Jak obliczyć kubik drewna? Wyjaśniamy, jak wykonać obliczenia
Kubik lub, innymi słowy, metry sześcienne drewna to jednostka, oznaczająca ilość drewna bez uwzględnienia przestrzeni powietrznych pomiędzy polanami. Jak wykonać stosowne obliczenie i dowiedzieć się, jaką ilość metrów sześciennych zawiera dana partia tarcicy, kantówki lub innego rodzaju drewna? Odpowiadamy, jak obliczyć kubik drewna, a także wskazujemy uniwersalny wzór obliczeniowy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak obliczyć kubik drewna – wzór obliczenia na metry sześcienne
Na początku należy wskazać, czym różnią się metry sześcienne od metrów przestrzennych. Różnica jest dość istotna. Metr przestrzenny wyrażany w mp to suma drewna położonego luzem. Pomiędzy polanami drewna znajduje się wolna przestrzeń, która nie jest odejmowana od obliczeń. W efekcie możemy przyjąć, że mp zawiera informacje o ilości brutto. Dla przykładu, drewno ułożone w kwadratowym stosie 100 x 100 cm zawiera 1 metr przestrzenny drewna.
Jak obliczyć kubik drewna? Musimy pamiętać, że metry sześcienne uwzględniają wartość netto. Jest to realna ilość drewna po odliczeniu wolnej przestrzeni pomiędzy polanami. Obliczenia można wykonać poprzez uniwersalny wzór. Trzeba przy tym podkreślić, że ilość metrów sześciennych m3 będzie różnić się w zależności od gatunków drewna. Wszystko za sprawą wartości zamiennych.
Rozróżnienie metra przestrzennego i metra sześciennego jest dość istotne. Kubiki są miarą, którą często spotykamy w leśnictwie. Istnieją różnorodne obliczenia tej jednostki miary. Szacuje się, że 1 metr przestrzenny różnych sortymentów drewna może zawierać około 0,25 do 0,75 kubika. Możemy także wykonać uproszczone obliczenia. Uniwersalny wzór traktuje, że na jeden metr przestrzenny przypada 0,65 kubika drewna (czyli 0,65 m3). Dokładniejsze obliczenia możemy wykonać dopiero wtedy, gdy poznamy sortyment drewna.
Jak obliczyć kubik drewna? Należy wykonać obliczenia w oparciu o wartość zamienną
Chcąc wykonać dokładne obliczenia, nie wystarczy nam uniwersalny wzór. Musimy jeszcze poznać współczynnik zamienny, który uwzględnia ilość kory i pustej przestrzeni pomiędzy drewnem. Na początku musimy poznać ilość metrów przestrzennych w stosie. Będzie to podstawa do obliczenia kubików (metry sześcienne).
Przyjmijmy, że znamy już dokładną wartość metrów przestrzennych w stosie. W następnej kolejności musimy określić współczynnik zamienny. Jego wartość będzie uzależniona od rodzaju i gatunku drewna. Możemy tu zastosować uproszczony wzór obliczeniowy.
- Drewno opałowe z sortymentu S4 – współczynnik zamienny dla sosny i modrzewia wynosi około 0,65. Z kolei w przypadku świerku i jodły uzyskujemy wartość 0,70. Wartość współczynnika zamiennego dla drewna liściastego wynosi 0,65.
- Drewno sortymentu S2 – grupa sortymentu S2 oznacza stosy ułożone na legarach, oddzielnie dla każdego gatunku drewna. Minimalna objętość stosu z sortymentu S2 powinna wynosić 1 m3, a minimalna wysokość stosu to 1 m. średnia wartość współczynnika zamiennego dla sosny i modrzewia wynosi 0,70. Z kolei świerk i jodła oznaczają ilość współczynnika zamiennego na poziomie 0,65. Taką samą wartość zawierają drzewa liściaste w postaci buku i grabu. Obliczenia wartości zamiennej dla pozostałych drzew liściastych wskazują ilość 0,65.
Obliczenia metry przestrzenne mp na kubiki (metry sześcienne m3) – wzór obliczenia
Znamy już ilość metrów przestrzennych naszego stosu, a także wartość zamienną dla drewna. Na tym etapie możemy już wykorzystać uniwersalny wzór obliczeniowy, który pomoże nam przeliczyć metry sześcienne (kubiki drewna). Uproszczony wzór prezentuje się następująco:
Kubik drewna = mp x wartość zamienna
Dla przykładu przyjmijmy, że posiadamy dwa stosy drewna opałowego o powierzchni 10 metrów przestrzennych. W jednym stosie znajduje się jodła ze współczynnikiem zamiennym 0,70 z kolei w drugim ułożono drewna liściaste, dla których wartość zamienna utrzymuje się na poziomie 0,65,
W pierwszym przypadku stosujemy obliczenie 10 mp x 0,70 = 7 kubików drewna jodłowego. W przypadku drewna liściastego uzyskamy mniejszą liczbę kubików (niższa wartość zamienna). Obliczenia możemy zapisać w następujący sposób 10 mp x 0,65 = 0,65 kubików drewna liściastego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru drewna do kominka.
Kubik a metr przestrzenny nasypowy i metr przestrzenny ułożony
Wiemy już, jak wyglądają obliczenia kubików drewna w stosach. Niestety obliczenie na metry sześcienne w przypadku podzielonego na szczapy drewna kominkowego okazałoby się dość trudne. Dlatego w tym przypadku zazwyczaj nie stosuje się pomiaru na metry sześcienne, a na metry przestrzenne nasypowe lub ułożone.
Co oznacza wartość metra przestrzennego nasypowego. W uproszczeniu wyjaśniamy, że jest to ilość drewna kominkowego, która mieści się w pojemniku o rozmiarach 1 m x 1 m x 1 m. Co ważne, drewno nie jest ułożone, a nasypane. Jak łatwo się domyślić, metr przestrzenny nasypowy nie jest precyzyjną jednostką pomiaru. Ilość opału umieszczonego w pojemniku jest uzależniona od tego, jak wsypiemy je do skrzyni.
Znacznie dokładniejszym przelicznikiem ilości drewna kominkowego jest metr przestrzenny ułożony. Jest to jednostka przeliczeniowa, określająca ilość drewna, które ułożono w pojemniku o rozmiarze 1m x 1m x 1 m. Dla dokonania standaryzacji przyjmuje się, że szczapy drewna powinny posiadać długość około 33 cm, a ich średnica powinna wahać się w przedziale 8 do 15 centymetrów.
Okazuje się, że atrakcyjniejsza cena pojemnika drewna w metrach przestrzennych nasypowych (mpn) może okazać się pozorną oszczędnością. Drewno kominkowe dostępne w metrach przestrzennych ułożonych (mpu) jest lepiej standaryzowane. W obliczeniach ilości drewna przyjmuje się uniwersalny wzór, w którym 1 kubik to 1,43 mpu oraz 2,1 mpn. Z kolei 1 mpn oznacza 0,68 mpu. Obliczenie można też wykonać w drugą stronę. W tym przypadku 1 metr przestrzenny ułożony to 0,7 kubika i 1,47 metra przestrzennego nasypowego. Dostawcy drewna kominkowego stosują różne przeliczniki, dlatego znajomość powyższych wzorów jest najłatwiejszą drogą do porównania cen i przeanalizowania aktualnej oferty rynkowej.
Wiesz już, jak obliczyć kubik drewna i jak przeliczać ilość opału kominkowego. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, skorzystaj z pozostałych artykułów w naszym serwisie. Podpowiemy Ci, gdzie kupić tanio drewno opałowe. Wskażemy też jakie drewno do kominka będzie najlepszym rozwiązaniem i podpowiemy, jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania sprawdza się najlepiej.