Ekran zagrzejnikowy - opinie, montaż, czy w ogóle warto go montować?
Rozpoczęcie sezonu grzewczego oznacza starania o jak najmniejsze straty ciepła. Jedną ze stosowanych metod jest montaż ekranów zagrzejnikowych. Produkty te pozwalają na ograniczenie ucieczki ciepła, przy czym jednocześnie zaliczają się do gatunku tańszych rozwiązań. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza otrzymasz najlepsze oferty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ekran zagrzejnikowy i jego rola
Czym jest ekran zagrzejnikowy?
Ekran zagrzejnikowy jest cienką matą, przycinaną na konkretne moduły. Najczęściej wykonane są z polietylenu, często wzbogacone są dodatkowo folią aluminiową. Wtedy taka warstwa musi być koniecznie skierowana w stronę grzejnika. Jak sama nazwa wskazuje, ekrany zagrzejnikowe montuje się za kaloryferami. Mogą występować również w kolorze białym, przez co na ścianach w tym samym odcieniu są praktycznie niewidoczne.
Rola ekranu zagrzejnikowego
Głównym zadaniem ekranów zagrzejnikowych jest przekierowanie promieni cieplnych w stronę domu. Normalnie kierują się one w stronę ściany, w którą później wnikają. To właśnie między innymi z tego powodu powstają straty ciepła w budynku mieszkalnym.
Raczej zaleca się stosowanie ekranów grzejnikowych w przypadku żeliwnych kaloryferów. Ponieważ nie przewodzą one ciepła metodą konwekcji. Przy nowszych grzejnikach, takie rozwiązania mogą nie być tak bardzo odczuwalne. Chyba że mamy do czynienia ze złą izolacją budynku. Wtedy ekran zagrzejnikowy będzie miał rację bytu.
Maty zagrzejnikowe można potraktować również jako łazienkowe akcesoria. W ten sposób pomieszczenie będzie dużo cieplejsze.
Zagrzejnikowy ekran - rodzaje
Ekran zagrzejnikowy absorpcyjny
Pod względem sposobu wykonania oraz sposobu działania wymienić możemy dwa typy ekranów zagrzejnikowych. Wśród nich znajduje się absorbcyjny ekran za grzejnik. Wyróżnia się warstwą od strony grzejnika, która jednocześnie jest pomalowana farbą zwiększającą absorpcję ciepła. Mata zagrzejnikowa najczęściej wykonana jest ze spienionego polietylenu. Sprawdź także w tym artykule porównanie grzejnika aluminiowego i stalowego.
Ekran zagrzejnikowy refleksyjny
Drugim rodzajem mat zagrzejnikowych są ekrany refleksyjne. W skład takich mat wchodzi styropian i papier wraz z folią aluminiową. Warstwa styropianowa nie przepuszcza promieni cieplnych wędrujących w stronę ściany, tylko przekierowują je w drugą stronę. Decydując się na refelsyjny ekran za grzejnikiem, należy liczyć się z nieco słabszą mocą pracy kaloryfera.
Ekrany zagrzejnikowe pod względem grubości i wymiarów
Na rynku dostępne są ekrany o grubości od 2 do 3 mm. Chociaż zdarzają się również większe parametry, osiągające 6 mm. Przyjmuje się, że ekran za grzejnikiem posiadającym większą grubość, będzie bardziej efektywny.
Jeżeli chodzi o rozmiary, to najczęściej mamy do czynienia z rolkami o długości 5- lub 10-metrowymi. Zdarzają się również moduły o wymiarach 100x70 cm. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na ekran za grzejnik w rolce, który następnie przytniemy według wymiarów konkretnego grzejnika.
Montaż i koszt ekranów zagrzejnikowych
Montaż ekranów za grzejnikiem
Montaż ekranów za grzejnikiem nie zalicza się do zbyt skomplikowanych zadań. Wszystkie czynności mogą zostać wykonane we własnym zakresie. Do wyboru mamy maty montowane na specjalny klej montażowy, jak i również samoprzylepny ekran. W przypadku tego drugiego rozwiązania zakładanie ekranu jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych preparatów.
W pierwszym etapie musimy zdemontować grzejnik. Jeżeli chcemy, aby praca wyglądała jak najbardziej estetycznie, w tym momencie powinniśmy dokonać obrysu kaloryfera na ekranie. Precyzyjne docięcie maty przyczyni się do tego, że będzie ona jak najmniej widoczna.
Przed przyklejeniem maty samoprzylepnej bądź na klej montażowy, wcześniej należy oczyścić oraz dokładnie osuszyć ścianę. To zwiększy przyczepność maty. Samoprzylepny ekran wymaga jedynie oderwania warstwy ochronnej, a następnie przyklejenia do ściany.
W przypadku pozostałych mat wymagany jest klej montażowy przeznaczony do klejenia styropianu. Można go nakładać szpachlą lub pędzlem malarskim. Należy pamiętać o równomiernym nakładaniu preparatu, by pod matą nie powstawały fałdy oraz grudki.
Innym sposobem montażu, jest zastosowanie dwustronnej taśmy klejącej. Jednak wybierając tę metodę, możemy spodziewać się zbyt słabej przyczepności maty. Dlatego, jeżeli chcemy uniknąć komplikacji przy montażu maty, lepiej zdecydować się na samoprzylepny ekran. A może zainteresują cię także porady, jak odpowietrzyć kaloryfer?
Ekrany zagrzejnikowe - koszt
Zagrzejnikowy ekran uchodzi za jeden z najtańszych produktów, mających wpływ na izolację cieplną mieszkania lub domu. Średnia cena maty zagrzejnikowej waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Przykładowe ceny, jakie zapłacimy za zagrzejnikowy ekran konkretnych producentów:
- Ekran IIZO ENERGY - 35 zł/10 mb
- Ekran TESA - 43 zł/szt. (100x70 cm)
- Mata zagrzejnikowa GEKO - 12 zł/szt. (100x70 cm)
Ekran za grzejnik - wady i zalety
Ekran zagrzejnikowy - mocne strony
Mata zagrzejnikowa, choć bardzo niepozorna, jej użytkowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Poniżej zostały wymienione najważniejsze zalety:
- Ekonomiczne rozwiązanie na pozbycie się strat ciepła - koszt maty zagrzejnikowej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dlatego są one uznawane za jeden z najtańszych sposobów na uniknięcie nadmiernych strat ciepła.
- Oszczędność energii na poziomie nawet 5% - Wysokiej jakości ekran za grzejnik, jest w stanie odbić nawet 90% emitowanych promieni cieplnych. Ostatecznie ich zastosowanie przekłada się na oszczędność do 5% procent energii cieplnej. Jest to poziom dający się odczuć w niższych rachunkach za ogrzewanie.
- Łatwy montaż - montaż mat zagrzejnikowych można przeprowadzić samodzielnie. Nie wymaga on żadnych skomplikowanych umiejętności manualnych lub wcześniejszego doświadczenia.
- Możliwość docięcia maty do wymiarów grzejnika - ekran zagrzejnikowy może być z powodzeniem docinany na wymiar. Dzięki temu mata nie musi wystawać poza obrys kaloryfera. Sprawdź także, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia.
Ekran zagrzejnikowy - słabe strony
Jak większość produktów budowlanych i wykończeniowych, mata zagrzejnikowa posiada zarówno mocne, jak i również słabe strony. Na szczęście nie jest ich aż tak dużo, by wahać się nad zakupem tego produktu. Do słabych stron zalicza się:
- Niezbyt estetyczny wygląd - aluminiowa zagrzejnikowa na pewno nie będzie wyglądać zbyt elegancko na tle kolorowej ściany. Oczywiście można ją dociąć według obrysu kaloryfera, ale w większości przypadków (kaloryferów żeliwnych) ekran z folii aluminiowej będzie widoczny pomiędzy żeberkami.
- Możliwość natrafienia na słabej jakości produkty - aby uniknąć rozczarowania, warto sięgać po produkty od sprawdzonych producentów. Niestety bardzo często sklepy proponują nam jeszcze tańsze azjatyckie zamienniki. Nie warto jednak dla kilku złotych całkowicie zrazić się do ekranów zagrzejnikowych. Te pochodzące z nieznanych źródeł, rzeczywiście mogą okazać się nieskuteczne.
Ekrany zagrzejnikowe - czy warto?
Właściciele domów lub mieszkań, w których odnotowywane są spore straty ciepła, z powodzeniem mogą skorzystać z mat zagrzejnikowych. Jest to rozwiązanie idealne dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na większy wydatek. Na przykład wynajmują mieszkanie na bardzo krótki okres czasu, przez co większe remonty są całkowicie niepotrzebne.
Montaż ekranów zagrzejnikowych pozwala na zmniejszenie zużycia energii nawet o 5%. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli ktoś szuka jakichkolwiek oszczędności w swoich rachunkach. Ponadto przy źle lub kompletnie nieizolowanych ścianach, taka różnica jest mocno odczuwalna.
Zagrzejnikowy ekran na pewno sprawdzi się w budynkach starego typu, lub w których nie była wymieniana jeszcze instalacja grzewcza. Maty można zastosować również w wybranych pomieszczeniach. Najczęściej stosuje się je w pokojach dziecięcych lub jako łazienkowe akcesoria. To w tych wnętrzach chcemy utrzymywać wyższą temperaturę.
Niewielki wydatek, a dość mocno odczuwalny efekt. Warto sięgnąć po maty zagrzejnikowe, jeżeli jeszcze nie możemy pozwolić sobie na izolację całego domu lub wymianę wszystkich grzejników. Dzięki nim użytkowanie mieszkania będzie bardziej komfortowe.