Wybieramy dobrze dopasowany zbiornik na wodę i planujemy jego podłączenie

Zbiornik na deszczówkę służy do zbierania wody opadowej, która spływa z dachu. To także element odwodnienia, który zmniejsza wilgoć bezpośrednio pod rynną. Naszym zadaniem będzie wybór miejsca montażu pojemnika naziemnego. Zwróćmy uwagę na ilość dostępnego miejsca, możliwą lokalizację i rozmiar połaci dachowej. Szacuje się, że 1 m3 zbiornika na wodę będzie idealny do dachu o powierzchni 25 m2. Im większa powierzchnia zadaszenia, tym większy możliwy do zamontowania zbiornik.  W mniejszych ogrodach na ogół montuje się zbiorniki o pojemności do 250 litrów. Przy dużym dachu i przestronnym ogrodzie możemy już zamontować zbiorniki o pojemności 350 – 500 litrów. W ofercie sprzedaży znajdziemy także produkty o dużo większej pojemności. Niestety wymagają one dość dużej powierzchni, przez co nie są tak popularne przy domach jednorodzinnych.

Warto także zauważyć, że zbiornik na wodę nie musi szpecić naszego ogrodu. Obecnie w sprzedaży pojawiło się wiele pojemników do zbierania wody, które wyróżniają się atrakcyjnym designem i mogą stać się ciekawym elementem wyposażenia proekologicznego ogrodu. Wystarczy odpowiednio rozplanować połączenie z rynną i wybrać praktyczną lokalizację. Zaleca się montaż przy rynnie znajdującej się najbliżej ogrodu. Dzięki temu zapewnimy sobie bardzo łatwy dostęp do deszczówki, którą będziemy podlewać uprawy lub rośliny ozdobne.

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Montaż krok po kroku

Podłączenie pojemnika do zbierania wody opadowej nie jest trudne do wykonania. Sposób montażu będzie uzależniony od specyfiki zbiornika. Najprostsze zbiorniki to zwykła, pojemna beczka, w której gromadzi się wodę deszczową. Woda może wpadać bezpośrednio z rynny, bez dodatkowego podłączenia. Tego typu rozwiązanie można stosować przy wyżej osadzonych rynnach. Ciekawą opcją jest też montaż specjalnego łapacza deszczówki, który znajduje się w odpowiednim punkcie rury spustowej. Łapacz deszczówki to tani i łatwy w montażu element, który posiada klapkę odpływową. Otwarcie klapki blokuje rurę spustową i sprawia, że woda opadowa trafia do otwartego pojemnika.

Podłączenie otwartych zbiorników jest banalnie proste, jednak rozwiązanie posiada pewne wady. Beczka do zbierania wody nie jest przykryta, co prowadzi do szybszego zanieczyszczenia wody. Po drugie, nadmiar deszczu prowadzi do przelewania się wody, która może trafiać na elewację budynku. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na bardziej zaawansowane zbiorniki do zbierania deszczówki.

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Innym rozwiązaniem będzie podłączenie zbiornika zamykanego. Możemy wykonać montaż na kilka sposobów. Jednym z częściej wykonywanych jest podłączenie specjalnego kolektora rynnowego (zbieracza). Jest to element, który umieszczamy na odpowiedniej wysokości rury spustowej. Podłączenie musi być dobrze dopasowane do wysokości zbiornika. Kolektor rynnowy powinien znajdować się tuż przy górnej krawędzi zbiornika na wodę. Końcowy element kolektora wpuszczamy do zbiornika (na ogół wykonujemy otwór przy pomocy wiertarki). Zadaniem kolektora będzie doprowadzanie wody, aż do uzyskania odpowiedniego poziomu. W momencie, gdy zbiornik na wodę ulegnie zapełnieniu, kolektor wyłącza dopływ wody, a deszczówka spływa bezpośrednio do dalszych odcinków rury spustowej.

Pojemnik do zbierania wody może być lekko oddalony od rynny. Podłączenie odbywa się poprzez wężyk przyłączeniowy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest brak ryzyka zalewania elewacji. Co więcej, woda znajduje się w zamkniętym pojemniku i nie ulega szybkiemu zanieczyszczeniu. Następnym elementem systemu zbierania wody deszczowej może być specjalna pompka lub wąż ogrodowy, którym będziemy nawadniać rośliny. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru zbiornika na deszczówkę.

Podłączenie zbieracza deszczówki – jak wybrać mechanizm zbierający wodę?

Wiesz już, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny. Pamiętaj, że wydajne zbieranie wody deszczowej wymaga odpowiedniego rozplanowania wszystkich elementów. Zbiornik naziemny powinien być odpowiednio dopasowany do specyfiki działania zbieracza. Ten z kolei może posiadać bardzo zróżnicowaną przepustowość i sposób czyszczenia. Dostępne w sprzedaży zbieracze mogą posiadać zawór odcinający dopływ wody lub być go pozbawione. Wybór zależy od zaplanowanej instalacji odprowadzającej deszczówkę.

Podczas zakupu zwróćmy uwagę na obecność filtrów, które zatrzymują większe zanieczyszczenia. Im dokładniejszy filtr, tym lepsze oczyszczenie deszczówki wpływającej do zbiornika. Siatka z oczkami 0,7 x 1,7 mm pozwala na wyłapanie do 95% zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że filtr będzie wymagał regularnego czyszczenia. Dlatego warto wybrać model, który charakteryzuje się łatwym dostępem do filtrów. Niektóre zbieracze mogą wymagać pełnego demontażu, który otwiera drogę do filtrów. Dlatego nie są zbyt praktyczne w regularnym użytkowaniu.

Dobrze dobrany zbieracz na wodę powinien być dopasowany do wielkości dachu. Dlatego zwróćmy uwagę na przepustowość konkretnych modeli. Przy dachach ulokowanych w pobliżu wysokich drzew zaleca się zastosowanie zbieraczy z łatwymi do czyszczenia filtrami. Będzie to szczególnie przydatne jesienią, gdy liście zaczną dostawać się do rynny. Pomyślmy też o zakupie modelu z zaworem odcinającym dopływ wody do zbiornika. W ten sposób zabezpieczymy instalację na okres zimowy. Zbiorniki z dopływem pozbawionym zaworu odcinającego muszą być demontowane na zimę. Wypełniony wodą zbiornik mógłby ulec uszkodzeniu podczas ujemnych temperatur.

ikona podziel się Przekaż dalej