny ze zbiornikiem. Nie można także zapomnieć o drugiej stronie zbiornika, czyli o montażu kranu czy lejka odprowadzającego deszczówkę na zewnątrz. Dobrze jest zainstalować wspomniany kran, aby móc z łatwością podpiąć węża ogrodowego i sprawnie podlewać ogród nagromadzoną wodą. Takie rozwiązanie ma bardzo dobre opinie klientów. Podsumowując, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Jak to zrobić? Szczelnie!