Najlepsze drewno opałowe

Drewno na opał – zalety

Warto podkreślić, iż drewno (określane niekiedy błędnie jako drzewo opałowe) posiada wiele zalet. Przeciwnicy jego stosowania podkreślają, że prowadzi ono do wycinania lasów. Jednak ci, którzy stawiają je przed węglem, wspominają o tym, iż w miejscu drzew wyciętych zasadzone zostają nowe, zatem w środowisku naturalnym panuje w ostatecznym rozrachunku równowaga.

Drewno jako materiał opałowy:

 • To materiał powszechnie dostępny i, o czym już wspomniano, możliwy do odnowienia (miał opałowy z węgla lub węgiel nie ulegają odnowie)
 • Jego spalanie nie powoduje, że wzrasta ilość dwutlenku węgla w powietrzu
 • Zawartość siarki przedostająca się do atmosfery podczas jego spalania jest niewielka
 • Dostępne jest w relatywnie niskiej cenie
 • Istnieje możliwość wykorzystania popiołu z drewna (kompost), węgiel czy miał opałowy z węgla na to nie pozwala

Widać zatem, że ten materiał opałowy ma sporo zalet, stąd zapewne bierze się jego wykorzystanie na masową skalę. Wiele osób zamiast miału opałowego wybiera właśnie drewno.

Liściaste czy iglaste?

Warto zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w roli opału drewna pochodzącego z drzew liściastych czy też iglastych. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że w tym przypadku szala zwycięstwa przechyla się na stronę tych pierwszych. Dlaczego?

Drewno pochodzące z drzew liściastych charakteryzuje się równomiernym stopniem spalania, ponadto nie powoduje ono wydzielania się dużej ilości dymu. Jego mocną stroną jest także niska zawartość żywicy. Palenie drewnem liściastym o dużej gęstości powoduje generowanie pokaźnej ilości ciepła.

Drewno iglaste natomiast słynie z tego, że ma w sobie duże ilości żywicy. Jego strzelanie podczas spalania także należy do negatywnych cech. Sprawia ono, że otoczenie zostaje zanieczyszczone, a wnętrze kominka zabrudzone. Poza tym generuje wiele dymu, co nie jest pożądaną cechą w przypadku drewna na opał, określanego potocznie jako drzewo opałowe. Jeśli planujesz zakup drewna, sprawdź także ten artykuł z cennikiem drewna opałowego.

Drewno na opał – istotne parametry

Wybierając drewno na opał, powinniśmy zwrócić uwagę także na inne jego cechy. Jedną z nich jest wilgotność. To ze świeżo ściętego drzewa okazuje się być zbyt wilgotnym, dlatego też konieczne okazuje się być jego sezonowanie. 

W opinii ekspertów powinno ono trwać przynajmniej 15 miesięcy, często wspomina się o tym, że półtora roku, dwa lata to najodpowiedniejszy czas. Gdy osiągnie wilgotność niższą niż 20%, będzie nadawało się do roli materiału opałowego wprost idealnie.

Bardzo istotnym parametrem jest również wartość energetyczna drewna. Im wyższa, tym więcej energii zostaje wyprodukowana podczas spalania. Warto podkreślić, że im drewno bardziej wilgotne, tym jego wartość energetyczna jest niższa.

Drewno – koszty zakupu, miejsca sprzedaży

Drewno na opał – rozpiętość cen

Drewno wykorzystywane jako opał dostępne jest w bardzo zróżnicowanych cenach. Uzależnione są one zasadniczo od kilku czynników:

 • miejsca nabycia drewna, zdecydowanie tańsze zakupimy bezpośrednio w nadleśnictwie niż w sklepie, jeszcze niższe ceny obowiązywałyby wtedy, gdybyśmy po kontakcie z nadleśnictwem samodzielnie drzewa ścięli i zabrali z lasu
 • rodzaj drewna, każdemu przypisane są nieco inne cechy i właściwości, a zatem i różne ceny
 • to, jak długo było ono sezonowane
 • region

Warto wiedzieć, że stosuje się w przypadku zakupu drewna jednostki jego objętości, nabywając je w metrach przestrzennych. Co oznacza ten parametr? Określa on, jaka ilość drewna zmieści się na jednym metrze sześciennym.

Cena drewna na opał

Poniżej podajemy uśrednione ceny za drewno opałowe różnych gatunków:

 • Za drewno bukowe zapłacić trzeba zwykle od 170 do 190 złotych/ metr przestrzenny
 • Drewno z grabu kosztuje od 180 do 200 złotych/metr przestrzenny
 • Cena topolowego wynosi od 80 do 110 złotych/metr przestrzenny
 • Za drewno z drzew owocowych zapłacimy średnio 120-150 złotych/ metr przestrzenny
 • Cena drewna dębowego to średnio 150-180 złotych/ metr przestrzenny
 • Za drewno brzozowe trzeba zapłacić 150-170 złotych/ metr przestrzenny

Ceny drewna na opał często ulegają zmianom, przy zakupie większych jego ilości należy poznać cenniki z okolicy, gdyż być może uda się wygenerować oszczędności, znajdując je w niższej cenie.

Warto zwrócić uwagę na to, czy nabywane drewno nie ma zbyt dużej zawartości kory, to bowiem obniża jego wartość. Wtedy cena drewna na opał powinna być niższa.

Palące się drewno na opał i jego rodzaje, a także cena drewna na opał i do kominka
Rodzaje drewna opałowego oraz drewno opałowe i cena drewna na opał

Palenie drewnem a jego przechowywanie

Drewno opałowe powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach, tylko wtedy bowiem będzie można w pełni skorzystać z jego właściwości.

Warto zadbać o to, by pozostawało ono suche, zatem przechowywanie go w pomieszczeniu byłoby najlepszym rozwiązaniem. Nie zawsze jednak można sobie na taką opcję pozwolić. W takim przypadku należy zadbać o to, by na posesji pojawiła się wiata na drewno lub też stylowa drewutnia, która jednocześnie stanie się ozdobą ogrodu. Można traktować ją również jako składzik na narzędzia, dzięki czemu będzie pełniła dodatkową funkcję.

Typy drewna opałowego

Drewno bukowe i jego właściwości. Dąb opałowy

Na palenie drewnem bukowym Polacy decydują się relatywnie często. Daje ono bowiem relatywnie dużo ciepła, paląc się spokojnie i równomiernie. Drewno bukowe posiada wysoką wartość opałową, co stanowi jego dodatkową zaletę. Warto, by było suszone przez około 2 lata.

Sporym zainteresowaniem cieszy się także dąb opałowy. Jego zapach podczas spalania jest przyjemny, zawiera bowiem garbiki. Tego drewna często używa się do wędzenia potraw. Spala się ono długo i równomiernie. Jako drewno do kominka również się sprawdzi.

Wartość energetyczna dębu opałowego jest wysoka. Zwykle schnie ono dość długo, potrzebne bywają niekiedy 3 lata, by osiągnęło pożądany stopień wilgotności.

A może sosna, brzoza albo olcha w roli drewna do kominka?

Sosna to rodzaj drewna opałowego/ drzewa opałowego, które jest co prawda w naszym kraju dość powszechne, ale jego właściwości raczej nie są pożądane. Spore iskrzenie się podczas palenia drewnem tego typu oraz brudzenie wnętrza pieca to spore jego mankamenty. Jednak drewno z sosny można zastosować na rozpałkę, sprawdzi się w tym przypadku dobrze.

Brzoza bardzo często wykorzystywana jest jako drewno do kominka. Należy ją suszyć przynajmniej 1,5 roku, więc relatywnie krótko. Docenia się przyjemny zapach tego drewna podczas palenia. Drewno z brzozy pali się płomieniem o niebieskiej barwie.

Olcha natomiast stanowi bardzo dobre rozwiązanie w przypadku wędzenia potraw. Jako drewno opałowe radzi sobie już dużo gorzej. Dlaczego? Musi być bardzo dobrze wysuszona, w przeciwnym razie kiepsko się pali. Popularność olchy w piecach i kominkach nie jest zatem zbyt wysoka.

ikona podziel się Przekaż dalej