Jak zbierać deszczówkę? TOP 5 najlepszych sposobów na gromadzenie wody opadowej
Systemy łapania i gromadzenia wody opadowej są coraz popularniejsze. Jak zbierać deszczówkę z rynny i z balkonu? Czy taki pomysł znajdzie swoje zastosowanie również w bloku? Gdzie gromadzić deszczówkę, aby można ją było w przyszłości wykorzystać? Poznaj najlepsze sposoby na gromadzenie wody deszczowej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zastosowanie wody deszczowej – pomysły
Woda deszczowa to bogactwo, którego nie każdy dostrzega. Z uwagi na coraz mniejsze zasoby wody pitnej korzystanie z deszczówki do celów gospodarczych jest jak najbardziej wskazane. Co więcej, taką możliwość jest nie tylko na działce, ale także w bloku. Zbieranie wody deszczowej może być proste, a jej wykorzystanie w gospodarstwie domowym znaczne. Takie działanie to przede wszystkim oszczędność wody pitnej i pieniędzy. Mniejsze rachunki za wodę, a także zachowanie proekologiczne będą zachęcały nowe osoby do próby zbierania deszczówki z dachu czy z rynien.
W jakim celu można gromadzić deszczówkę? Ten pomysł ma kilka zalet, o których pokrótce warto napisać. Po pierwsze podczas zbierania wody opadowej unika się sytuacji, kiedy to na ogrodzie gromadzą się kałuże wody i doprowadzają do niszczenia roślinności. Dobry system gromadzenia deszczówki zapobiega takim sytuacjom. Kolejnym argumentem za tym, aby gromadzić wodę deszczową, jest możliwość jej wykorzystania w pracach gospodarczych na zewnątrz domu. Deszczówka jest idealnym źródłem wody do pielęgnacji ogrodu, mycia samochodu czy czyszczenia kostki brukowej.
Zbieranie wody deszczowej z dachu za pomocą specjalnych instalacji pozwala na wykorzystanie jej również wewnątrz domu. Do tego potrzebne będą odpowiednie filtry i cały system doprowadzenia wody. Nie jest to jednak niemożliwe. Patrząc na to, ile kosztuje ocieplenie domu czy instalacja grzewcza, warto spróbować znaleźć oszczędności w innych źródłach. Łapanie wody deszczowej z dachów czy z rynien jest pierwszym krokiem do zmniejszenia rachunków w gospodarstwie domowym. Warto znać takie rozwiązanie podobnie jak informacje o tym, jak obliczyć powierzchnię dachu.
Jak zbierać deszczówkę z rynien i dachu?
Łapanie deszczówki do zbiorników
Najpopularniejszym sposobem na zbieranie deszczówki jest łapanie jej już z dachu budynku. Przy pomocy systemu rynien deszczówka odprowadzana jest do zbiorników. Możliwe jest także zamontowanie filtrów, które będą oczyszczać wodę opadową spływającą z dachu domu. Sama w sobie deszczówka jest wodą czystą, ale w kontakcie z blachą dachową czy dachówką zbiera różne zanieczyszczenia.
Ważnym aspektem całej instalacji jest skuteczne połączenie rynien odprowadzających ze zbiornikiem. Dzięki temu uniknie się niechcianych strat deszczówki. Dobrze jest również zamontować na samym połączenie specjalny koszyczek, który będzie blokować zbędne elementy takie jak liście czy większe zanieczyszczenia.
Rodzaje zbiorników na deszczówkę
Jeśli wiadomo już, jak zbierać deszczówkę, to teraz trzeba sobie zadać pytanie: „do czego ją zbierać?”. Na rynku dostępne są zarówno zbiorniki naziemne, jak i podziemne. Każde z nich a swoje plusy i minusy, dlatego trzeba podejść indywidualnie do wyboru jednego modelu. Zbiorniki naziemne są mniejsze od tych podziemnych, co jest sprawą oczywistą. Jeśli byłyby większe, to z racji swojej widoczności wpływałyby negatywnie na dekorację otoczenia. Choć oczywiście są też i takie pojemniki, które posiadają walory estetyczne, ale nie będą one większe od podziemnych.
Innym sposobem na to, by zbierać deszczówkę, jest montaż wspomnianych wcześniej zbiorników podziemnych na działce wokół domu. Łapanie wody deszczowej z rynny będzie wręcz niezauważalne. Zbiorniki podziemne charakteryzują się dość dużą pojemnością. Najmniejsze z nich mogą pomieścić już 2000 litrów deszczówki. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie dla gospodarstwa domowego z dużym ogrodem. Rynny odprowadzają wodę deszczową bezpośrednio do ukrytego zbiornika, dlatego jest to opcja dla ludzi ceniących minimalizm na działkach.
Inne sposoby zbierania i gromadzenia wody deszczowej
Instalacja ogrodowa, czyli jak zbierać i wykorzystywać deszczówkę
Sam zbiornik podziemny może być również wzbogacony o dodatkowe instalacje, które sprawią, że będzie on bardziej funkcjonalny. Jedną z możliwości jest montaż zbiornika, do którego przymocowane są systemy odprowadzania wody w oparciu o pompę. Takie rozwiązanie będzie służyć zwłaszcza amatorom przydomowego ogrodu.
Zbiorniki podziemne z instalacją do dystrybucji deszczówki to nie tylko skuteczne gromadzenie wody, ale także jej rozprowadzanie w celach gospodarczych. Aby podlewać roślinność ogrodową czy trawnik wystarczy przyczepić wąż ogrodowy i korzystać z deszczówki. Dopełnieniem tego systemu jest możliwość schowania całe instalacji pod ziemią, a jedynie nad powierzchnią dostępny będzie wąż ogrodowy. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru zbiornika na deszczówkę do domu jednorodzinnego.
Zbieranie i gromadzenie deszczówki na balkonie w bloku
Tak, zbieranie wody deszczowej z balkonu jest również możliwe i dostępne dla każdego. Począwszy od bardzo prostych sposobów na łapanie deszczówki, a skończywszy na tych bardziej skomplikowanych. Niemniej jednak korzystanie z deszczówki w domu jest wykorzystywane coraz częściej.
Pierwszym z pomysłów przychodzących na myśl jest pozostawienie na czas deszczu pojemników na balkonie. Ilość zebranej wody deszczowej będzie jednak mocno zależna od kierunku spadania opadów. Często jest tak, że deszcz „zacina” w drugą stronę i nie dociera do posadzki na balkonie. Można jednak liczyć na sytuacje, że krople deszczu będą kierować się do wewnątrz i wtedy całkiem sporo deszczówki można zebrać podczas jednego opadu.
Aby szybkiej złapać deszczówkę, można umieścić specjalne rynny z odpływem po zewnętrznej stronie barierki. Dzięki temu zbierana woda deszczowa będzie kierowana w dół do ułożonych na balkonie pojemników. Wtedy z pewnością zbieranie deszczówki będzie dużo prostsze. Podobnie można postąpić z pojemnikami, które można przymocować również po zewnętrznej stronie balkonu. Nie zawsze jednak można znaleźć odpowiednie, które utrzymają ciężar zbieranej wody deszczowej.