Grzejniki konwektorowe jako jedna z alternatywnych metod ogrzewania

Czym są grzejniki konwektorowe?

Grzejnik konwektorowy składa się z zewnętrznej obudowy oraz wewnętrznych lameli, czyli aluminiowych lub miedzianych ożebrowań. Szybkie, ale jednocześnie łagodne ogrzewanie powietrza zapewniają grzałki elektryczne o dużej powierzchni wymiany ciepła. Ogrzewanie konwektorowe oparte jest na zjawisku konwekcji, dzięki któremu nawet 80-95 % ciepła jest przekazywane do otoczenia. Grzejnik konwekcyjny czy konwektorowy (stosowane wymiennie słowa) zasysa powietrze z jednej strony, ogrzewa je wewnątrz, a następnie oddaje je z drugiej strony do otoczenia. Piec konwektorowy oddaje do pomieszczenia ciepłe powietrze w sposób naturalny, jak również przy pomocy wentylatora, który usprawnia tą czynność.

Grzejnik konwektorowy występuje najczęściej jako przenośny grzejnik elektryczny. Zaletą jego jest możliwość ustawienia go w dowolnie wybranym miejscu bez konieczności montażu. Są również grzejniki elektryczne, które można podwiesić na ścianie jako element większego systemu ogrzewania. W takim rozwiązaniu należy jednak zachować pewne względu ostrożności przy montażu grzejnika do ściany, tak aby nie utrudniać swobodnego przepływu powietrza (minimum 10 cm odstępu od ściany).

Niektóre modele mogą być dostosowane do użytkownika. Posiadają regulację temperatury czy włącznik czasowy. Innym ułatwieniem dla użytkowników są często występujące kółeczka pod piecem konwektorowym. Umożliwiają one łatwe przemieszczanie grzejnika konwekcyjnego czy konwektorowego w różne miejsca w domu czy biurze. Szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą? Wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców z okolicy.

Grzejniki konwektorowe – wady i zalety

Elektryczne ogrzewanie konwektorowe, jak i wodne ogrzewanie konwektorowe zyskuje coraz większą popularność. Wpływ na to ma zapewne prostota wykonania i użytkowania. Krótki czas nagrzewania przyspiesza ogrzanie stosunkowo dużych pomieszczeń, a niewielkie rozmiary urządzenia nie wpływają negatywnie na wystrój wnętrz. Niestety wśród wielu zalet znaleźć można również wady grzejnika konwektorowego. Włączając nawiew wspomagany wentylatorem wytwarza się intensywny ruch powietrza w pomieszczeniu, co wpływa na unoszenie się kurzu. Brak nagrzewającej się obudowy w porównaniu do tradycyjnych kaloryferów, co dla jednych będzie plusem, dla innych może być znaczącym minusem.

Grzejniki elektryczne znakomicie sprawdzą się w sytuacjach awaryjnych. Przykładowo kiedy w lecie temperatura w nocy będzie dość niska, co czasem się zdarza, bez obaw można włączyć grzejnik konwekcyjny czy konwektorowy, aby dogrzać pomieszczenie.

Z uwagi na stosunkowo małe rozmiary konwektora elektrycznego z nawiewem lub bez powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia powinna mieścić się w 25 m2. Przy większym metrażu elektryczne ogrzewanie konwektorowe może nie zdać egzaminu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele grzejników

Potrzebujesz grzejnika i zastanawiasz się, jaki wybrać? Sprawdź polecane modele, które doskonale rozprowadzają ciepło i ładnie wyglądają.

Grzejniki konwektorowe - zastosowanie

Konwektor elektryczny z nawiewem czy bez idealnie sprawdzi się jako alternatywa dla stałego systemu ogrzewania w celu szybkiego dogrzania pomieszczenia. Grzejnik konwektorowy okaże się bardzo dobrym wyborem w pokoju dziecięcym, gdzie bliskość gorącej obudowy grzejnika mogłaby być niebezpieczna. Również w pomieszczeniach małych i nieergonomicznych, gdzie utrudnione jest zamontowanie tradycyjnego grzejnika dobrą opcją będzie piec konwektorowy.

Aby efektywnie ogrzać pomieszczenie elektrycznym ogrzewaniem konwektorowym grzejnik należy umieścić na ścianie zewnętrznej pod oknem. Umiejscowienie takie umożliwi naturalny przepływ powietrza i sprawia, że zimne powietrze, które może dostać się przez nieszczelne okna czy nawiewniki okienne, zostanie natychmiast ogrzane. Montując grzejnik konwektorowy pod oknem, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby firanka, zasłona czy sofa nie zasłaniały go.

Przykładowe ceny oraz popularni producenci

Jakość idąca za cenami, czyli przegląd wybranych modeli

Z uwagi na dużą różnorodność kształtów, mocy oraz rodzajów znaleźć można grzejniki konwektorowe za 200 zł, ale też i za 2000 zł. Wybór odpowiedniego modelu zależy od warunków mieszkalnych, własnych oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Jednym z przykładów grzejników konwektorowych jest ścienny grzejnik ze sterowaniem elektrycznym DTD 4T 02 o mocy 250 W. W skład serii Dimplex DTD wchodzą wysoce efektywne elektryczne grzejniki. Nowoczesny design pozwala na korzystanie z nich nie tylko w warunkach domowych, ale również w biurach. Model ten można z powodzeniem zamontować na ścianie, a techniczne rozwiązania zapewnią komfort użytkowania oraz prostą zasadę działania. Został on wyposażony w zaawansowany system sterowania mogący zaprogramować i utrzymać optymalną temperaturę powietrza rozplanowaną nawet na tydzień. Model DTD 4T może zapewnić moc grzewczą od 0,25 do 2,00 kW. Ceny zależne są od dystrybutora, ale wahają się w okolicach 470 zł.

Kolejnym wartym uwagi grzejnikiem cechującym się dobrymi opiniami jest konwektor elektryczny o mocy 1,0 kW firmy Atlantis. Posiada wydajność równą ogrzaniu pomieszczenia o powierzchni 12 m2. W przypadku pozostawienia włączonego urządzenia załączy się automatyczna funkcja zabezpieczająca przed przegrzaniem pomieszczenia. Zachęcający jest również tryb Frost Mode, który umożliwia utrzymywanie temperatury 7-10 stopni Celsjusza przez okres, kiedy nikogo nie ma dłuższy czas w domu. Koszt takie urządzenia to około 330 zł.

Grzejnik konwektorowy CONVY EBERG to wyjątkowy grzejnik konwektorowy, który jest wyposażony w wyświetlacz LCD. Ułatwia on obsługę urządzenia oraz kontrolę temperatury. Posiada wbudowany timer oraz pozwala wybrać jeden z trzech trybów pracy zapewniając optymalne dostosowanie do oczekiwań użytkownika. Zakres cen wynosi od 180 – 220 zł.

Bardzo rozbudowanym grzejnikiem konwektorowym jest urządzenie Bornholm Curved o mocy 2000 W. Jest to grzejnik z wyższej półki zarówno cenowej, jak i jakościowej. Posiada 2 tryby grzania oraz niezwykle ważną w dzisiejszych czasach blokadę rodzicielską. Dotykowy wyświetlacz LCD z wybudowanym termostatem pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury, a system grzania dość szybko podnosi ją do wysokich wartości. Koszt takiego grzejnika to około 700 zł, jednak jego opinie są bardzo pozytywne.

Krótkie podsumowanie rynku grzejników konwektorowych

Wybierając pomiędzy elektrycznym a wodnym ogrzewaniem konwektorowym, warto brać pod uwagę opinie użytkowników. Chcąc podnieść walory estetyczne pomieszczenia, można dokonać wyboru spośród wielu obecnych na rynku grzejników konwektorowych, które zachęcają niebanalnym wyglądem. Jedno jest pewne. Wybór jest duży, więc jedynym ograniczeniem jest portfel i wyobraźnia.

Wybrane modele grzejników konwektorowych

Nazwa modelu

Orientacyjne ceny

DTD 4T 02 o mocy 250 W

470 zł

konwektor elektryczny o mocy 1,0 kW firmy Atlantis

330 zł

Grzejnik konwektorowy CONVY EBERG

180 – 220 zł

Bornholm Curved o mocy 2000 W

700 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii grzejniki