Grzejnik konwekcyjny - zasada działania

Co warto wiedzieć o grzejniku konwekcyjnym?

W odróżnieniu od innych grzejników podstawą pracy kaloryfera konwekcyjnego jest grawitacyjny przepływ powietrza. Grzejnik konwekcyjny elektryczny ma wewnątrz obudowy wymiennik ciepła zbudowany z miedzianych rurek i nałożonych na nie płytek miedzianych lub aluminiowych. Grzejniki konwektorowe wodne wewnątrz obudowy mają wężownicę grzewczą. Powierzchnia wymiany ciepłą jest w nich rozbudowana o ożebrowanie niemające kontaktu z obudową. Ich pojemność wodna jest znacznie mniejsza niż grzejników panelowych.

W obu przypadkach obudowa pełni rolę osłonową oraz dekoracyjną, a nie grzewczą. Nie nagrzewa się jak w tradycyjnym kaloryferze. Chłodne powietrze napływające od dołu kaloryfera, ogrzewa się przepływając przez wymiennik. W górnej części obudowy znajduje się kratka, przez którą ciepłe powietrze opuszcza kaloryfer konwekcyjny. Im silniejszy jest konwektor, tym silniejszy efekt kominowy odpowiedzialny za przepływ powietrza. Kaloryfer konwekcyjny może być wyposażony w wentylator. Wtedy najczęściej obieg powietrza jest odwrócony. Wentylator wymusza szybki obieg powietrza. Grzejniki konwektorowe oddają prawie 100% ciepła bezpośrednio do powietrza. Dzięki temu pomieszczenie nagrzewa się, a wymuszony obieg powietrza eliminuje niedogrzane strefy. Grzejniki konwektorowe wodne mogą latem pełnić rolę chłodzącego wentylatora. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o grzejnikach.

Grzejnik konwekcyjny a konwektorowy

W wielu sklepach można spotkać różne nazwy dla tych samych grzejników. Grzejnik konwekcyjny i grzejnik konwektorowy to stosowane wymiennie nazwy dla tego samego typu urządzenia. Obie nazwy dotyczą grzejników wykorzystujących do działania zjawisko konwekcji.

Grzejniki konwekcyjne - rodzaje

Uwzględniając sposób przepływu powietrza, dzielimy je na:

  • grawitacyjne, w których przepływ powietrza jest naturalny
  • wentylatorowe, z wymuszonym obiegiem powietrza

Ze względu na rodzaj czynnika grzewczego wyróżniamy:

  • konwektory wodne - mają małą pojemność wody, dlatego ich układ szybko reaguje na zmianę temperatury. Mogą mieć niewielki rozmiar i ciężar. Doskonale współpracują z systemami regulacji. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ogrzewanie potrzebne jest w określonych godzinach.
  • konwektory elektryczne - wśród których występują: ścienne, podłogowe stojące, podłogowe kanałowe. To stosunkowo niewielkie i łatwe w obsłudze piecyki konwektorowe. Idealnie nadają się jako sposób ogrzewania poza sezonem grzewczym. Mogą być wyposażone w termostat i zegar programujący czas pracy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach panelowych?

Grzejnik konwektorowy - porady użytkowe

Chociaż wodne grzejniki konwektorowe mają dużą moc przy niewielkiej pojemności, to wymagają swobodnego przepływu powietrza. Dlatego muszą zostać umieszczone w wolnej przestrzeni. Są bezpieczne w stosowaniu i dają duże możliwości regulacji. Współpracują z systemami grzewczymi o małej pojemności. Z tego powodu wybierane są przy ogrzewaniu gazowym oraz olejowym. Sprawdzą się w instalacjach niskotemperaturowych, jakimi są pompy ciepła. Grzejniki konwektorowe miedziane nie powinny być włączane do instalacji z grzejnikami aluminiowymi. Można montować je w kanałach podłogowych jako metodę ogrzewania podłogowego. Wadą grzejników konwektorowych jest kształt obudowy. W wielu przypadkach jest ona trudna do wyczyszczenia.

Piecyki konwektorowe dają możliwość włączenia tylko części mocy w zależności od potrzeb. Można ustawiać lub zawieszać je w prawie każdym pomieszczeniu. Nie wolno jednak zapominać o tym, że tylko niektóre modele grzejników są bryzgoszczelne. To warunek, by mogły służyć jako ogrzewanie podłogowe w łazience. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że osuszają powietrze, zmniejszając wilgotność. Na rynku dostępne są elektryczne grzejniki konwektorowe do ogrzewania podłogowego. Są to grzejniki kanałowe. Ich moc dobiera się zmieniając długość grzejnika lub temperaturę zasilania. Ten rodzaj ogrzewania należy uwzględnić już na etapie planowania budowy domu. Grzejnik konwektorowy na ogrzewanie podłogowe to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o grzejnikach dekoracyjnych.

Grzejniki konwektorowe - ceny i opinie

Ceny grzejników średniej klasy

Rodzaj grzejnika

Elektryczne piecyki konwektorowe

Grzejnik wodny bez wentylatora o mocy 1kW

Grzejnik kanałowy

Cena

200

600 -1000

800 -2000

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Opinie o grzejnikach konwektorowych

Według opinii na forach i portalach budowlanych, grzejniki konwektorowe wyróżniają się na tle innych kaloryferów, zwłaszcza do pomp ciepła. Doceniana jest szybkość oddawania ciepła i efektywność. Koszty podłączenia uważane są niskie, podobnie jak koszty eksploatacji.

Za wadę uznaje się intensywny ruch powietrza wędrującego w górę. To nie sprzyja alergikom, gdyż wraz z powietrzem unosi się kurz. Padają opinie o trudnościach związanych z czyszczeniem grzejników konwektorowych.

Dla kogo grzejniki konwekcyjne?

Grzejniki konwekcyjne to nowoczesny i efektywny sposób ogrzewania budynku. Koszty instalacji i eksploatacji nie są wysokie, a grzejniki odporne są na korozję. To idealne rozwiązanie do systemów grzewczych niskotemperaturowych, jak pompy ciepła. Sprawdzą się w każdym nowoczesnym systemie grzewczym. Grzejniki kanałowe oprócz ogrzania łazienki, zmniejszą panującą w niej wilgotność.

Elektryczne grzejniki mogą być uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania lub samodzielnie ogrzewać pomieszczenia. To doskonały sposób na ciepło w mieszkaniu, bez konieczności remontu. Ze względu na lekkość i estetykę piecyków konwektorowych, można zawieszać je w na ścianie lub stawiać w dowolnym miejscu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach Perfekt?

Nowoczesne grzejniki konwektorowe umożliwiają zaoszczędzenie nawet 20% energii w sezonie grzewczym. Pozwalają na osiągnięcie komfortowej temperatury przy niskiej temperaturze zasilania. To rozwiązanie zapewniające równomierny rozkład ciepła, co zwiększa wygodę i wpływa na dobre samopoczucie mieszkańców.

ikona podziel się Przekaż dalej