Grzejniki łazienkowe - najważniejsze informacje

Budowa grzejników do łazienki

Grzejniki łazienkowe jak wskazuje nazwa służą do ogrzewania łazienek. Zwykle ich budowa opiera się na zastosowaniu dwóch aluminiowych lub stalowych kolektorów, które ułożone są pionowo. Pomiędzy tymi kolektorami zamontowane są poziomo zaokrąglone lub płaskie rury. W zależności od modelu takiego grzejnika do łazienki mogą występować różna odległość pomiędzy tymi rurami, liczba tych rur oraz ich wielkość. Rury w takich grzejnikach mogą być wypełniane wodą, specjalna masą lub płynem. Takiej konstrukcji łazienkowy grzejnik zawdzięcza swoje inne nazwy: grzejnik drabinkowy, rurkowy lub drabinka łazienkowa.

Grzejniki łazienkowe mogą występować jako niezależne urządzenia lub być połączone z siecią centralnego ogrzewania. Grzejnik drabinkowy do łazienki zbudowany może być aluminium, miedzi lub ze stali. Elektryczny grzejnik rurkowy wykonuje się ze stali lub aluminium, natomiast wodny grzejnik rurkowy najczęściej ze stali, ale występują również miedziane. Do łazienkowych instalacji wykonanych z miedzi najlepiej sprawdzi się miedziany grzejnik. W przypadku instalacji z tworzywa sztucznego można zastosować grzejnik z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są grzejniki stalowe. Drabinka łazienkowa z tego materiału jest funkcjonalna i łatwa w montażu. Grzejnik drabinkowy aluminiowy i miedziany nagrzewają się szybciej, gdyż miedź i aluminium są bardzo dobrymi przewodnikami ciepła. Grzejniki wykonane z tych materiałów są lekkie i proste w montażu. Pokrywane są powłoką chromową, która nie tylko zabezpiecza, ale nadaje także bardziej estetyczny wygląd urządzeniu. Niestety grzejniki chromowane mają mniejszą moc grzewczą. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o grzejnikach łazienkowych drabinkowych.

Grzejniki łazienkowe - wygląd

Choć najpopularniejsze są łazienkowe grzejniki w kształcie prostokątnym, spotkamy się również z grzejnikami owalnymi, okrągłymi i w wielu innych nietypowych kształtach. Grzejniki łazienkowe mogą być montowane na ścianie, na podłodze, w narożniku, czy przy wannie. Niektóre grzejniki mogą tworzyć ciekawe ażurowe ściany, inne służąc jako grzejniki ręcznikowe będą urozmaiceniem przestrzeni łazienki. Ciekawym rozwiązaniem jest szeroki grzejnik do łazienki, który nie tylko ogrzeje to pomieszczenie, ale w niebanalny sposób urozmaici jego przestrzeń.

Najczęściej spotkać można się z białymi grzejnikami łazienkowymi, takie jest ich standardowe wykończenie. Jednak, za dopłatą można zamówić dowolny kolor, który znajduje się oczywiście w palecie barw producenta. Bardzo dobre opinie wśród dekoratorów wnętrz mają kolory: grafitowy, czarny, srebrny, brązowy oraz beżowy. Kolorystyka taka sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Grzejniki łazienkowe malowane są proszkowo, dzięki czemu ich powłoka jest trwała, gładka i łatwa w utrzymaniu czystości.

Grzejnik łazienkowy - montaż grzejników łazienkowych

W przypadku nowych domów i mieszkań, zwykle podłączenie grzejników do sieci centralnego ogrzewania jest ujęte w projekcie łazienki i dzięki temu może być realizowane bezproblemowo. Jeżeli jednak decydujemy się na remont łazienki w starym budownictwie i chcemy zamienić żeliwny kaloryfer łazienkowy na nowoczesny grzejnik, musimy albo całkowicie przebudować instalację, albo wybrać grzejnik z podłączeniem z boku. W przypadku nowych instalacji można się zdecydować na podłączenie dolne, podłączenie górne lub podłączenie z boku.

Grzejnik łazienkowy - rodzaje

Grzejnik łazienkowy elektryczny

We współczesnych rozwiązaniach służących do ogrzewania łazienki dużą popularnością cieszą się grzejniki elektryczne. Elektryczny grzejnik łazienkowy nie ma dużej mocy, przez co tego typu grzejnik do łazienki ma jednak zastosowanie przede wszystkim jako dogrzewanie łazienki. Zawiesza się go na ścianie i podłączany jest do gniazdka z prądem. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania z niego poza sezonem grzewczym.

Modny grzejnik łazienkowy, czyli biały grzejnik drabinkowy, jego cena i opinie i inny polecany kaloryfer łazienkowy
Grzejniki łazienkowe oraz ich rodzaje, porady zakupowe, ceny i wskazówki montażowe

Grzejnik łazienkowy wodny

Kolejnym rozwiązaniem są łazienkowe grzejniki wodne. Takie urządzenia podłączane są do systemu centralnego ogrzewania. Działają jak tradycyjny kaloryfer łazienkowy, lecz są od nich dużo bardziej estetyczne. Dużą zaletą takie rozwiązania jest wysoka moc grzewcza, która pozwala na skuteczne ogrzanie pomieszczenia nawet w najmroźniejsze dni roku. Jednak wodny grzejnik do łazienki nie może działać poza sezonem grzewczym, gdy do urządzenia nie jest doprowadzana ogrzana woda. Taki grzejnik dekoracyjny to wybór wart rozważenia.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Grzejnik łazienkowy wodno-elektryczny

Połączeniem wyżej omówionych rozwiązań jest wodno-elektryczny grzejnik łazienkowy. Tego typu grzejnik do łazienki łączy w sobie zalety grzejników wodnych i elektrycznych. Jest on podłączany do systemu centralnego ogrzewania, ale posiada także dodatkową elektryczną grzałkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu wodno-elektryczny grzejnik łazienkowy doskonale ogrzeje pomieszczenie podczas sezonu grzewczego, a poza sezonem daje możliwość dogrzewania łazienki.

Suszarka elektryczna

Innym rozwiązaniem na skuteczne dogrzanie łazienki w sezonie grzewczym, jak i poza nim są suszarki elektryczne. Suszarka elektryczna nie funkcjonuje jako źródło ogrzewania łazienki, lecz polecana jest jako uzupełnienie systemu ogrzewania. Suszarki elektryczne sprawdzają się m.in. jako grzejniki ręcznikowe do suszenia ręczników czy ubrań po praniu. Działanie takiego rodzaju suszarek może być uzupełnieniem ogrzewania podłogowego i jako takie zastosowanie ma bardzo dobre opinie wśród osób, które zajmują się rozwiązaniami grzewczymi.

Łazienkowe grzejniki - wiodący producenci, ceny

Największą renomą cieszą się grzejniki Purmo, grzejniki Terma oraz grzejniki Instal Projekt. Mają one doskonałe opinie wśród użytkowników i specjalistów. Inwestycja w grzejniki tych firm gwarantuje najwyższą jakość i będą służyć przez wiele lat. Cena grzejnika do łazienki zależy m.in. od takich czynników jak: materiał wykonania, rodzaj urządzenia, wymiary, kształt czy wykończenie.

Polecane modele grzejników łazienkowych wiodących producentów

Model

Materiał wykonania

Moc grzejnika

Rodzaj podłączenia

Wymiary

Kolor

Cena

Łazienkowe grzejniki Instal Projekt OMER-50/90

Stal węglowa

545 W przy 90/70/20˚C

408 W przy 75/65/20˚C

podłączenie dolne

500 mm x 920 mm

Biały

280 zł

Łazienkowe grzejniki Instal Projekt AMBRA R 40/120

Stal węglowa

420 W przy 75/65/20˚C

podłączenie dolne

400 mm x 1200 mm

Biały

297 zł

Grzejnik łazienkowy TRICK 50/120 GRAFIT C12

Stal węglowa

599 W przy 75/65/20˚C

podłączenie dolne

530 mm x 1187 mm

Czarny, srebrny, brązowy, beżowy, biały, zielony, różowy, niebieski, fioletowy, żółty, czerwony, inne

799 zł

Instal-Projekt Ambra grzejnik łazienkowy 50/70

Stal węglowa

286 W

podłączenie dolne, krzyżowe

500 mm x 682 mm

Biały

179 zł

Łazienkowe grzejniki Terma ANGUS V 1140X360 KOLORY RAL TT

Stal

421 W przy 75/65/20˚C

215 W przy 55/45/20˚C

1140 mm x 360 mm

kolory z palety RAL oraz specjalne TT

981 zł

Łazienkowe grzejniki Terma Grzejnik ozdobny regał kolor

434 W przy 75/65/20˚C

Podłączenie standard SX

920 mm x 300 mm, 920 mm x 400 mm, 920 mm x 500 mm, 1150 mm x 300 mm, 1150 mm x 500 mm, 1380 mm x 300 mm, 1380 mm x 400 mm, 1380 mm x 500 mm, 1610 mm x 300 mm, 1610 mm x 400 mm, 1610 mm x 500 mm,

Biały, Szary, Beżowy, Chrom, Czarny, Mosiądz, Inny

999 zł

Łazenkowe grzejniki Terma HEX 821x486 kolor

248 W przy 75/65/20˚C

bez zaworów przyłączeniowych

821 mm x 486 mm

Biały, Szary, Beżowy, Chrom, Czarny, Mosiądz, Inny

1 335 zł

Łazienkowe Grzejniki Purmo Santorini

stal

1450 W

podłączenie dolne

900 mm x 1800 mm

biały

490 zł

Łazienkowe grzejniki Purmo Elato 450x1130 grzejnik drabinkowy ELA 11 04

stal

528 W

podłączenie dolne

Różne rozmiary

biały RAL 9016, pozostałe kolory z palety RAL na zamówienie

1 590 zł

Nowoczesne grzejniki łazienkowe to urządzenia, które nie tylko ogrzewają przestrzeń łazienki, ale mogą także pełnić niebanalną rolę dekoracyjną oraz praktyczną jako np. grzejniki ręcznikowe. Bardzo dobrze w łazience zaprezentuje się szeroki grzejnik drabinkowy, który urozmaici aranżację łazienki. Mamy również bogaty wybór kolorystyki grzejników łazienkowych. Poza typowym kolorem białym można bardzo dobrze wyglądają kolory: czarny, srebrny, brązowy i beżowy. Możemy się także zdecydować na grzejnik chromowany.

ikona podziel się Przekaż dalej