Czym jest kominek w płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym posiada nad paleniskiem specjalne rury, w których ogień ogrzewa wodę. Woda ta następnie z pomocą pomp jest transportowana do układu grzewczego w całym domu (czyli do kaloryferów lub do ogrzewania podłogowego). Dzięki temu korzystając z energii cieplej wytwarzanej przez ogień możemy równomiernie ogrzać cały dom.

Dzięki kominkom z płaszczem wodnym możemy zagrzać wodę, a nawet ogrzać cały dom o powierzchni od 90 do 250m2. Kominek z płaszczem wodnym spełnia dwojaką funkcję ogrzewa pomieszczenia, a jednocześnie stanowi efektowną ozdobę, którą chętnie montujemy w reprezentacyjnych salonach. Aby obliczyć realny koszt ogrzewania domku zimą, musimy wziąć pod uwagę dwa aspekty - koszt zakupu i  montażu kominka z płaszczem wodnym oraz ilość drewna, które spalamy podczas jednego sezonu grzewczego.

Koszty montażu kominka z płaszczem wodnym

W ofertach handlowych znajdziemy wiele eleganckich, a jednocześnie efektywnych kominków z płaszczem wodnym. Cała instalacja DGP składa się z wkładu kominkowego, obudowy, rur do izolowania gorącego powietrza, rury spalinowej oraz akcesoriów dodatkowych (wyloty, kratki). Do kosztów całkowitych dochodzi także robocizna.

Za kompletną instalację zapłacimy od 3 do 11 tysięcy (w zależności od typu wkładu kominkowego oraz akcesoriów dodatkowych). Robocizna to wydatek rzędu 2-2,5 tys. zł. Zatem za kompletną instalację przyjdzie nam zapłacić od 5 do 13,5 tys. zł. Pamiętajmy, iż jest to jednorazowy wydatek, który teoretycznie zwraca się po kilku lub kilkunastu latach użytkowania.

Ile drewna zużyjemy do ogrzewania domku zimą?

Do obliczenia ilości zużytego drewna niezbędne będzie określenie wielkości domu. Załóżmy, że nasz domek ma powierzchnię 120 m2, a ściany posiadają wysokość 2,6 m. Daje to 312m3 kubatury. Zapotrzebowanie na ciepło w średnio zaizolowanych pomieszczeniach wynosi 40 W/m3 (przy temperaturze od -10oC do -20oC) i 20 W/m3 (przy temperaturach oscylujących pomiędzy 0 a -10oC). Realne temperatury występujące w ciągu okresu grzewczego są dość zróżnicowane, zatem możemy przyjąć, iż średnie zapotrzebowanie cieplne wyniesie 30 W/m3.

W tym wypadku konieczne będzie zamontowanie wkładu kominkowego o nominalnej mocy 11 kW i mocy maksymalnej 16kW. Owa informacja jest dość istotna do obliczenia kosztów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, że wkład o powyższej mocy spala ok. 3,4 kg drewna na godzinę.

Sezon grzewczy trwa pół roku, załóżmy zatem, że nasz kominek pracuje średnio 12 godzin na dobę. Daje to w przybliżeniu sumę 2300 godzin. Jeśli przemnożymy ilość godzin przez ilość spalanego drewna (na godzinę), wówczas otrzymamy 7820 kilogramów.  Taki ciężar odpowiada 12 – 15 metrom przestrzennym drewna (metr przestrzenny to m3 niepoukładanego drewna, średnio odpowiada 1,6 m3 drewna poukładanego). Przyjmujemy, że 1 m3 drewna rodzimego waży od 500 do 700 kg.

Ile kosztuje ogrzewanie domu przy powyższych założeniach?

Zakładając, iż 1 m3 drewna kosztuje 110-160 złotych, wówczas sumaryczny koszt ogrzewania przez cały okres grzewczy wyniesie nas 1.320 – 2.400 złotych. Pomimo dużych dysproporcji cenowych możemy przyjąć, iż ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym jest dość ekonomiczne i może w pełni konkurować z tradycyjnymi metodami ogrzewania domów.

ikona podziel się Przekaż dalej