Gdzie kupić tanio drewno opałowe?

Najtańsze ceny sprzedaży w nadleśnictwach

Sprzedaż drewna w nadleśnictwie odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Oferta może być skierowana zarówno do firm, jak i osób prywatnych. Wszystkie szczegóły i aktualne informacje znajdziemy na portalu leśno drzewnym.

Osoby zainteresowane kupnem drewna mogą składać oferty na portalu leśno drzewnym. Oferta zawiera maksymalny limit cenowy, którą oferent może zaproponować za drewno z lasu państwowego. Proces składania oferty wymaga rejestracji w portalu, a przystąpienie do licytacji kosztuje 1 zł.

Najtańsze drewno z Lasów Państwowych możemy też kupić w serwisie e-drewno.pl. Jest to miejsce cyklicznych przetargów, w których biorą udział klienci detaliczni oraz firmy. Drewno opałowe i drewno użytkowe może być przeznaczone dla osób prywatnych, które np. planują wykorzystać je do ogrzewania budynków mieszkalnych. Wszystkie informacje uzyskamy w biurze nadleśnictwa i u lokalnego leśniczego.

Wyrąb drewna na opał z lasu

Kolejnym sposobem na pozyskanie najtańszego drewna jest skorzystanie z pomocy lokalnego leśniczego. Każde nadleśnictwo oferuje sprzedaż drewna opałowego na potrzeby detaliczne. Cena drewna często okazuje się dość atrakcyjna. Kancelarie leśniczych pracują w wyznaczonych dniach tygodnia. Drewno jest zazwyczaj przygotowane do wywozu i odpowiednio wycenione. Co istotne, sprzedaż detaliczna wymaga zapłaty w formie gotówki. Opłata musi zostać uiszczona przed wywiezieniem opału z lasu.

Szukając najtańszego drewna na sprzedaż, możemy skorzystać także z oferty samowyrobu. Okazuje się, że w lennictwach umożliwia się sprzedaż drewna na opał w systemie PKN. Jest to system obejmujący pozyskanie drewna kosztem i staraniem nabywcy. Tak zwany samowyrób drewna odbywa się przy ścisłej współpracy z leśniczym, który ustala zasady przygotowania drewna i udzieli pisemnego zezwolenia na wyrób.

Samowyrób drewna odbywa się w terminie wskazanym przez leśniczego, który określa dokładne miejsce wycinki i rodzaj drewna. Po ustaleniu warunków współpracy można wyciąć drewno, a leśniczy dokona stosownych pomiarów. Na podstawie pomiarów leśniczy określa dokładny koszt drewna za metr. Dostępne na sprzedaż drewno w systemie PKN to na ogół najtańsza cena za metr. Jednocześnie musimy ponieść dodatkowe nakłady w formie samodzielnego wycięcia drzew.

Zauważmy też, że drewno na opał musi być odpowiednio wysezonowane. Drewno wycięte w systemie PKN będzie gotowe do użytku nie wcześniej niż w przyszłym roku (twarde drewna mogą wymagać trzyletniego sezonowania). Dlatego wielu inwestorów szuka innych opcji na najtańsze drewno, które zostało już odpowiednio wysuszone i nadaje się do natychmiastowego wykorzystania.

Gdzie kupić tanio drewno opałowe? Doświadczony dostawca

Chcąc zakupić kilka metrów drewna na opał, możemy skorzystać z ofert wyspecjalizowanych firm. Cena za metr drewna będzie uzależniona od jego rodzaju, specyfiki i stopnia wysuszenia. Najtańsze drewno na opał może okazać się mało kaloryczne, a zatem atrakcyjna cena często jest jedynie pozorną oszczędnością. Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z oferty doświadczonego i renomowanego dostawcy, który oferuje drewno o dobrych parametrach i wysokiej kaloryczności.

Najtańsze oferty często dotyczą także sprzedaży w dużych marketach budowlanych. Możemy w nich kupić metr drewna, który będzie gotowy do kominka. Warto zwrócić uwagę na specyfikę przechowywania opału oraz jego parametry. Dostawca powinien precyzyjnie określić, ile kosztuje metr drewna na opał. Dzięki znajomości ceny i parametrów drewna, możemy dokonać najlepszego zakupu. Przy okazji warto dowiedzieć się, jakie drewno do kominka będzie dobrym rozwiązaniem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać drewno opałowe.

Wybór drewna przeznaczonego na opał – cena kontra jakość

Wiele osób zastanawia się gdzie kupić tanio drewno opałowe? Niestety sam koszt zakupu metra drewna nie powinien być jedynym wyznacznikiem wyboru. Warto pamiętać, że opał do pieca zasypowego lub kominka powinien posiadać odpowiednie parametry. Jego cena może być uzależniona od gatunku. Do opału w kominkach przeważnie wykorzystuje się drewna liściaste, w kolei w piecach zasypowych zarówno drewna liściaste, jak i iglaste.

Warto zauważyć, że drewno po ścięciu posiada bardzo dużą wilgotność, dlatego jest znacznie łatwiejsze do porąbania. Taki materiał często kosztuje mniej ze względu na konieczność odpowiedniego wysuszenia. Drewno takie jak świerk, sosna, olcha i brzoza wymagają minimum 12-miesięcznego sezonowania. W przypadku twardego dębu, buku lub grabu, minimalny czas sezonowania to 24 miesiące.

Do najbardziej kalorycznych gatunków drewna należy buk, jesion, brzoza oraz dąb. Ilość energii grzewczej pozyskanej z modrzewia, sosny lub olchy jest odpowiednio niższa, co często przekłada się na atrakcyjniejszy koszt ich zakupu. Modrzew, sosna i olcha charakteryzują się też większą szybkością spalania, która wiąże się z koniecznością częstszego podkładania opału.

Omawiając optymalne parametry drewna, warto zwrócić uwagę na wilgotność. Opalanie mokrym drewnem kosztuje nas znacznie więcej. Jest to związane z faktem, że zawilgocony opał daje mniejszą kaloryczność. Odpowiednią suchość drewna możemy rozpoznać między innymi po kolorze dymu. Suche, zdrowe i odpowiednio wysezonowane drewno wytwarza przezroczysty dym. Według wielu ekspertów, optymalna wilgotność drewna na opał wynosi około 15 – 20%. Dla porównania, świeże drewno z lasu może posiadać około 70% wilgotność. Po jednym roku drewno może osiągnąć wilgotność na poziomie 20 – 25% (w zależności od gatunku i specyfiki suszenia). Po kilku latach prawidłowego suszenia drewna opałowego uzyskujemy niską wilgotność poniżej 20%. Taki opał najlepiej sprawdza się do kominka.

ikona podziel się Przekaż dalej