Grzejniki konwektorowe - szybkie i ekonomiczne rozwiązanie grzewcze
Ogrzewanie elektryczne przez lata związane było ze stereotypowym postrzeganiem go jako drogiej formy źródła ciepła. Współcześnie w dobie popularności naturalnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej i związane z tym regulacje prawne są czynnikiem dynamicznego rozwoju na rynku elektrycznych systemów grzewczym. Jeśli system ogrzewania elektrycznego zasilany jest ze źródeł samodzielnie wytwarzanej energii, gwarantuje on nam komfort cieplny prawie za darmo. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego. Obowiązujące wytyczne i normy dotyczące budownictwa oraz materiałów budowlanych dają nam dziś skutek w postaci dobrze izolowanych, energooszczędnych domów, w których nowoczesne systemy ogrzewania elektrycznego wygrywają na wielu płaszczyznach. W przypadku montażu systemów ogrzewania dla domów pasywnych, dla których obciążenie grzewcze jest bardzo niskie, wykonywanie instalacji ciepłej w postaci systemu hydraulicznego z grzejnikami, siecią rurociągów i generatorem ciepła jest mało opłacalne. Dla takich budynków ogrzewanie elektryczne jest najlepszym rozwiązaniem. W porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania koszty inwestycji w ogrzewanie elektryczne są stosunkowo niskie. Nie musimy tez przejmować się ewentualnymi kosztami konserwacji instalacji hydraulicznych. Dodatkowo brak potrzeby stosowania rur instalacyjnych oznacza, że nie występują straty ciepła, a czas potrzebny do ogrzania budynku jest relatywnie krótki.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj grzejnika konwektorowego?
Kluczowym czynnikiem wyboru rodzaju elektrycznego grzejnik konwektorowego jest powierzchnia pomieszczenia, w którym chcesz zamontować grzejnik. Pod uwagę weź także: miejsce instalacji grzejnika, pożądaną temperaturę i rodzaj ogrzewanego pomieszczenia, jakość i materiały z których wykonany jest grzejnik. Głównymi elementami konstrukcyjnymi grzejników konwektorowych są: korpus, grzałka (wymienniki ciepła) oraz termostat. Wiele konwektorów jest „wyposażonych” także w dodatkowe funkcje zwiększające komfort użytkowania i bezpieczeństwo obsługi urządzenia tj. czytelne wyświetlacze LCD oraz w elektroniczne termostaty. W ofercie Thermoval znajdziesz różne grzejniki konwektorowe o różnej mocy, modele podzielone są na serie: TX, T17, T18 ED, T19 WIFI, BOY To nowoczesne i niezawodne urządzenia, wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów.
Thermoval wykonuje swoje grzejniki konwektorowe elektryczne z tłoczonej blachy stalowej, która powlekana jest powłoką antykorozyjną i lakierem odpornym na wysokie temperatury. To dzięki temu nawet po latach użytkowania wyglądają nienagannie i nawet bywają ozdobą pomieszczenia. W ofercie firmy znajdziesz też modele, którymi można sterować zdalnie przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym.
Jak zamontować i skonfigurować grzejnik konwektorowy do optymalnej pracy?
Konwektory to bezpieczne, trwałe oraz łatwe w montażu i obsłudze urządzenia grzejne. Jak zamontować grzejnik konwektorowy i jak skonfigurować jego pracę? Przed instalacją warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do produktu. Duża pomocą są także filmy instruktażowe, które obrazują cały proces krok po kroku wskazując. Firma Thermoval przygotowała kompleksowe wideoporadniki (zobacz tutaj) ukazujące sposób montażu i konfiguracji poszczególnych modeli grzejników.
Działanie elektrycznych grzejników konwektorowych opiera się na procesie konwekcji- naturalnej cyrkulacji powietrza: gorące powietrze wylatuje przez górną kratkę grzejnika i ogrzewa pomieszczenie mieszając się z powietrzem zimnym. Podczas działania grzejników w pomieszczeniach zachodzi stała cyrkulacja ciepłych mas powietrza i utrzymywana jest komfortowa temperatura, a powietrze nagrzewane jest nie tylko wydajnie, ale także możliwie równomiernie.
Rozpoczynając prace montażowe należy określić́ miejsce, w którym grzejnik będzie eksploatowany. Może on być zainstalowany na ścianie lub tradycyjnie pozostać ustawiony na nóżkach. W przypadku montażu naściennego grzejnika należy zwrócić uwagę na odpowiednie odległości powierzchni grzejnika od przedmiotów w pomieszczeniu.
W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza mogą być montowane grzejniki typu IP24.
Pamiętaj o dwóch ważnych zasadach:
- Instalacja grzejnika jest zabroniona w strefie w ,której znajduje się wanna w łazience lub w kabinie prysznicowej ( strefa 1 na rysunku)
- Zabrania się instalowania grzejników elektrycznych w strefie 60 cm od wanny, prysznica jeżeli osoba znajdująca się w wannie, pod prysznicem może sięgnąć́ do grzejnika lub jego przewodu zasilającego.
Gniazdko zasilające do grzejnika powinno zostać zainstalowane co najmniej 25 cm powyżej poziomu podłogi i poza strefą 2.
Montaż i konfiguracja elektrycznego grzejnika konwektorowego: instrukcja krok po kroku
- Montaż rozpocznij od przyłożenia szablonu montażowego do ściany i odznacz miejsca na kołki montażowe.
- Wywierć w odpowiednich miejscach otwory i umieść w nich kołki montażowe. W kolejnym kroku przykręć uchwyty montażowe.
- Aby zawiesić grzejnik na ścianie, górne druciane oczka grzejnika od uchwytu włóż w kwadratowe otwory montażowe, które znajdują się na tylnej ściance grzejnika.
- Następnie podnieś grzejnik do góry, lekko pochylony do przodu, naciągnij sprężyny uchwytów.
- Nasadź grzejnik na dolne ząbki, tak aby weszły pomiędzy otwory dolnej kratki wlotowej powietrza.
Więcej o firmie Thermoval i jej produktach znajdziesz na naszym portalu i na stronie internetowej https://thermoval.pl/
artykuł sponsorowany