Grzejniki stalowe i grzejniki aluminiowe - różnice i cechy wspólne

Materiały, z których produkowane są grzejniki, posiadają zbiór cech czy też właściwości oraz parametry, które powodują, że mogą zapewnić lepszy lub gorszy komfort cieplny oraz być mniej lub bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Sprawdźmy, jak grzejnik stalowy prezentuje się w porównaniu do grzejnika aluminiowego.

Przy wyborze grzejnika równie ważne jest zapotrzebowanie domu i poszczególnych pomieszczeń na ciepło. Grzejnik musi posiadać taką moc grzewczą, aby zaspokajać zapotrzebowanie na ciepło, które w każdym domu jest inne. Aby je określić, należy zapoznać się z projektem instalacji grzewczej. Nie ma potrzeby kupować grzejników o zbyt dużej mocy. Wyjątkiem są grzejniki łazienkowe, na których często wiesza się ręczniki, oraz grzejniki sąsiadujące z przeszkleniami o dużej powierzchni (na przykład przy oknie balkonowym czy oknach tarasowych). Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj grzejników aluminiowych czy stalowych wybrać, przeczytaj także artykuł: Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?

Bardzo popularne są grzejniki stalowe. Grzejnik stalowy występuje w sprzedaży w wielu rozmiarach, najchętniej kupowane są stalowe grzejniki płytowe. Zasadniczo grzejniki płytowe składają się z trzech, dwóch lub jednej płyty. Niezależnie od aranżacji wnętrza płytowe grzejniki stalowe można idealnie dopasować wymiarowo. Grzejniki stalowe można nabyć również jako członowe. Członowe grzejniki stalowe składają się z kilku elementów - członów. Grzejniki płytowe są zasadniczo droższe niż członowe.

Jedną z bardziej oczywistych wad grzejników ze stali w przeciwieństwie do grzejników aluminiowych, jest ich tendencja do korodowania, szczególnie jeśli do instalacji przenika tlen. W związku z powyższym grzejniki stalowe są polecane do instalacji zamkniętych, jeśli chodzi o ogrzewanie w domu.

Równie popularne jak grzejniki stalowe są grzejniki aluminiowe. Kaloryfery aluminiowe są sprzedawane jako członowe. Z ewidentnych zalet, które można wymienić, jeśli chodzi o grzejnik aluminiowy w zestawieniu z grzejnikami stalowymi, jest to, że grzejniki aluminiowe są odporne na korozję, czyli nie rdzewieją. Kaloryfery aluminiowe można z powodzeniem zastosować w instalacjach otwartych, a także zamkniętych. Grzejniki aluminiowe dobrze przewodzą ciepło, są lekkie i łatwe w montażu.

Kolejną różnicą w porównaniu z grzejnikami stalowymi jest także cena, jeśli chodzi o grzejnik aluminiowy. Kaloryfery aluminiowe są tańsze. Jednak grzejniki aluminiowe są równocześnie dużo mniej odporne na uszkodzenia niż grzejniki stalowe. Ze względu na ich relatywną delikatność można je niezamierzenie uszkodzić co może doprowadzić do utraty szczelności. Dodatkowo grzejniki aluminiowe mają tendencje do korozji elektrochemicznej przy zetknięciu z instalacjami miedzianymi.

Grzejniki dekoracyjne w domu teraz pełnią rolę nie tylko użytkową. Mogą być elementem aranżacji pomieszczenia, są zabawne i dobrze się komponują.
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!

Grzejniki dekoracyjne

Zarówno grzejniki stalowe, jak i w mniejszym zakresie grzejniki aluminiowe są dostępne również jako grzejniki dekoracyjne, czyli grzejniki pokojowe. Grzejniki dekoracyjne są sprzedawane nie tylko jako grzejniki łazienkowe, ale również z przeznaczeniem do innych pomieszczeń, czyli sypialni lub salonu. Producenci zaskakują coraz to bardziej ekstrawaganckimi kształtami i kolorystyką grzejników. Oryginalne formy i nowoczesne wzornictwo niekoniecznie przekładają się na rzeczywiste ciepło które można osiągnąć, montując taki grzejnik w domu. Są jednak modele, jeśli chodzi o wybór grzejników aluminiowych czy innych, które oprócz nietuzinkowego wyglądu posiadają bardzo dobre parametry techniczne i mogą stanowić nie tylko uzupełnienie, ale samodzielne urządzenie grzewcze w danym pomieszczeniu.

Ciekawym pomysłem jest grzejnik panelowy ozdobny, który stanowi najbardziej minimalistyczną wersję wśród grzejników dekoracyjnych. Grzejnik panelowy posiada tą niezaprzeczalną zaletę, że dobrze komponuje się z każdym wnętrzem. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, przeczytaj ten artykuł.

Grzejniki dekoracyjne jako grzejniki pokojowe przybierają najróżniejsze formy i są dostępne w przebogatej kolorystyce. Jedną z propozycji jest Angus DW Ścianka 1140/360. Jest to grzejnik ze stali w formie geometrycznej ramy, dostępny w bardzo szerokiej palecie barw standardowych i specjalnych. Jest to grzejnik z podłączeniem dolnym, który może służyć jako łazienkowy. Ten model o oryginalnym wzornictwie idealnie wpasuje się w nowoczesne wnętrze. Jego cena to około 1000 zł.

Kaloryfery aluminiowe również są do nabycia w ozdobnej odsłonie jako grzejniki łazienkowe, a także do sypialni czy salonu. Przykładem jest Brick Scirocco, który został wykonany z aluminium w połączeniu z miedzią i stalą. Grzejnik o bardzo ciekawym design, w kształcie litery L, można zawiesić na ścianie. Jego cena może jednak trochę odstraszyć potencjalnych nabywców - za ten model będzie trzeba zapłacić około 10 000 zł.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Inną propozycją jest grzejnik panelowy wykonany ze szkła i stali, który wyglądem przypomina obraz z motywami roślinnymi. Grzejnik podświetlony jest ledami, można go zamontować w łazience, salonie, przedpokoju czy sypialni. Jest to grzejnik z podłączeniem dolnym lub alternatywnie górno-dolnym naprzemiennie. Duża powierzchnia grzewcza zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu. Cena tego modelu to 3800 zł.

Grzejniki dekoracyjne, niezależnie czy pod tą nazwą kryją się kaloryfery aluminiowe, stalowe czy też połączenie różnych materiałów, mają za zadanie ozdabiać wnętrze. Cena ich jest częstokroć bardzo wysoka, jednak nie przekłada się ona na optymalne ogrzewanie przestrzeni danego pomieszczenia. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych typów grzejników dekoracyjnych są grzejniki łazienkowe, które wyglądem przypominają drabinkę. Mają one tą ważną zaletę, że można na nich powiesić czy też suszyć mokre ręczniki. Taki zakup na pewno jest dobrym pomysłem.

Producenci i ceny grzejników różnego typu

Jednym z bardziej znanych producentów grzejników różnego rodzaju, który dystrybuuje swoje produkty również na terenie Polski jest Rettig Heating. Grzejniki tej firmy są sprzedawane pod marką Purmo. Purmo to między innymi grzejniki dekoracyjne, grzejniki łazienkowe, konwektorowe, kolumnowe i inne. Marka Purmo proponuje kaloryfery aluminiowe, grzejniki stalowe oraz aluminiowo - miedziane. Wszystko, co musisz wiedzieć o grzejnikach, zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Ciekawą propozycją Purmo jest grzejnik kanałowy Aquilo FMK do montażu w podłodze. Jest to ciekawa alternatywa dla ogrzewania podłogowego. Grzejnik został wykonany z połączenia miedzi, aluminium i stali ocynkowanej. Posiada dobre parametry techniczne i moc grzewczą. Jego cena w zależności od wymiarów to od 700 do 1500 złotych.

Warto zwrócić uwagę również na standardowe grzejniki stalowe Purmo, z kolekcji Compact. Są to grzejniki płytowe dostępne w wielu rozmiarach z podłączeniem bocznym do instalacji. Mogą być montowane w różnego typu pomieszczeniach w domu. Boki grzejników z serii Compact są obudowane osłonami, a górna część jest przykryta tak zwanym grillem. W zależności od długości i wysokości cena grzejników Compact oscyluje w granicach od 300 do 1000 zł.

Grzejnik aluminiowy jest dostępny w ofercie bardzo wielu producentów. Tego rodzaju grzejniki zbierają bardzo dobre opinie.
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!

Warto wspomnieć, że Purmo ma również w ofercie urządzenia peryferyjne do pompy ciepła. Są to między innymi grzejniki z funkcją chłodzenia do pompy ciepła oraz klimakonwektory.

Innym producentem, który również zaznacza swoją obecność na polskim rynku, jest Vasco. To belgijska firma specjalizująca się w grzejnikach ozdobnych, które łączą funkcjonalność i estetykę wykonania. Każdy model jest do zamówienia w wielu rozmiarach i szerokiej palecie kolorystycznej. Na uwagę zasługuje grzejniki Flatline z gładką płytą czołową. Jest to model polecany do pompy ciepła. Cena tego modelu od 600 do 1800 złotych, w zależności od szerokości i wysokości.

Jakie grzejniki centralnego ogrzewania wybrać?

Jak już wspominaliśmy na wstępie, kaloryfery aluminiowe są tańsze niż stalowe grzejniki. Wybierając grzejniki centralnego ogrzewania, w tym grzejnik aluminiowy, należy brać pod uwagę ich moc, komfort cieplny, jaki ma zostać zapewniony w pomieszczeniu, a także estetykę wykonania. Kaloryfery aluminiowe są bardziej kompatybilne z obecnie stosowanymi kotłami na paliwa płynne, jednak stalowe są trwalsze. Grzejniki aluminiowe są uważane za delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom. Ponadto w polskich sklepach ilość modeli grzejników aluminiowych jest uboga w porównaniu z mnogością modeli grzejników stalowych.

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, więc decyzję należy podjąć po zastanowieniu, jaki efekt chcemy osiągnąć i który rodzaj grzejników centralnego ogrzewania najlepiej zda egzamin w naszym domu.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej mocy grzewczej. Błędny wybór spowoduje, że w przypadku zbyt niskiej mocy pomieszczenia w naszym domu będą niedogrzane, a w przypadku zbyt wysokiej zapłacimy wyższe rachunki. Przeczytaj także nasz artykuł: Który grzejnik elektryczny wybrać?

ikona podziel się Przekaż dalej